İĞNE İLE ÇUVALDIZ – A.Cenan AKPINAR

Kasım 22, 2009 tarihinde tarafından  
PARAGÖZ - HALUK MEHMET ATASOY kategorisinde yayımlanmıştır.

İĞNE İLE ÇUVALDIZ - A.Cenan AKPINAR

Bugünlerde yazılı ve görsel medyada Sn. Genel Kurmay Başkanımızın görevden alınması ile ilgili bilinçli bir kampanya sürdürülmek isteniyor. Komuta kademesinde ki zafiyetten tutun, insafsız suçlamalarla askeri yetkililer ve merciler yıpratılmaya çalışılıyor.

Bu konunun ilginç tarafı, iş başında olan hükümetin bu denli eleştirilere hedef olmaması ve adeta, iddiaları ortaya atan medya kuruluşları ve kişilerce hatalı uygulamalarına karşın hükümeti bir koruma kalkanı arkasına almış olmaları.

Emir/komuta kademesinde bazı kişilerin Cumhuriyetimiz, Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ve laiklik konusunda duyarlı davranması ve tepki göstermesi her nedense eleştiriliyor ve demokrasi düşmanı imişler gibi topluma lanse edilmeye çalışılıyor.

Burada tartışılması gereken belki daha önemli gerçekler yok mu? Örneğin “dokunulmazlık” denen, suç işleyen gerek iktidar ve gerekse muhalefete mensup milletvekillerinin yargılanamamaları, aleyhlerinde açılan dava dosyalarının işlem görememesi, bu kişilerin tarafsızlığına inandığımız adli mercilerde hesap vermemesi gibi. Bir tarafta güvenirliliği açısından siyasi kurumlardan önde olduğu anketlerle ispatlanmış Silahlı Kuvvetlerimiz, bir tarafta halkın güvenini neredeyse tamamen yitirmiş siyasiler ve siyasi kurumlar…!

Birini şu veya bu sebeple yargılayacaksınız, diğerini ise, yaptığı yolsuzluklara, yasa dışı icraat ve eylemlerine, ülkenin milli birlik ve bütünlüğünü tehlikeye sokan uygulamalarına, dini inançları istismar etmelerine karşın “dokunulmazlıkları var” diyerek yargılayamayacaksınız ve adaletin gecikmesine neden olacaksınız. Kaldı ki “geciken adalet, adalet değildir” sözü boşuna söylenmemiştir.

Bu dokunulmazlık nedeniyledir ki, halkın büyük bir çoğunluğu tarafından kabul görmeyen ve yargılanmaları, hesap vermeleri istenen siyasileri kime şikayet edeceğiz? Bu siyasiler, yaptıkları yanlışlık ve kanunsuzlukların hesabını kime, ne zaman verecekler?  Tek yolu sanırım Anayasa Mahkemesi’nce bu kişilerin bağlı oldukları siyasi partilerin kapatılması ve ondan sonra da eğer ülkeden kaçmadılar ise yargılanmalarının önünü açmaktır. Buna eskiler “Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yonca yersin” derler.

Hükümetin içerisinde de bir takim kurumların üst düzey yöneticileri kanunsuzluklar yapıyor ve şu veya bu şekilde görevden alınıyorlar hatta bazıları belki de ört bas ediliyor. O zaman bu kişilerin vebalini de o kişinin bağlı olduğu Bakanın çekmesi ve Bakan’ın görevinden alınması iktiza etmez mi? Eğer Bakan’ın kendisi kusurlu veya yasa dışı bir eylemin içerisinde ise Başbakanı kim görevinden alacak?

Tüm bunları bir tarafa atacaksınız ve ortada sadece Silahlı Kuvvetlerin kabahati var gibi, bünyesinde olup-olmadığı belli olmayan bir eylem için Sn. Genel Kurmay Başkanı’nı görevden alacaksınız! Hadi canım oradan! Olacak şey mi? Bu tezi ortaya atan kişi ve kurumlar öncelikle senelerdir milleti canından bezdiren siyasilerin hesap vermelerini, dokunulmazlıklarının kaldırılmasını gündeme taşısınlar.

Basit menfaatler için bu tür bana göre saçma sapan iddialar ortaya atıp, milletin kafasını karıştırmasınlar veya gündemi değiştirmeyi akıllarından bile geçirmesinler. Bu millet ne cahil ne de onların hazırladıkları suni senaryolara inanacak kadar aptal…! Bu çocukların bile güleceği laf kalabalıkları sadece ve sadece bu haksız düşünceleri üretenlerin olan veya olmayan değerlerini düşürmeye yarar, ondan öteye de geçemez.

İğneyi kendinize, çuvaldızı başkasına batırın ve sizleri doğru, dürüst düşünmeye davet ediyorum. Bu saçmalıklarla bir yere varmanız mümkün değil, bu isnatlarla milletin daha çok nefretini kazanıyorsunuz.

CENAN AKPINAR

Müzisyen/Araştırmacı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari