HUZUR EVLERİ

Eylül 1, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

HUZUR EVLERİ

İnsan sosyal bir varlık olduğu için, sürekli birlikte yaşamaya muhtaçtır. En küçük topluluk aile olduğuna göre, toplumun da nüvesini teşkil eder. İnsan doğar, büyür, ölür. Bu doğanın kanunu olmasına rağmen bazı değerler kaybolmaması gerekir. Bunlardan biri de büyüğe karşı saygı olarak belirtilmiştir.

Allah insanın atası Adem (A.S) yaratmış, ondan da Havva’yı yaratmış ve ilk aile yapısını teşkil etmiş, ona büyük sorumluluk vermiştir.

Türk aile yapısı Ata-Erkil düzende kurulmuş, gelişmiş, kök salmış, örnek bir yapı oluşturmuştur. Bu yapı bozulmaya yüz tutunca aile içi huzursuzluklar, aile düzensizlikleri, maddiyat, sevgi ve saygının önüne geçmiş kokuşmaya başlamıştır.

Aileler tarihin gelişimi içerisinde hep birlikte yaşamışlar ve hep birlikte kendilerini bulmuşturlar. Zaman zaman ayrılıklar olmuşsa da bu kısa sürmüş, “gözden ırak olan gönülden de ırak olur” düşünmemişler, gerek ziyaretler, gerekse mektup, telefon gibi haberleşme vasıtaları ile hatırlanmışlar ve hatırlatılmışlardır. Sıla-i Rahim düsturu ön plana çıkartılmıştır.

Kah büyük afetlerde kah savaşlarda aile efradını kaybederek hiç kimsesi olmayan, çoluk-çocuk, yaşlı, sakat, fakir insanlara devletler kurmuş oldukları hayır kurumları ile sahip çıkmışlardır.

Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarında bu işi “DARÜLACEZE” gibi kuruluşlar yapmışlardır. Bunun yanında çeşitli vakıflar ve hayır kurumları koruma ve bakım işini de yüklenmişlerdir. Zaman zaman koruyucu aileler bu görevi yüklenmişlerdir. Çağımızda Kızılay, Kimsesizler Yurdu, Huzurevleri gibi kuruluşlar bu konuda faaliyet gösteriyorlar.

Fakat tuhaf olan şudur ki; 5 yıldızlı oteller gibi hizmet veren Huzurevleri olmasına rağmen Huzurevi sakinleri hep huzursuzluk içerisindedirler. Gözlemlediğim bazı kişiler hiç bir kimse ile anlaşamamakta, kendi dünyası ile baş başa, inziva hayatı yaşamaktadırlar.

Onlar için Huzurevi, huzursuzluk evi olmuştur adeta… “Bülbülü altın kafese atmışlar, ah vatan vah vatan” söylemiş. Kafesten çıkınca yine çalıya konmuş.

Türk aile yapısında; yaşlılara özel bir saygı duyulur ve onlar yaşlanınca çocuk gibi hassas oldukları için dikkat edilirdi. Eskiden dede, büyük anne, gelin-kaynana hep birlikte otururlar hep birlikte yemek yenirdi, çocuklar dede veya büyük anneden masallar dinlerdiler.

Bütün aile fertlerinin kendilerine ait vazifeleri olup bunları aksatmazlardı. Bereket de vardı, hareket de vardı.

50-60 sene öncesine kadar bu kural böyle devam edip giderdi. Doğal olarak bu kuralın aksaklıkları olurdu, ama büyükler bu sorunları tatlıya bağlardılar. Gelin-Kaynana, Elti-Görümce, Elti-Elti anlaşmazlıkları olduğu gibi… Zamanımızda evlenenler hemen ayrı ev tutuyorlar ve rahatsız olmak istemiyorlar. Bu da normal sayılır.

Yaşlılar; aynı Avrupa Devletlerinde olduğu gibi Huzurevlerine veriliyor. Bazen de yaşlı kişi kendi isteği ile buraları seçiyor, rahatsız ettiği hissine kapılıyor. Çünkü kendilerine değer verilmiyor veya kendini gerek kızının gerekse oğlunun evinde fazlalık görüyor.

Ata-Erkil Aile yapısında baş tacı edilen büyüklerimiz, yaşlılarımız zamanımızda ayrıkotu gibi muamele görüyorlar. Millet olarak yaşlılarımıza sahip çıkıp, onları torunları ile Dede-Torun, Nine-Torun sevgisi ile birlikte yaşatmakta fayda var… Çünkü aynı akıbeti biz de görebiliriz.

Huzurevleri, son demlerini yaşayan güzel insanlarımızın huzur buldukları, huzur iklimi soludukları yerler olmalı…

Şamil HORULUOĞLU

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari