İCRA DAİRESİ; VERGİ ŞAMPİYONU, AVUKATI; GÜREŞ AĞASI OLAN ŞEHİR “KEMER”

Ekim 11, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

İCRA DAİRESİ; VERGİ ŞAMPİYONU, AVUKATI; GÜREŞ AĞASI OLAN ŞEHİR “KEMER”

Kemer’den arkadaşlarımla görüşüyorum. Herkes bir karamsarlık içinde. Bitenler, gidenler, yitenler. Bunun böyle olduğunu yerel gazetelerimize sitelerinden ulaşarak ta görüyorum. Mutluluk haberleri ve sevinçlerimizde de bir çöküş hâkim. Bu kendini hissettiriyor.

Kemer’de artık tek ürün olarak kalan “Turizm” bu gidişle Kemer’in başını yiyecek gibi görünüyor.

Bu anlamda Kemer’i ticari ve sosyal kategorilere ayırıp her gurubun kendi içindeki problemlerini halletmek ve her gurubun diğer guruba etkisinin olumsuz yanlarını bertaraf etmeyi planlamaktan ve radikal kararlar almaktan başka seçenek kalmıyor.

Bunun ne demek olduğunu önümüzdeki hafta kısa paragraflarla anlatmaya çalışacağım.

Yukarıda “Kemer’e yerel gazetelerimizin siteleri üzerinden ulaşıyor ve mutluluk haberlerinde bile bir çöküşün, bitişin hâkim olduğunu görüyorum” demiştim. Buna bir açıklık getirmek istiyorum. Önce hafızalarımızı tazeleyelim.

Aşağıda bir Gözcü Gazetesi haberi var, eskilerden kalan. “Google’dan alınan”

KEMER İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KDV REKORU

Yılda 10 bin dosyaya bakan Kemer İcra Müdürlüğü, 2006 yılında 10.857.973.20 YTL ödeyerek KDV mükellefleri arasında Antalya genelinde ikinci oldu. Müdürlüğe, Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından sertifika verildi”

Vergi normalde “bir kazancın üzerinden devlete verilen pay” olarak anlatılır en kısa olarak. Yani bir iş olacak, bu iş para kazanacak ve bu işin sahibi vergi verecek, öyle bir vergi verecek ki en üst sıralarda olacak ve ilgili merci bu vergiyi aldığı için o kuruluşu sertifika ile taltif edecek.

Burada iş nedir. İcra; yani kısaca ticari faaliyetin başarısızlığında ilgili kişiden kanun yolu ile alınan ödeme.

İcra Müdürlüğü nasıl kazanmış bu parayı; Zor duruma düşen kişilerin mallarına hukuk yolu ile el koyan alacaklının talebi ile yapılan müsadere sonucu.

Ne kadar kazanmış; Kemer’in iflası kadar.

Neyin vergisi vermiş; İflas eden ve ödeme zorluğu içine düşen kişi veya kurumların mallarının satışından doğan rakamın içinden bir kısmı.

Sonuçta ne olmuş; Bu duruma düşen kişi veya kurumların kısaca batanların mallarını hukuk yolu ile alarak ve alacaklının talebi üzerine satarak, alacaklıya ödenen rakamın içerisinde vergi doğmasına sebep olduğu için “Başarı Sertifikası” verilmiş.

Sinekten yağ çıkarmak bu işte. Hatta bunların yağ çıkarma makineleri daha gelişmiş, bir defa yağ alınan ürünün posasından ikinci defa yağ çıkaran sistemleri var. Hiçbir üretim veya ticaret yapmadan vergi şampiyonu oluyorlar. Bu bize has bir özellik olsa gerek.

Geçmiş tarihte yaşanan bu olayı anlatmamda beni tetikleyen husus şu. Çamyuva Belediye Başkan’ımızın  gayretleriyle gerçekleştirilen ve alkışlanan Geleneksel Çamyuva Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin “Güreş Ağası” olan kişinin mesleği. Sevgili Ramazan Beyrek bir avukat.

Avukatlık müessesesi; bir ihtilafın vuku bulduğu hallerde devreye giren bir meslek. Yani anlaşmazlıklardan, boşanmalardan, alacak verecek davalarından, kısacası olumsuzluklardan para kazanan bir meslek.

Mezarcının “Çok şükür bu günlerde çok kişi ölüyor da, iyi para kazanıyoruz” demesi gibi. Demek ki Kemer’de bir güreş ağası olabilecek kadar çok parayı kazanan tek meslek avukatlık. Yani Kemer’de her şey davalık, anlaşmazlık ve icralık ki avukatlarda böyle “bağış” yapacak kadar çok para var. Bunun başka izahı var mı?

İcra Dairelerinin “Vergi Şampiyonu”, Avukatlarının “Güreş Ağası” olduğu bu yerin nasıl kurtulacağının, insanlarının yüzünün nasıl güleceğinin bir hesabını yapan var mı?

İKİNCİ VAKA (KEMER TUR OLAYI)

İstanbul’dan geldim. Göynük’te Ulusoy Tatil Köyünde bir işim vardı. Daha sonra Kemer’e geçeceğim. Antalya otogarından Beldibi-Göynük Hattı’na çalışan minibüslerden birine bindim. Muhtemelen bir önceki minibüs yeni çıkmış olsa gerek ben ilk müşterisiyim minibüsün.

Hemen telefonun saatine bakıp, mesaj bölümüne kaydettim. On iki dakika sonra sadece benimle hareket etti ve altı kişide yollardan alarak Antalya’daki ikinci durak olan Yedi Mehmet Restoran ile Migros arasında kalan noktaya geldi. On beş dakika da bu noktada bekleyerek Kemer’e hareket ettik. (Yani Kemer’e on beş dakikada bir değil, yarım saatte bir minibüs var)

Göynük Ulusoy Tatil Köyü durağında indim. İşimi bitirdim ve Kemer’e gelmek için tekrar minibüs beklemeye başladım. Altı yedi dakika sonra bir minibüs göründü ama nasıl bir hızla anlatamam. Durmasına imkân yok. Durakta bekleyen turistlerde bende bakakaldık ardından. Durmadı, gazladı gitti. Gözüm plakasına ilişti ama hatalı olabilirim. 07 K 2002. (Tarih 09.10.2009 Saat 16.02 gibi)

Turistler kendi aralarında ve bana soran gözlerle tartışırlarken yedi, sekiz dakika sonra bu defa 07 K 7149 plakalı minibüs geldi ve minibüse bindik. Turistler arkaya geçerken ben öndeki boş yere ilişiverdim. Az önce geçen minibüsten bahsettim. Kaç dakika önce olduğunu sordu bana şoför bey. Anlattım.

Tam Queen Elizabeth Hotel önünde karşılaştık o minibüsle. O Göynük Belde içini dolaşmış geri dönüyordu. Biraz merak ediyormuş gibi sordum. Meğerse o bir önceki araç imiş ve ortalama olarak aralarında on beş dakikalık bir mesafeyi koruyarak seyrediyorlarmış. Ama o öndeki minibüsün şoförü aç gözlülük yapmış, yavaş gelmiş ve bindiğimiz minibüsün yedi sekiz dakika içinde olan müşterilerini almış. Minibüsümüzün şoförünün söylediği şu cümle kulağımdan gitmiyor.

“Beldibi Antalya’ya bağlandı ve Beldibi’ne yarım saatte bir Antalya’dan minibüs geliyor. Zaten onun moral bozukluğu var hepimizde. Tam birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunda, içimizdekilerde böyle yaparsa nasıl çalışacağız”

“İçimizdekiler böyle yapmayın”

Sevgili Belediye Başkanım ve Tur Şirketlerinin yöneticileri. Antalya’dan yarım saatte bir araç kaldırmak yanlış bir uygulama. Gelin, kısa vadede evvelki hafta sunduğum önerimi uygulayın.

Uzun vade de, ise zaten başkan sizsiniz.

Sevgili tur şoförleri; bir kamu hizmeti yapıyor ve karşılığında bir ücret alıyorsunuz. Birbirinizin vaktine tecavüz ederek hem kuralları çiğniyorsunuz, hem de zor durumda kalıyorsunuz. Turistlere karşı da ayıp oluyor, vaktimize de yazık oluyor.

Tekerinize taş değmesin.

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

 • Netinial Internet

Yorumlar

“İCRA DAİRESİ; VERGİ ŞAMPİYONU, AVUKATI; GÜREŞ AĞASI OLAN ŞEHİR “KEMER”” adlı makaleye 6 yorum yapilmis
 1. Anonim dedi ki:

  SEVGİLİ SOYODABAŞ
  KEMER’İN VE YAPILIŞ BİÇİMİYLE KEMER’DE TURİZMİN GELDİĞİ VE İÇİNE İTİLDİĞİ DURUM ADETA BİR FOTOĞRAF ÇIPLAKLIĞIYLA ANCAK BU KADAR NET ÖZETLENEBİLİR.GÖNLÜNÜZE,ELLERİNİZE SAĞLIK.ANCAK ORTAYA ÇIKAN BU DURUM İÇİNDE BİR SÖZÜ HATIRLAMAMAK ELDE DEĞİL.NE DEMİŞ ATALAR SÖZÜ !! “KENDİ ELLERİNİZLE TUTUŞTURDUĞUNUZ YANGINI GÖZYAŞLARINIZLA SÖNDÜREMEZSİNİZ ”
  SAYGI VE SEVGİLERİMLE.

  SEDAT KUZEY

 2. EMEK dedi ki:

  AĞLANCAK HALİMİZE BİZ GÜLERİZ…
  KIRİZ TEĞET GEÇTİ DİYENLERE SÖZÜMÜZ YOK…
  BİZLER KOYUN GİBİ OLDUKÇA ÇOBANIMIZDA ÇOK OLUR…

 3. Av.Aydın Türkmenoğlu dedi ki:

  Kemer’in sorunlarını bilen biri değilim, ama şunu demeyelim ki ilçede vergi şampiyonu bir devlet dairesiyse ilçede para kazanan halk vergisini kaçırıyor. demektir. Benim mesleğim avukatlık ve avukatlık olumsuzluklardan değil hukukun adaletin yerine gelmesi için vatandaşa hizmet veren onların hakkını temsil eden bir meslektir. Avukatın varlığı, vatandaşın hakkı için mücadele etme imkanının varlığı demektir, bu olmazsa toplum kurallara güven duyarak yaşayamaz. Özellikle Türk Milleti’nde, herkes silahlı hale gelir ve ortalık kovboy filmlerindeki teksasa döner,genel kanının aksine sahtekar bir meslek değildir, çünkü yaptığı her iş ,toplumun tamamını denetleyen hakim savcı tarafından denetlenir, başka herhangi bir kurumda yapılan işlerin tamamı hakim savcı tarafından denetlenmez.Saygılar

 4. EMEK dedi ki:

  ECZACIDAN VERGİ ŞAMPİYONU ÇIKIYOR …DOKTORLARDAN NEDENSE ÇIKMAZ.
  AVUKATLARDAN MİLLET VEKİLİ, GÜREŞ AĞASI ÇIKAR…VERGİ ŞAMPİYONU ÇIKMAZ…

 5. Mevlüt Demirtaş dedi ki:

  EMEK isimli yorumcuyu okuyunca aklıma geldi. Bu avukatın vergi durumu incelenmeli bana göre, hatta tüm avukatların. Kazanan onlar.

 6. Av.Aydın Türkmenoğlu dedi ki:

  Sayın ”EMEK” rumuzlu okur
  Yorumunuzda Avukatlardan vergi şampiyonu çıkmaz diyerek avukatlara dokundurmuştunuz.2009 yılı vergi şampiyonları açıklandı Antalyanın en çok vergi vereni bir Avukat oldu ve en çok vergi veren ilk on da 3 tane Avukat var,umarım bu sizi mesleğim hakkında biraz daha olumlu düşünmeye iter,çünkü ilk onda ne bir profesör doktor var ne bir mimar var ne de toplumca en zengin kişiler olduğu bilinen tüccarlar var kimmiş en dürüst?Saygılar

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari