HARUN ARSLAN’IN MERSİN KENT MEKTUBU YAZILARINA NAZİRE: KANADA MEKTUBU

Mayıs 9, 2010 tarihinde tarafından  
EĞİTİM VE KÜLTÜRÜN TARİHİ - M.ALİ SULUTAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

HARUN ARSLAN’IN MERSİN KENT MEKTUBU YAZILARINA NAZİRE: KANADA MEKTUBU

Yurttaşlık gereği, yılda 2-3 kez Kanada’nın değişik kentlerinde oturur, araştırmalar yaparım. Yine öyle bir araştırma yapmayı da düşlediğim başkent Ottava’dayım. İki hafta önce gelecektim, İzlanda’daki yanardağın saçtığı küller engellemişti hareketimizi. TK-LH-AC işbirliği sonucu THY götürdü bizi İstanbul’dan Frankfurt’a. Oradan da Ottava’ya Kanada havayolları AC. THY’nin uçuş ve hizmet farkı ortada. Boşuna değilmiş THY’nin dereceler ve ödüller alması.

Alanda ve uçakta hizmet eden THY çalışanları sadece yakışıklı ve güzel değiller, yetenekli, yararlı ve saygılılar da… Kahvaltı diye verdikleri bir yemek sanki; müslili yoğurt, beyaz ve gouda peynir, siyah ve yeşil zeytin, çırpılmış yumurta, peynirli su böreği, sote mantar, ızgara domates, yeşil biber, tereyağ, reçel, sıcacık taze ekmek çeşitleri ve çay, kahve, meşrubat…

Atatürk Havaalanı’ndaki bekleme salonunda ve uçakta verilen gazetelerden öğreniyoruz, enflasyon denilen fiyat artışlarının yeniden iki haneli olduğunu; Kolombiyalı sanatçı Fernando Botero’nun İstanbul’daki Pera Müzesi’nde bir resim sergisi açtığını; İsmet İnönü’yü Hitler’e benzeten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tepkilerin yoğun olduğunu vb. Sözgelimi, Yılmaz Özdil yozdil@hurriyet.com.tr tek paragrafta yazmış: “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı tarafından ‘Hitler’ ilan edildiğine göre, ‘soykırım’ iddiasının nesine itiraz edecek Türkiye Cumhuriyeti?”

Dünyanın en geniş parasız dağıtımı olan “metro” gazetesinin 5 Mayıs sayısında “Bilinmeyen alışveriş kentleri” başlığı altında en başta İstanbul bulunmakta. Sonra Berlin, Bangkok, Buenos Aires ve Cape Town yer almakta. İki de fotoğraf var, biri İstanbul Kapalı Çarşı’dan diğeri de Buenos Aires Pazaryeri’nden görüntüler. “Paris’i unutun, banka hesabınızı eritmeyecek ucuzlukta alışveriş edebileceğiniz kentler bunlar…” diye de bir alt başlık yer almış.

İkinci Dünya Savaşı’nda Hollanda’yı, Hitler işgalinden kurtarma girişimlerinde ölen Hollandalı ve Hollanda topraklarında yatan 1000 kadar Kanadalı asker anısına düzenlenen 4 Mayıs anma töreni hem Kanada’da hem Hollanda’da eş zamanlı olarak gerçekleşti. Kanada Başbakanı Paul Martin Hollanda’daki törene katılıp iki ülke arasındaki yakın ilişkinin tarihten kaynaklandığını belirtti. O savaş yıllarında Hollanda Kraliyet Ailesi sürgün konumunda Ottava’da yaşamıştı.

Bu ay içinde bir ziyaret için Ottava’ya gelecek olan Hollanda Prensesi Margariet’in 19 Ocak 1943’te doğduğu, Rideau Irmağı kıyısındaki o tarihî ev Türkiye’nin Kanada Büyükelçiliği’nin mülkiyetinde hizmet binası olarak kullanılmaktadır. İlginç bir saptama, Prenses’in doğumuyla, Kanada Meclisi binasının ‘Barış Kulesi’olarak da bilinen saat kulesinin burcunda ilk ve tek, yabancı bir ülkenin bayrağı dalgalanmış o gün(lerde). İşte bu iyiliğin karşılığı olarak Hollanda Kraliyet Ailesi, Ottava kentine lale soğanları armağan etmiş.

Bu karşılıklı iyi niyet davranışları, sonucu Türkiye doğumlu ve Ermeni asıllı (ölü) bir fotoğrafçı Kars(h) başlatmış, Ottava Uluslararası Lale Festivali’ni 58 yıl önce. Festival bugün çalgılı, galgılı ve de algılı açıldı ve 24 Mayıs’a kadar sürecek, lale meraklıları için. Türk toplumlarının da yer aldığı bu festivalde, İZDER Başkanı Ali Doğan’dan edindiğim bilgilerle tanıtmaya çalışacağım, Hakkari dağlarında doğal yetişen ters laleleri.

(İlgililerin, özellikle TRT yönetiminin kulaklarına bir fısıltı:) Hiç reklâm vermeyen Kanada devlet radyo ve televiyonu olan CBC’de bir güzel haber: “Bir kazı sonunda dünyanın 12000 yıllık en eski piramidi Türkiye’de bulundu.” Oysa, bilinen Mısır piramitleri 7000 yıllık…

M. Ali Sulutaş / 7 Mayıs 10

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari