HİZMET NOKTALARI İYİ BELİRLENMELİ

Ağustos 2, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

HİZMET NOKTALARI İYİ BELİRLENMELİ

Belediyeler; halka hizmet vermek için kurulmuş teşkilatlardır. Sosyal, fiziki, maddi ve manevi hizmet verdikleri gibi, çevre düzeni, alt yapısı, üst yapısı, ulaşımı ile ilgili tüm sorunları halletmeye çalışırlar.

Halka hizmet, Hakka hizmet” düsturunu benimsemeli her zaman halkın yanında olmalılar, dertleri ile dertlenmelidirler.

Antalya; megapol olma yolunda, Türkiye’nin en hızlı gelişen ve en çok göç alan illeri arasında, dünya penceresi vazifesini görmektedir. Doğal olarak bu sosyal sorunları da birlikte getirmektedir. Sağlık, ulaşım, çarpık kentleşme…vs bunlardan bir kaçı…

Ulaşım konusunda Antalya Belediyelerinin şimdilik bazı eksiklikleri varsa da, zamanla çözülmesi umut edilmektedir. Asıl şikayete konu olan durak yerlerinin belirlenmiş olmasına rağmen, gelişi güzel indirme-bindirme işlemleri sürmektedir. Ayrıca en önemli durak yerlerinden olan hastane ve halkın en çok kullandığı ve faydalandığı durakların biçimsiz yerlere konulmalarıdır.

Örnek olarak Devlet Araştırma Hastanesi durağı. Hastaneden 50-100 metre ilerde olması, vatandaşı mağdur etmektedir. Çünkü yaşlısı var, hastası var, sıcak ve soğuk hava şartları karşısında yürümek zorunda kalıp, tık nefes hastaneye geliyorlar, bu durum onları daha çok strese sokuyor. Durak; Atatürk Devlet Hastanesi  (Sigorta Hastanesi) durağı gibi yakına alınarak halkı rahatlatması isabetli karar olacaktır.

Sağlıklı ulaşım yapılmalı, vatandaş hizmeti görüp takdir etmelidir. Hizmetler örnek olmalı ve diğer kurumlara da lokomotif vazifesi görmelidir.

Gençlere yönelik her türlü etkinlikler, su gösterileri, müzik dinletileri yapıldığı gibi yaşlılarda düşünülmelidir. Unutulmamalıdır ki, bir gün bizde elden ayaktan düşeceğiz, yaşlanacağız.

Hizmetler verildiği zaman vatandaşın takdiri kazanılmalı, bir sonra ki seçimlerde de oy isteme yüzü olmalıdır.

Büyükşehir belediyesine ihbar ve ikaz niteliğinde olan bu istek; şikayet eden vatandaşların bize aktardığı şekilde dile getirilmiştir.

Her şeyin gönüllerce olması dileğiyle…

Şamil HORULUOĞLU

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari