HAYATIMIZ KİMLERE EMANET? – Ayça MUTLUCAN

Mayıs 1, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

HAYATIMIZ KİMLERE EMANET? - Ayça MUTLUCAN

Geçen dolmuşa bindim ama binmeden önce uzunca bir süre bekledim ( üstüne biraz da rahatsızdım o gün, tam eğlence oldu bana). Dolmuş gelmediği için değil, ağızlarına kadar tıklım tıklım olduğu için. Böyle bir dolmuşa, otobüse binmem pek sağlıklı olmazdı. Hal böyle iken hala inat ile duraklarda durup insan almaya çalışıyorlar! Bu hallerini görünce aklıma “Sardalye Kutusu” geliyor. Hani şu sürüyle sardalye balığı teneke bir kutu içine sıralanıp, tıklım tıklım olduktan sonra kapağı kapatılıp satışa sunuluyor ya, işte o kutular. Sizce de benzemiyor mu?

Dolmuşlarda ayakta yolcu sayısı 9 dur ama 15 den fazla insanın ayakta beklediğini görebilirsiniz. Aynı şey otobüsler için de geçerli. Onlarda sınır sayıyı fazlasıyla aşarlar. Sınırı kendileri belirliyorlar, o sınırda arabanın alabildiği kadar insan almak. Peki neden? Napolyon’un ünlü sözünü benimsedikleri için; PARA! PARA! PARA! “ Bir yaz da otobüse bindik kuzenle. Ama ne otobüs, bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Ben artık basamakta duruyordum. Siz düşünün otobüste ne kadar insan vardı. Üstüne hala duruyor, insan almaya kalkıyordu. Yahu başımın üstüne mi koyacağım milleti, nereye alıyorsun? Hiç kimse düşünmüyor o araba bu kadar dolu gitmez, tehlikeli, kaza yapar millet yaralanır, daha kötüsü ölür. Maalesef şoförler vurdumduymazlar. Ya halkımızın durumu? Kimse çıkıp kardeşim yeter ama daha ne adam alıyorsun! demiyor. Diyenlerin sesi de arada kaynıyor gidiyor zaten.

Tek tük ses çıkartma hiçbir işe yaramıyor. Daha dün şoföre kızdım. En az 80 yaşlarında bir dedem bindi, koltuk değneği ile yürüyor. Şoför bastı gaza gitti. Zavallı dedem şoförün hemen dibinde zor ayakta duruyor, para çıkartıp vermek için uğraşıyor ama bizim şoför hemen başının üstündeki olayı görmüyor ya da görmemezlikten geliyor. Dedim sonunda “durur musunuz biraz” ama hiçbir şekilde durmadı, tam olarak ne dediğini anlayamadığım bir şey deyip homurdandı. Lakin dolmuşta kimse çıkıp tepki göstermedi, arada sesim kaynadı gitti. İnsanlar duyarsız demek istemiyorum, cesaretsizler bence. Ödleklik almış başını gidiyor. Bu konuya başka bir yazıda değineceğim inşallah.

Sonuç olarak görüyorsunuz hayatımız kimlerin elinde. Yetkililer bu sorunları biliyorlar ama çözmek için hiçbir şey yapmıyorlar! Şoförler de sırf daha fazla para kazanmak adına bizlerin hayatlarını tehlikeye atmaya devam ediyorlar. Bizler ise buna ses çıkartmıyoruz. Yalnız kaza olduğunda konuşuyoruz; şoför ağzına kadar doldurdu arabayı, yapılacak iş mi bu!” Eh kardeşim kaza olmadan önce sesini çıkartsana, sonrasında dünyayı ayağa kaldırsan neye yarar? Giden gitmiştir, olan olmuştur… Son söz olarak böyle hareket eden şoförlere şunu söylemek istiyorum; Alooooo! Benim hayatım hakkında karar verme yetkisine sahip değilsiniz, kendi hayatınızı tehlikeye atmak istiyorsanız atın ama benimkini ATAMAZSINIZ!

AYÇA’NIN GÖZÜNDEN

Ayça MUTLUCAN

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube Üyesi

aycamutlucan@hotmail.com

  • Netinial Internet

Yorumlar

“HAYATIMIZ KİMLERE EMANET? – Ayça MUTLUCAN” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. kerem yılmaz dedi ki:

    bence ayça hanım olaya atgözlüğüyle bakmış. bir de ben otobüste çalışan biri olarak olayı realist kardeşlerin görmesi için anlatayım. parayı benimsediğimiz doğru, çünkü para kazanmak için orada o işi yapıyoruz. ayrıca kazandığımız para eğer sizi rahatlatacaksa bizim değil, patronlarımızın cebine giriyor. orer saatleri diye birşey var. bize şu deniyor: misal, 100 dakikada seferim tamamlanmış olacak, yoksa 150 lira ceza yiyeceksin! bizim şoförler de çaresiz yukarı aşağı basıp duruyorlar. çünkü saate uymalılar, eğer saate uymazlarsa hem ceza yerler, hem de arkadaki arabanın hakkına girerler. kimsenin hayatınızı tehlikeye attığı falan yok olayları hanımkızımız abartmış haliyle. türkiyeye bakınca çooooook daha büyük sorunlar göze çarpmasına rağmen, yine emekçilerden kendilerinin düzeltilmesi istenmiş.. ayrıca insanımızda bir de bencillik var. insanımız, kendisi otobüs tıklım tıklım olsa da ne yapar eder biner, binemezse de arkamızdan küfreder; bindikten sonra da, bir sonraki durakta, yine kendisi gibi yolda kalmış ve otobüsümüze binmek isteyenleri yanında istemez ve “Daha nereye alıyorsun be?!” der. oysa daha kendisibir durak önce otobüs yine dolu halde iken binmiştir. yani lafla peynir gemisi yürümüyor ayça hanım.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari