HEYKELDE İKİNCİ PERDE: HUKUK MÜCADELESİ

Haziran 5, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

HEYKELDE İKİNCİ PERDE: HUKUK MÜCADELESİ

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün görevi devraldığı gün iş makineleriyle söktürdüğü “Aşk Yağmuru” isimli heykel için hukuk savaşı başlatıldı. Eserin sahibi heykeltıraş Zafer Sarı’nın avukatları Meral Eser ve Bursa Barosu Başkanı Zeki Kahraman, uygulamanın hukuka aykırı olduğu iddiasıyla ve yürütmenin durdurulması istemiyle İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Bu davanın ardından, yüklü bir tazminat davasının geleceği sanılıyor.

Bursa İdare Mahkemesi aracılığıyla Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açıldığını belirten Bursa Barosu Başkanı Zeki Kahraman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de sanatın algılanış biçimiyle ilgili hassasiyetlerini daha önce dile getirdiklerini ifade ederek, “Nitekim Bursa Barosu olarak kimsenin sahiplenmediği bu olayı da yine biz sahiplenmek zorunda kaldık. Gönlümüz isterdi ki tüm Türkiye aynı tepkiyi versin” şeklinde konuştu.

Kemer’in Çınarlı Kavşağı’na 2007 Haziranında konulan Aşk Yağmuru Heykeli, ABD’nin Irak işgali sırasındaki Saddam heykellerinin kaldırılışını hatırlatan görüntülerle 2 Nisan’da yerinden sökülmüştü. Heykelin kaldırılışının, Mustafa Gül’ün Kemer belediye Başkanlığı görevini devraldığı güne rastlaması yadırganmış, birçok kişi ve kuruluş tepkilerini dile getirirken Gül, A.A.’nın haberine göre “Çok mutluyuz. Heykeli hiçbir yere koymayacağız. Heykeli yapan eğer bir yerde kullanacaksa gelsin götürsün” diye konuşmuştu. Mustafa Gül’ün uygulaması bazı televizyon programlarına konu olmuş, haber bültenlerinde bazı anchorman’ler tarafından alaycı bir dille yorumlanmıştı. Bunlardan Mehmet Ali Birand, Ana Haber Bülteni’nde “Heykel yıkıldı ve böylece Kemer’in namusu kurtulmuş oldu” şeklinde konuşmuştu.

Mustafa Gül daha sonraki açıklamalarında sanata karşı olmadığını ancak bu heykelin Atatürk Caddesi’nde uygun olmadığını bir başka yerde değerlendireceklerini söylemişti.

Heykeltıraş Zafer Sarı ile  o zamanlar belediyede resmi bir görevi olmayan danışmanı Galip Çamlı vasıtasıyla iletişim kurup dava açılmasını önlemeye çalışan Mustafa Gül’ün, Temmuz’daki Altın Nar Festivali için Esma Sultan Yalısı’nda düzenlediği kokteylini de bazı sanatçıların boykot ettiği öğrenilmişti.

Heykeltıraş Zafer Sarı ise heykel kaldırılmadan önce kendisiyle diyalog kurulması halinde işin bu boyuta gelmeyebileceğini, karşılıklı oturup konuşarak meselenin bir çözüme kavuşturulabileceğini ancak Mustafa Gül’ün bu yolu denemek yerine apar topar heykeli kaldırtması yüzünden yasal yollardan hakkını aramaya karar verdiğini açıklamıştı.

Zafer Sarı, avukatlarının başlattığı hukuki sürecin süreceğini ve artık kendisinin susacağını belirterek, “Ben susacağım, bu saatten sonra avukatlarım konuşacak” diyor.

İdari Mahkemesi’ndeki yürütmeyi durdurma davasının ardından tazminat davasının geleceği sanılıyor.

Bu haber Gazete Kemer’in vazgeçilmezi Hanım Türk tarafından yapılmıştır, kendisine “Elinize, beyninize sağlık. Pek güzel olmuş” diyoruz.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari