GÜVENİMİZİN ESERİ: 1 KURUŞUN PEŞİNDEKİ BANKA

Aralık 9, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

GÜVENİMİZİN ESERİ: 1 KURUŞUN PEŞİNDEKİ BANKA

1 kuruş alacağı için müşterisine ihtarname çeken Akbank’ın eylemini değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü; “bankalara her geçen gün güven azalmaktadır” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
Kredi kart aidatı, hesap işletim ücreti vb isimler altında vatandaşı gelir kapısı olarak gören ve mağdur eden bankalar etik olmayan ve müşteri memnuniyeti ile hiçbir şekilde bağdaşmayan işlemlerine devam etmektedirler. Bunun en son örneğini Akbank tarafından 1 kuruş’un ödenmesi için çekilen ihtarname oluşturmaktadır.

Akbank tarafından, İbrahim Öz ismindeki müşterisine tasarruf artı para kredi türü hesabında 1 kuruş borcu olduğundan bahisle ihtarname çekilmiş, borcunu 7 gün içinde ihtarname masrafı olan 58.55 TL ile birlikte ödemesi istenilmiştir.

Türk Medeni Kanunun 2 maddesinde Dürüstlük Kuralı tanımlanmıştır. Buna göre “Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz” demektedir.

Bankanın müşteri memnuniyeti ve ilkelerini anlattığı veb sayfasında ise şunlar yazmaktadır: “Bankamızla ilgili talep, beklenti ve sorunlarınızı önemsiyor, size en iyi hizmeti verebilmek için bize ışık tutacağına inanıyoruz. Fark yaratabilmenin en önemli unsurunun müşterilerimize kaliteli hizmetler sunarak yüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlamak olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle talep, beklenti ve sorunlarınızı karşılarken temel aldığımız değerlerimizi oluşturduk. Değerlerimiz Biz’i anlatır” denilerek, değerleri şöyle sıralanmıştır.

•   Müşteri         :Daima en iyisini hak eden temel varlık nedenimizdir.
•    Müşteri Odaklı Yaklaşım    :Etkin, gerçekçi ve uygulanabilir çözümler sunarız.
•    Yaratıcılık        :Talep, beklenti ve sorunlarınızı iyileştirme için fırsat olarak değerlendiririz
•    Uygunluk        :Kanunlara ve yasal zorunluluklara titizlikle uyarız
•   Memnuniyet        :Yaptığımız işin amacıdır.

Bankanın halen müşterisi olan ve rahatlıkla telefonla ulaşılabilmesi mümkün iken, istenilen paranın 1 kuruş gibi piyasada bile kullanılmaz hale gelen komik bir rakam olmasına, küçük bakiyelerde düzenleme yapılarak bakiyenin rahatlıkla kapatılabileceği ortada iken, tüketicinin 1 kuruşu için 58.55 TL gibi bir masraf yükümlülüğü altına sokulmuş olmasının dürüstlük kuralı ve müşteri memnuniyeti ile bağdaştırılması mümkün değildir.

Banka 1 kuruş için ihtarname çekerek müşterisine vermiş olduğu önemi, müşteri odaklı yaklaşımını, yaratıcılığını, kanunlara ve dürüstlük kuralına saygısını ortaya koymuş, müşterisine kaliteli hizmet almanın mutluluğunu yaşatarak fark yaratmış ve sonuçta yüksek seviyede müşteri memnuniyetini sağlamıştır.

Banka müşterisine ihtarname çekerek;  değerlerini ve kendisini ifade etmesi karşısında sözün bittiği noktada “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” darb-ı meseli tüketicilerimize çok daha anlamlı gelmektedir.

İbrahim Güllü
Tüketiciler Birliği
Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari