İKİ DERS ALINACAK HİKAYE…!

Kasım 17, 2009 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

İKİ DERS ALINACAK HİKAYE...!

Efendim bizim dönemimizde Ticaret Liselerinde Sosyoloji ve Genel Ekonomi dersimiz vardı. Bugün hem bu ders ve hem de yararlı olan birçok ders maalesef kaldırılmıştır. Buna değinmişken kaldırılan derslerin aklımda kalanlarının isimlerini de iletmek isterim. Ticaret Hukuku, Mal Bilgisi, Ticari Aritmetik, İstatistik, Mali Cebir, Fen Bilgisi….

Sosyoloji Genel Ekonomi derslerimizde enflasyon ile ilgili iki güzel olay anlatılmıştı, bu ağır hayat koşullarında ve yaşımda bile hala unutamadığım…! Sizlerle paylaşmak isterim, olaylar şöyle;

OLAY 1: İtalya’da yaşayan zengin bir adam ölünce tüm mirası iki oğluna kalır. Oğullardan birisi alkoliktir ve her gün içki içer. İçer içmesine de içtiği içkilerin şişelerini evinin arka bahçesine istifler. Diğer oğlu ise son derece tutumlu olup, tasarruf etme alışkanlığına sahiptir ve parasını bankalara yatırır. Adamcağızın vefatından kısa bir süre sonra İtalya’da para iflas eder, değeri sıfır olur, bir ekmek almak için bir çuval para ödenir hale gelir. Sonuçta ne olmuş derseniz?

İçki içip şişeleri istif eden evlat şişeler sayesinde milyarder olur, tutumlu olan evlat ise para iflas ettiği için her şeyini yitirir ve fukara olur…..!

OLAY 2: Afrika’da ilkel bir kabile gelenekleri gereği her yıl 40 yaş ve üstündeki insanları devasa yüksek ağaçlara tırmandırırlar. Tüm kabile, var gücü ile bu ağaçları sallarlar, ağaçlara sıkı tutunamayan 40 yaş ve üzeri insanlar düşüp ölür, tutunabilenler ise bir sonraki sene aynı uygulamaya tabi tutulurlar.

Olabilir diyebilirsiniz, ancak günümüzde gerek enflasyondaki komik hesaplama şekli ve gerekse çalışan ve emeklilere yapılan ücret artışları ile bu kabilenin uygulaması arasında ne fark var? Aradaki fark şu: O kabilede yaşayan güçsüz yaşlılar ölüp kurtuluyorlar bizde ise sürüm sürüm sürünüyorlar.!

Bir hikaye de katıldığım “Modern evrak ve dosyalama sistemleri” seminerinde anlatılmıştı. Sıkılmadı iseniz lütfen bunu da okuyun.

Adem ile Havva yer yüzüne indirildikten kısa bir süre yer yüzüne Cebrail Efendimiz iner. Elinde bir kafes ve kafeste 4 adet çok güzel kuşlar vardır. Cebrail Efendimiz kafesi Adem’e vererek “Sakın ola ki bu kafesin kapağını açmayın” buyururlar. Efendim hikaye bu ya, Havva allem eder, kallem eder, kafesi açtırır, kafesten üç kuş kaçar ve Adem birisini zor kafeste tutar.

Kısa bir süre sonra Cebrail Efendimiz hiddetli bir ifade ile döner ve Adem’e sorar “Ne yaptın ya Adem, ben sana ne demiştim?” Adem sıkıla utana olanları anlatır. Cebrail Efendimiz; “Kafeste dört kuş vardı, birisi ölümsüzlük kuşu idi, insanoğlu için ölüm söz konusu olmayacaktı, birisi zenginlik kuşu idi, fakir insan olmayacaktı, birisi mutluluk kuşu idi, mutsuz insan olmayacaktı, bunların tümü kaçırdın, tuta tuta ümit kuşunu tuttun, insanoğlu artık sadece ümit edecek.”….!

Memleket öyle bir hale getirildi ki ümitlerimiz de neredeyse yok olacak…! Biz yine de ümitli olmaya devam edeceğiz. Her kışın bir baharı, her gecenin bir sabahı vardır düşüncesiyle. Belki de gecenin en karanlık noktası olmadan güneşin doğmayacağını ve sabahın olmayacağını bildiğimizden mi?

A. Cenan AKPINAR

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Kültür ve Sanat Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Yorumlar

“İKİ DERS ALINACAK HİKAYE…!” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Ayhan KABA dedi ki:

    Cenan abimiz bizlerin idolu olan ve örnek aldığımız, bizleri yetiştiren, yaptığımız müzikte sürekli onun esintilerinden yararlandığımız örnek bir insan. Bu hikayeler için teşekkür ediyorum. Canımız ağabeyimiz sizi saygıyla her zaman yad ediyoruz. Derin saygılırımızı kabul edin lütfen.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari