HUKUKÇULARDAN GAZETECİLERE AĞIR RANT ELEŞTİRİSİ

Ocak 11, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

HUKUKÇULARDAN GAZETECİLERE AĞIR RANT ELEŞTİRİSİ

Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Kaş’taki arazisinde imar revizyonu talep etmesine ÇHD Antalya Şubesinden ağır eleştiri: İmar talebi kamu yararına çalışan cemiyetin tüzüğüne bile uymuyor!

Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Kaş Çukurbağ yarımadasında sahibi olduğu ancak 1981 yılında yeşil alana terk edilen arazisinde imar revizyonu talebine, ÇHD (Çağdaş Hukukçular Derneği) Antalya Şubesi’den ağır eleştiri geldi.

Antalya’daki dernek merkezinde konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen ÇHD Antalya Şubesi Başkanı Av. Nusret Gürgöz, gazetecilerin bölgedeki son yeşil alanı da imara açtırmak için uğraştığını öne sürdü. Gürgöz, “gazetecilik mesleğinin özel amaç ve çıkarlara alet edilmesini engellemektir” ifadelerini içeren cemiyet tüzüğünü anımsatarak, cemiyet yöneticilerini kendi amaçlarına uymamakla eleştirdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan ÇHD Antalya Şubesi Başkanı Av. Nusret Gürgöz, Antalya’nın eşsiz coğrafyası ve tarihiyle Akdeniz’in en önemli kentlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu coğrafya bir tarafta güzelliklerini bütün ihtişamıyla sergilerken diğer tarafta ranta karşı kalan güzelliklerini feda etmemek için direnmektedir” dedi.

CEMİYET YEŞİL ALANI İMARA AÇMAYA ÇALIŞIYOR
Antalya’nın turizm sektörüyle birlikte hızlı bir kalkınma sürecine girdiğinin altını çizen Gürgöz, buna bağlı olarak kıyı bölgelerinde artan arazi fiyatlarının çoğu kişi ve kurumları heyecanlandırdığını belirterek Kaş’taki Çukurbağ yarımadasında yaşanan imar revizyonu girişimine değinerek şunları söyledi: “Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Çukurbağ yarımadasında 1971 yılında aldıkları 183 dönümlük arazi daha sonra mahkeme kararıyla 1121 dönüm olarak genişletilmiştir. 1981 yılında yapılan belediye meclis kararıyla ifrazı yapılarak 398 dönümü yol ve yeşil alan olarak ayrılan ilk bölümde Cemiyet, üyelerine yaklaşık 450 dönümü parselleyerek devretmiştir. Kalan 271 dönüm alan için Ankara Gazeteciler Cemiyeti Belediyeden imar revizyonu isteyerek buraları da imara açmak için uğraşmaktadır.”

Çukurbağ yarımadasındaki inşaat emsal oranının 1982 yılında önce %10’dan %15’e daha sonra da %25 e çıkarıldığı hatırlatan Gürgöz şöyle konuştu: “Şu anda yarımadanın denize bakan kısımları turistik tesislerle dolmuş durumdadır. Kalan iç bölgeleri de imara açmak ve yeşil alan oranını düşürmek Çukurbağ yarımadasının sonu olacaktır. Yapılması gereken kamusal planlamayla yeşil alan ve sosyal donatı alanlarını olabildiğince geniş tutmaktır.”

GİRİŞİM KAMU ADINA ÇALIŞAN BİR CEMİYETİN TÜZÜĞÜNE UYMUYOR!

Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin bu girişiminin basın örgütünün tüzüğüyle de bağdaşmadığını öne süren Gürgöz, “düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesini sağlamak, gazetecilik mesleğinin özel amaç ve çıkarlara alet edilmesini engellemektir” ifadelerini içeren Cemiyet tüzüğünün 2. maddesine atıfta bulunarak,“ İnsan hakları ihlalleri ve basın ihlallerinin arttığı bir dönemde asıl işlevine odaklanmadan sahibi oldukları arazinin imar durumuna odaklanmak, kamu yararına çalışan bir derneğin amaçlarına uymamaktadır” şeklinde konuştu.

BIRAKIN KAŞ YEŞİL KALSIN!

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak Kaş’ın ve Çukurbağ yarımadasının zengin yeşil dokusunu bozarak daha fazla betona boğacak her türlü imar tadilatına karşı olduklarını belirten Gürgöz, “sürdürülebilir turizmin daha fazla ekolojik denge ve yeşil dokuyla mümkün olabileceğini hatırlatmak isteriz. Aksi takdirde Kaş önemli bir özelliğini ranta feda etmiş olacaktır. Bırakın Kaş yeşil kalsın!” dedi.

ÇHD Antalya Şubesi yöneticilerinin tam kadro olarak katıldığı Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Antalya Barosu Çevre ve İmar izleme Komisyonu Başkanı ve ÇHD Yönetim Kurulu Üyesi Av. Tuncay Koç, Çukurbağ yarımadasının önemine dikkat çekerek konuyla ilgili bilgi verdi.

AJANS BİR

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari