HABUR’DAN SKANDAL ÇIKTI

Kasım 17, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

HABUR'DAN SKANDAL ÇIKTI

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye gelen PKK’lılardan birinin, hakkında “yakalama kararı” olduğu halde serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Kuzey Irak’taki Kandil Kampı’ndan Türkiye’ye gelen PKK’lılardan biri hakkında ”Yakalama kararı” olduğu halde, serbest bırakıldığı ortaya çıktı. CHP Konya milletvekili Atilla Kart, dağdan inenler arasında bulunan Vilayet Yakut adlı 29 yaşındaki kadın hakkında, arama ve yakalama kararı bulunduğunu, buna rağmen serbest bırakılmasının ”Hukuk skandalı olduğunu” bildirdi.

Kart, Gazeteport’tan Yusuf Sahici’ye yaptığı açıklamada, Vilayet Yakut hakkında arama, yakalama gibi kısıtlama bulunduğunu, ancak İçişleri Bakanlığı’nın bu kayıtları görmezden geldiğine dair ciddi bilgi sahibi olduğunu açıkladı. Kart, TCK’nın etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddesinden de faydalanmak istemeyen Yakut hakkında şunları söyledi:

“Etkin pişmanlık için; örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını beyan etmesi gerekmektedir. Mahkeme, gönüllülük unsurunu değerlendirmedi. Kişi hakkında yakalama kararı bulunduğuna ilişkin kayıtların da görmezden gelinmesi, hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu yöndeki bir uygulama fiili anlamda, örgüt üyeliği ya da suç ilişkisinin affedilmesi anlamına gelecektir”

HUKUK ORTADAN KALKIYOR

Kart, “Devlet böylesine bir gayri resmi ilişki içine girmiştir ki bu konuda kendi resmi kayıtlarını bile görmezden gelip, süreci işletiyor. Hukuk sitemini askıya alan bir anlayıştır” diye konuştu. Kart bu konuda TBMM’ye bir önerge de vererek İçişleri Bakanına ”Hakkında yakalama kararı bulunan bu kişinin kayıtları adli makamlardan gizlenmiş midir?” diye sordu.

BABASININ SÖZLERİ

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan PKK’lılar arasında olan 1980 Diyarbakır doğumlu olan Yakut, 19 yaşında dağa çıktı. Ailesinden dağa çıkan onuncu kişi olan Vilayet Yakut’un babası Hüsnü Yakut, kızının geldiği gün “Onlar teslim olmak için gelmediler, barış için geldiler. Ben onun gelmesini istemiyordum. Arkadaşlarıyla beraber kalmasını istiyordum” demişti.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari