HERKES OKUSUN. CİNLİK GÖRSÜN. “KAPATIYORUZ” ALDATMACASI

Aralık 16, 2009 tarihinde tarafından  
KONU_ŞU_YORUM-HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

Merkezi İzmir’de bulunan Lazzoli firması, ilimizde bir günlüğüne açtığını duyurduğu mağazasını, meğer 2001 yılından beri Türkiye’nin her yerinde açıyormuş. Yani firma aslında hiç bir zaman ‘kapatmamış’

Bundan bir süre önce, Lazzoli isimli firma ilimizde binlerce broşür dağıtarak, iflas nedeniyle fabrikalarının kapatıldığını, bu nedenle eşyalarını çok uygun fiyatlarla satılacağını duyurdu. Gerçekten de, Rizeli Mehmet Koçoğlu`na ait  Lazzoli, 2001 yılında krize yenik düşerek fabrikasını kapatmış. Mehmet Koçoğlu, elinde kalan malları satmak için astığı ve üzerinde ‘kapatıyoruz` yazan bez afişi yeni bir iş modeline dönüştürdü.

Koçoğlu, sürekli farklı noktalarda ‘kapatıyoruz` afişiyle kısa süreli mağazalar açıp zorda kalanların mallarını satıyor, mallar bitince de mağazasını kapatıyor.

HEP AYNI İFADELER

Gittiği her ilde binlerce broşur dağıtan Koçoğlu, broşürlerinde nep aynı ifadeye yer veriyor; “Kriz, kriz, kriz… Kapatıyoruz. İstanbul ve İzmir`deki mobilya, halı, ev tekstil fabrikamızın kapanışı nedeniyle bütün ürünlerimiz 3/1 fiyatına satılacaktır…” Bu el ilanlarını görenler belirtilen tarihte ve saatte, tıpkı 12 Aralık tarihinde ilimizde olduğu gibi yazılan adrese akın ediyor.

Büyük bir izdihamın yaşandığı mağazalarda tüm ürünler kısa sürede satılıyor. Mağaza gerçekten kapanıyor. Ta ki başka bir ilde ya da semtteki yeni bir projeye kadar.

8 YILDIR AYNI

Tüketicinin “kapatıyoruz” kelimesine olan hassasiyeti Koçoğlu`na ilham veriyor ve 8 yıldır Türkiye`nin dört bir yanında bu şekilde satış yapıyor. Mağaza sorumlusu Yılmaz Özen, “Biz tamamen yasal çalışıyoruz. İstanbul Arnavutköy, İzmir Sarnıç ve Kısıkköy`de olmak üzere 3 fabrikamız var. Ürünler kendi imalatımız. Fason firmalarla da çalışıyoruz. Buraya Adapazarı`ndan geldik” dedi. Özen, mağazalarının adını ‘kapatıyoruz` olduğunu açıkladı.

İZDİHAM YAŞANMIŞTI

Kiraladığı bir mağazaya dev “kapatıyoruz” afişleri asarak mobilya ürünlerinin üçte bir fiyata satılacağını duyuran firma, ilimizde de büyük bir izdihama neden oldu. 490 TL`ye yatak odası, 20 TL`ye ütü masası, 3 TL`ye fiskos masası satılan mağazada yaşanan izdihamda ezilme tehlikesi yaşandı.

Mağaza yetkilileri satış esnasında yaptıkları açıklamada “800 işçinin maaşını ödeyemedik. Depolarımız ürünlerde dolu” açıklamasını yapmıştı. Mağaza, İzmitli esnafın işlerini olumsuz etkilerken, firmaya, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından, ilk başta izin verildiği ancak daha sonra iznin iptal edildiği öğrenildi.

BİZİM KOCAELİ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari