İNSANLAR TEK KANATLI MELEKLERDİR, SADECE BİRBİRLERİNE SARILARAK UÇABİLİRLER – SİNAN KOÇAL

Temmuz 20, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

İNSANLAR TEK KANATLI MELEKLERDİR, SADECE BİRBİRLERİNE SARILARAK UÇABİLİRLER - SİNAN KOÇAL

Bir arkadaşımla karşılaştım.

Nasılsın bile demeden başladı söylenmeye.

“Siteniz hayırlı olsun Sinan Bey, Başka konunuz yok galiba, aşağı CHP, yukarı CHP. Bu köşe yazılarına ve yorumlara yer vermeyin kardeşim. İnceleyin, aleyhimizde ise yayınlamayın. Sizin elinizde değil mi?”

Bu sitem dolu söylemler birkaç gündür sıkça karşılaştığım eylemler. Geçen gün sitenin teknik destek sponsoru Deniz’le konuşuyordum. Konumuzda buydu.

“Gelen yazı veya yorumu yayınlama hakkı teknik olarak elimizde ama etik olarak bunu Soydabaş’la konuşmak gerekir” dedi ve “Çünkü o sitesine yazıyla destek veren yazarların yazılarına ve bu yazılara gelen yorumlara “Kutsal Kitap” gözüyle bakar” diye devam etti.

Ne demek istediğini şöyle açıklayayım. Siteyi kurarken yaptığımız ön görüşme sırasında, Soydabaş’a;

“Daha önce Kemer’de yerel gazete ve dergilerine yazmış birkaç kişi ile sitemizi zenginleştirebilir miyiz” demiştim.

Aldığım cevap şöyleydi. “Bulabiliriz ama bir sözlü sözleşme yapmalıyız seninle, gelen yazılardan ve onlara gelen yorumlardan hiç kesinti yapılmayacak. Bu tek şartımdır”

“Gayet tabii öyle olacak, zaten etik olanda odur” demiştim. Deniz’in söylediği “Kutsal Kitap bu, Soydabaş’ın şartı…

Gerisi malum, siteyi kurduk, çalıştık ve gittikçe artan bir ziyaret sayımız var, sayenizde…

Bu güne kadar yazarlarımızın yazıları aslını koruyarak çıktı karşınıza, sadece bir yorumu, içinde, muhatabı belli olmayan, bir küfür olduğu için kestik.

Gelelim yukarıda arkadaşımın bana yaptığı siteme.

Haber ve yorum sitemiz, sistemine girdiği yazı ve yorumlara gelen cevabi yorumları, büyük bir dikkatle inceleyerek sitedeki ilgili kategoriye işlemektedir.

Sitemizin yaşayan parçalarından olan bizlerin, siyasi, dini, ilmi her hangi bir özelliğimiz dolayısı ile gelen yazı ve yorumlara müdahale etme hakkımız yoktur. Ve bu konuda da mensubu ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisi Kemer İlçe Yönetim Kurulu’nun ve İlçe Başkanımız Kemal Yüksel’in benden herhangi bir talebi olmamıştır.

Hatta partimizin genel politikası olan şeffaflığın, en önce yaşanması gereken yerler olarak gördüğümüz parti teşkilatlarının bunun aksini talep etmesi söz konusu bile olamaz.

 Bunun için aramızda konuştuğumuz arkadaşlarımız, her şeyin partimize zarar vermeden tartışılmasından ve her konunun önce vicdanlarda sonra teşkilatımızda görüşülmesinden ve aklanmasından yanadır. Bunun içinde herkesin eteğindeki taşları dökmesi gerekir. İyi ki yazılar ve yorumlar çıkıyor ve gerek yazarı, gerek yorum yapanlar ve gerekse parti teşkilatlarını oluşturan bizler ya doğrusunu öğreniyoruz ya da doğrusunu anlatıyoruz.

Cumhuriyet Halk partisi; Genel Merkezinden, Belde teşkilatlarına kadar bir kurumdur. Konuların üstünü örtmeyi değil, konuların karalayıcı öğelerinden kurtulmasını salık verir. O nedenle bize isnat edilen durum yetkili kurullarımızda incelenir ve gerekli açıklama yapılır.

Ancak malumunuz parti teşkilatımız kadroları, son bir yıl içinde çeşitli sebeplerle değişimlere uğramıştır. Tavrımız haklı haksız, partili partisiz tüm Kemer’i kucaklamaktır. Bununla ilgili olarak İlçe Başkanımızın CHP Kemer İlçe Yönetim Kurulunun basına takdimi sırasında söylediği cümle kuruluşumuzun nedeni gibidir aynı zamanda. İlçe Başkanımız Kemal Yüksel “Siyaseti kişisel çıkarlardan uzak toplum için yapanlara kapımız sonuna kadar açıktır” diyerek hislerimize tercüman olmuştur.

Bu anlamda sitemiz, gerek yazılar gerekse yorumların yayınlanmasıyla herkesin aklını kurcalayan şeylerin ortaya dökülmesini ve düşüncelerin kirden ve kinden arınarak çıkmasını sağlamaktadır. Bu anlamda müdahale etmek yerine, anlamaya çalışmayı tercih ediyoruz.

Tasavvuf Edebiyatının en önemli isimlerinden Edip Harabati şöyle der. 

İnsanlar tek kanatlı meleklerdir. Sadece birbirlerine sarılarak uçabilirler.

Öyleyse hedefe varmak için birbirimizi dışlamak yerine birbirimize sarılmayı seçmeliyiz.

Saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“İNSANLAR TEK KANATLI MELEKLERDİR, SADECE BİRBİRLERİNE SARILARAK UÇABİLİRLER – SİNAN KOÇAL” adlı makaleye 5 yorum yapilmis
 1. esnafın sesi dedi ki:

  Sinan Bey; Gazete de satan bir esnaf olarak, gazete ana bayiinin bu kadar güzel ve sürükleyici yazı yazması çok hoşuma gidiyor. Bu konuda ya eğitim aldığınız ya da uzun zaman yazdığınız besbelli.
  Ben Kemerliyim. Ama siz sonradan Kemerli olanlar bizim mozaiğimizin en parlak ve canlı taşlarısınız. Teşekkürler

 2. Elif Bavra dedi ki:

  Merhabalar,Sinan Bey;
  Antalya kemeri sahiplenmiş olmanız ne kadar güzel:)kemerlileri çok şanslı görüyorum sizin gibi insanlara her zaman her yerde ihtiyaç var.Umarım bir gün ankaradan göç edersem tercihlerimden olan kemere yerleşmeyi isterim.En kısa zaman da görüşmek dileğiyle

 3. beyendum.Çok dogru

 4. çok hoşuma geldi

 5. Anonim dedi ki:

  basının tarafsızlığını ve özgürlüğünü bir kez daha anladık sayende.insanlar tek kanatlı meleklerdir,sadece birbirlerine sarılarak uçabilirler derken de kendini anlatmışsın bence..(tabi bu sözün bir alıntı olduğunu biliyorum.)ayrıca sözün özü lazın sözü çok hoş olmuş..

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari