HAKAN TÜTÜNCÜ’DEN TÜRKİYE’DE BİR İLK

Haziran 7, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

HAKAN TÜTÜNCÜ'DEN TÜRKİYE'DE BİR İLK

Hizmet-İş Sendikası, çalışanlarına özendirme ve banka promosyonu parasını ödediği için Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye, teşekkür plaketi sundu. Tütüncü bir ilke imza atarak, banka anlaşması sonucunda alınan parayı personeline eşit miktarda dağıttı.

Kepez Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza atarak banka anlaşması ile elde edilen paranın tamamını belediye personelinin hesabına yatırdı. 429 işçiye, 117 memura ve 21 sözleşmeli personele kişi başı 679 TL banka promosyonu ödemesi yaptıklarını hatırlatan Tütüncü, “Promosyon ödemelerinde zorlayıcı bir kanun hükmü yoktu. Promosyon ödemesiyle ilgili bir yönerge var. Yönergeler de hukuki yaptırımı çok zayıf olan metinlerdir. Yönerge de banka yüzde 70’nin personele ödenmesini istiyor. Biz yüzde 100’nü personelimize ödedik. Bu ödeme de Türkiye’de bir ilk oldu. Biz promosyon parasıyla makam arabası, bilgisayar alabilirdik, başka şeyler de yapabilirdik. Dedik ki bu parayı personelimize verelim.”
Tütüncü, “Bir belediye, personeline borçlu olmaz” sözünün gereğini yerine getirmeye devam ediyor. Banka promosyonunun yanı sıra Kepez Belediyesi, işçilere 900 TL ile 1400 TL arasında özendirme paralarını da ödedi.

Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Murat Pilevne, Genel Sekreter H.İbrahim Anlak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkan Hakan Tütüncü’ye, personelinin özlük haklarını koruduğu için teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette bir konuşma yapan Tütüncü, “Görevi geldikten sonra yaptığım incelemede belediyenin personeline ciddi bir borcunun olduğunu gördüm. Bu benim yönetim anlayışıma aykırı geliyordu. Bir belediye, personeline borçlu olabilir mi? Bizim anlayışımız, alnının teri kurumadan verin, diyor. Hesap İşleri Müdürlüğü’ne talimatı verdim. Bir ödeme planı içerisinde personelimize borcumuzu ödeyeceğiz” şeklinde konuştu. Kendi dönemlerinde yapılmadığı için 2009 yılı bütçesinde, içerideki alacaklarıyla (özendirme) ilgili sıkıntı olduğunu hatırlatan Tütüncü, bütçe dengesini koruyarak, özendirme alacaklarını taksitler halinde personele ödeyeceklerini ifade etti. Yönetim anlayışlarında belediyenin, personeline borcunun olamayacağının altını çizen Kepez Belediye Başkanı, “Nasıl merkezi iktidara geldiğimizde nema ödemeleri iade edildi. Biz de belediye personeline borcumuzu ödüyoruz. Personeline borcu olmayan bir belediye hedefimdir, hayalimdir. Adım adım bunu gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Başkan Tütüncü, belediye çalışanının halka hizmetkar olması gerektiğine işaret ederek,
“Ben de dâhil. Hepimiz halkımıza hizmet etmek için buradayız. Personelimden bunu isterken ben de personelimin özlük haklarını korumak, kollamak ve gözetmek zorundayım. Benim anlayışım bu şekildedir. Bu anlayışımı da görev süremin sonuna kadar sürdüreceğim. İşçi, memur, sözleşmeli personel olsun bizim anlayışımız emeğinin karşılığını emekçiye derhal ödemektir.” ifadesini kullandı.

Personelinden sadece halk için çalışmasını istediğini kaydeden Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Personelimle ne zaman kavga ederim? İstediğim verimi alamazsam. Çünkü bu işler vebal taşır. Milletin emanetini taşıyoruz. Bunu taşırken bu yükü kamu hizmeti yapan personelle taşıyoruz. Bu ayaklardan bir tanesinde sıkıntı meydana gelirse bu emaneti iyi bir şekilde taşıyamayacağımız endişesi ortaya çıkar.”
Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Murat Pilivne de, emeğe ve emekçiye verdiği değerden dolayı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür plaketi takdim etti.
İşçinin alacaklarını ödediği, işçiye verdiği değerden dolayı Tütüncü’ye teşekkür eden Pilevne, “Sendikamız sadece ücret sendikacılığı değil, işçisini eğiten, eğitimle birlikte iş güvencesi kazandırmaya çalışan bir sendikacılık yapıyor. Eğitim seminerleriyle işçilerimizin daha bilinçli hale getirilmesini sağlayacağız. Sizinle birlikte güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum. Seçimden önce 1400 üyemiz vardı. İşçinin emeğini ve anayasal hakkını gasp eden yöneticilerin 29 Mart’tan sonra göreve gelmesiyle bu sayı bine kadar düştü.” görüşünü dile getirdi.

 

AJANS 1

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari