HAYVANSAL BESİNLER VE ET FİYATLARI

Kasım 3, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

HAYVANSAL BESİNLER VE ET FİYATLARI

Etin bilimsel olarak tanımını yapacak olursak; taze veya işlenmiş olarak kasaplık hayvanlardan elde edilen ve insanlar tarafından yenen kısımlardır.
Hayvansal ürünler büyüme ve gelişmenin devamı, aşınan dokuların onarılması, hastalıklara karşı direnç kazanılmasında oldukça önem arz etmekte, uzmanlar da insanların günlük protein ihtiyaçlarının %50 sinin hayvansal kökenli olmasını önermektedir. Zaten etlerin büyük bir kısmını da proteinler oluşturur.

Ülkemiz tarımda olduğu gibi hayvancılık için de çok uygun şartlara sahip olmasına rağmen, istikrarsız tarım politikalarından dolayı maalesef et tüketimimiz gelişmiş ülkelerin çok altındadır. Yine ülkemizde hayvan başına süt ve et üretimi gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında nerede ise 1/8 i kadardır.

Hükümetlerin soruna çözüm için zaman zaman bazı girişimlerde bulunduğunu görüyoruz. Ancak bu girişimler bir türlü popülist politikalardan ileri gitmiyor. Verilen kredilerle yapılan ahırların bir müddet sonra tadilat yapılarak konuta dönüştürüldüğüne, ithal edilen sığırların da bilinçsiz beslenme ve barınma şartlarından dolayı çevreye uyum sağlayamadıklarına Anadolu’nun birçok köyünde şahit oluyoruz.

Bu istikrarsızlığın devamı, spekülatörlerin tetiklemesi ve yaklaşan kurban bayramı nedeniyle piyasaya canlı hayvan sürümünün yetersizliğinden dolayı et fiyatları neredeyse ikiye katlandı. Gerekli tedbirler alınmazsa tavuk fiyatlarının da kontrolden çıkacağı bir gerçektir. Hatırlanacaktır EBK(Et ve Balık Kurumu) bir devlet kuruluşu olarak yıllarca piyasada denge unsuru oluşturarak vatandaşların hesaplı et yemelerine vesile oldu.

Yine Süt Endüstrisi kurumu (SEK) da uzun yıllar piyasada bir denge unsuru oluşturdu. Hayvancılık sektörünün yem ihtiyacı da yine bir devlet kuruluşu olan Yem Sanayi T.A.Ş. den karşılanmaktaydı. Bu kurumların önce yanlış politikalar izlenerek zarar ettirilmesi, sonra da özelleştirilmesi ve daha sonra başka amaçlarla kullanılması, günümüzde hayvancılığı ve et fiyatlarını bu olumsuzluğa taşıyan sebeplerden bazılarıdır.

Her türlü yem bitkilerinin yetiştirilmesine uygun iklim ve tarım alanlarına sahip olmamıza rağmen sığırcılıkta, elverişli yaylalarımıza rağmen koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen balıkçılıkta bir türlü olmamız gereken yerde değiliz. Belirtilen avantajlara sahip hangi ülke yetkilileri bu imkanları değerlendirip halkının istifadesine sunmaz. Bunun hesabını ülkemizde tarıma yön veren yetkililerden sorma duyarlılığını göstermeliyiz.

Görünen o ki bir tarım ülkesi olmamıza rağmen nerede ise ithal etmediğimiz tarım ürünü kalmadığı gibi bu sefer de büyük tartışmalar ve şaibelere neden olabilecek et ithali gündeme gelecektir. İthal et olarak aldığımız etler bufalo etimi, domuz eti v.s.mi daha ismini bilediğimiz hangi hayvanların etleri bize dana eti diye yutturulacak zamanla göreceğiz.

Tarım ürünleri ve et ithal edeceğimiz ülkelerin bu ürünleri yetiştirdiği tabiat şartları ve yetişmiş insan gücü bizden çok mu ileri. Kesinlikle hayır.  Binlerce ziraat mühendisimiz ve veteriner hekimlerimiz işsiz olmasına rağmen bunlara iş imkânı sağlanmadığı gibi her yıl yeni ziraat ve veteriner fakültelerinin açıldıklarını, bu okullardan mezun olanların iş bulamadıklarını görüyoruz.

Tüketiciler birliği Antalya Şubenin tarım komisyonu olarak yetkililere soruyoruz. Tarım ve hayvancılık için iklim ve coğrafyaya ilaveten her türlü teknik donanım da dahil olmak üzere teknik eleman ve yetişmiş insan gücüne sahip olmamıza rağmen neden tarımda gerilerdeyiz. Ziraat ve veteriner fakültelerimizde tarım ve hayvancılıkta gelişmiş ülkelerin hangi metotları uygulayarak ileri seviyelere ulaştıkları örneklerle anlatılıyor. Neden uygulamaya bir türlü geçilemeyip bizleri petrol, gübre v.s. gibi tarım ve et ürünlerinde de dışa bağımlı hale getirmeye çalışıyorsunuz.

Biz Tüketiciler birliği olarak ülkemiz kaynaklarının en verimli şekilde değerlendirilip tüketicilerin istifadesine sunulması için yetkililerin uyguladıkları tarım politikalarını tekrar gözden geçirmelerini istiyor ve tüketicilere iyi haberler vermenin özlemini çektiğimizi vurgulamak istiyoruz.

Sebahattin EMÜL
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari