HANİ! DEMOKRASİ NEREDE? HALK NEREDE? SİNAN KOÇAL

Eylül 24, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

HANİ! DEMOKRASİ NEREDE? HALK NEREDE? SİNAN KOÇAL

2009 Ekim, Kasım ayları, siyasi hayatımızda önümüzdeki yıllarda ülke gündemi belirleyecek siyasi partilerin kongrelerini yaptıkları aylar olarak yerini alacak.

3 Ekimde Ak Parti, 4 Ekimde DTP ve 8 Kasımda da MHP Büyük Olağan Kongrelerini yaparak siyasi hayatlarına devam edecekler. ANAP ve DP Büyük Kongrelerinin de 31 Ekim veya 1 Kasımda toplanması söz konusu. 

Her ne kadar Demokrasi; halkın kendi kendini yönetmesi olarak tarif edilse de, bunun böyle olmadığını, “Ağanın pokinin üstüne pok konmaz” sözünün en çok doğrulandığı
yer bu genel kongrelerdir.

Demokrasi gereği seçimler ile partisini ve kendisini temsil edecek kişiyi seçen seçmen onların belirleyicisi konumunda olan partilerinin yetkililerini seçememektedir.

Ülkemizde ilgili siyasi partiler kanununun gereği olarak yapılan belde başkanlıkları ve yönetim kurulları seçimi ve devamla, ilçe, il yönetim başkanları ve yönetim kurulları seçimi parti genel başkanlarının isteği doğrultusunda şekillenmektedir.

Bunun sonucunda da parti genel başkanlığı için kimse aday olmamakta veya ayak oyunları ile adaylıkları engellenmekte veya “demokrasi aday görsün” kabilinden bir aday ile kamuoyu oyalanmaktadır.

Gerek iktidar ve gerekse muhalefet partilerinin ülke için, geleceğimiz için en önemli kararlara imza attığı malumumuzdur. Buna rağmen oy vererek katıldığımız seçimlere katılacak partilerin yapısına müdahale edemememiz ne büyük çelişkidir.

En önce yapacağı kongre itibariyle inceleme imkânı bulduğum Ak Parti Kongresinde Genel Başkanın partinin MKYK ‘nda üçte iki oranında değişiklik yapacağı aldığımız bilgiler arasındadır.

3 Ekimde ASKİ Salonunda yapılacak olan bu kongrede Kürt ve Ermenistan açılımı da gündemin ilk maddeleri arasında yerini alacağı yeni belirlenen sloganlarından bellidir.

Ak Parti, açılımları da dikkate alarak sloganını “Biz Birlikte Türkiye’yiz” olarak belirlemesi, MKYK’na katılacak yeni yüzlerinde açılımı da olacaksa kimlerin yeni kurulda olacağı ve geleceğimizle ilgili kararları kimlerin vereceği belli gibidir.

Bu kongrede en önemli hususlardan biri ve başbakanın son kozunu oynadığının göstergesi, davetlilerin ülkenin her kesiminden oluşacağı ve oluşturacağı yeni MKYK ve açılımla 2011’in Mart ayında yapılması beklenen erken seçim için startını verecek olmasıdır.

Bu açılıma veya açılım oyununa Ak Parti’ye oy veren tüm kesimlerin destek vereceğine inanmamızı bekleyemezsiniz.  Öyleyse…

Kısacası 2009 Ekim ve Kasım ayları ülkenin taşlarını oynatacak kararları verecek olan parti kurullarının şekilleneceği aylardır. Ve bu şekillenmeler partinin tek ismi olan genel başkanlarının isteği doğrultusunda olacaktır.

Hani “Demokrasi nerede, Halk nerede”

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari