İNTERNET KOMPLEKSLİ KİŞİLERİN SİNİRLERİNİ BOŞALTTIĞI YER (Mİ?)

Ağustos 30, 2009 tarihinde tarafından  
ÜSTAD'IN KALEMİNDEN - BURHAN ÖZBEY kategorisinde yayımlanmıştır.

İNTERNET KOMPLEKSLİ KİŞİLERİN SİNİRLERİNİ BOŞALTTIĞI YER (Mİ?)

Bendeniz kompleksli bir kişi olarak bugün sinirlerimi internette boşatmak istiyorum.

Çünkü “internet gazetelere giremeyen ve iş bulamayan ya da yarım yamalak kompleksli kişilerin sinirlerini boşalttığı” bir yer (miş).

Bu sözler Türkiye’ye mal olmuş bir sanatçının, yazarın sözleri…

Zülfü Livaneli, bestelediği özgürlük ismi parçayı bir SMS firmasına 300 bin Dolar’a satmasına yönelik medyada hakkında çıkan eleştiriler üzerine, bu sözlerle tepkisini ortaya koymuş.

Biz bestenin bestecisi tarafından satılması üzerinde durmayacağız… Daha doğrusu, neden satıldığı bizi bu yazımızda hiç ilgilendirmiyor. Alan memnun satan memnunsa ne denilebilir ki?.. Ayrıca o durumun başka bir yazı konusu olabileceğini düşünüyoruz…

Bugünkü yazımızda ki konumuz, internet ve tabi ki internet medyası… Daha doğrusu internette yazanlar hakkında Zülfü Livaneli’nin yaptığı utanç verici yorum ve değerlendirme!

Başlangıçta samimiyetle şunu belirtelim. Herkes her konuda istediği gibi düşünüp değerlendirme ve yorum yapabilir. Bundan tabii ne olabilir ki? Belli kişi ve kişilere, tabii kurumlara yönelik değerlendirmelerde de, içinde hakaret olmadığı sürece herkesin böyle bir serbestiye sahip olduğunu hatırlatmaya gerek yok…

Livaneli internette yazan kimileri (belki de tamamı için) yukarıda belirttiği gibi düşünebilir. Peki,  değerli müzisyen ve yazar, bu düşüncesinde haklı mıdır?

Gelelim şimdi o noktaya…

“Gazetelere giremeyen ve iş bulamayan, yarım yamalak kompleksli kişiler…” derken burada Livaneli yüzde yüz haklı mıdır? İnternette medya sitelerinde yazanların hepsi, gazetelere giremeyen iş bulamayan yarım yamalak kompleksli kişiler midir?

İşte zurnanın zart dediği nokta burası…

Yorum 1:

Gazetelerde Yazanların tümü,  mükemmel ve yeri doldurulmaz kişiler midir? Yoksa (istisnalar hariç) çoğu hasbelkader zamanında bir köşe kapıp, talihin yürü kulum demesiyle yerlerini muhafaza etmeye çalışan her zaman patron sözü dinleyen sadık kalemler midir?

Yorum 2

“Gazetelere giremeyen ve iş bulamayan” tüm kalem erbapları; döküntü, yarım yamalak, kompleksli kişiler midir? Onların gazetelere girememesi ve de iş bulamaması salt yeteneksiz, yarım yamalak kompleksli kişiler olmasından mı kaynaklanıyor?

Yorum 3:

İnternet medyasında, halen büyük gazetelerde yazan ünlü köşe yazarlarına fark atacak ölçüde birikimli ve güçlü kalem sahipleri yok mudur?..  Onların gazetelerde yer bulamaması şahsi kusurlarından mı kaynaklanmakta yoksa ensesi kalın birini referans olarak bulamamalarından ötürü  mü hak ettikler yer ve konumlara gelememekteler?…

Yorum 4:

Bugün, iktidara muhalif olan ve bundan ötürü iktidar bağımlısı medya patronlarının gazetelerinde ve televizyonlarında yer vermediği ancak büyük halk kitlelerinin teveccühünü kazanmış köşe yazarlarının gazetelerde değil de internette yazıyor olmaları, onların “yarım yamalak” ve  “gazetelerde iş bulamayan kompleksli kişiler” olmalarını mı gerektiriyor…

Sonuç olarak:

AKP iktidarda olduğu sürece ve günümüz yazılı ve görsel medya patronlarının istisnalar dışında, büyük çoğunluğu iktidar uydusu olmayı vazgeçilmez bir sadakat timsali olarak yerine getirme azimlerini sürdürdükleri sürece; gerçek anlamda gazetecilik ve köşe yazarığı yapacak kimi kalem erbaplarının, çok yetenekli ve birikimli olsalar da, yaygın ve yerel basında yer almaları kolay kolay olanaklı değil…  Bunu herkes biliyor mu? Biliyor…

Bu satırların yazarı kendinden örnek verecektir.

Yazar yarım asrı aşmış ömründe ulusal ve yerel basında( ağırlıklı olarak yerel basında) 5 bin dolayında köşe yazısı yazmıştır. Yaşadığı Anadolu kentinde 10 yılı aşkın süre kesintisiniz siyasi ve sosyal konularda halkın takdirine mazhar olan televizyon programcılığı yapmış, kentte yaşayan pek çok kişi tarafından yakından tanınmakta olan halkın takdirleri ölçüsünde başarıyı yakalamış üniversite mezunu bir basın mensubudur. Ayni zamanda devlette kesintisiz 25 yıl müfettişlik/başmüfettişlik/teftiş kurulu başkanlığı yapmış eski bir bürokrattır.

Kentinin yerel basınında yaklaşık 10 adet günlük gazete yayınlanmaktadır. AKP iktidarından önce bu gazetelerin bazılarında yıllarca okunan bir köşe yazarı olarak günlük köşe yazıları yazmış, doğru bildiklerini siyasi ideoloji ve parti ayırımı yapmaksızın objektif, yansız, cesaretli ve dürüstçe kaleme almıştır.

Ancaaaak…. Bugün metropol düzeyinde ki kentinin gazetelerinde yazabilme şansı “HİÇ” yoktur. Neden? Çünkü AKP iktidardadır ve basın büyük ölçüde baskı ve tehdit altındadır.

İktidar aleyhinde yorum ve haberlerin eleştirisel nitelikte sayfalarda, köşelerde yer alması olanaklı değildir. Aksi halde iktidara entegre olmuş medya patronlarının kent belediyelerinden reklam, ilan, baskı vs. alabilmesi ütopyadan öteye gidemez… O nedenle, yazar susturulmalı ve pasifize (refüze) edilmelidir. Nitekim kent yazılı basını açısından bu sağlanmıştır.

Yazar işte bundan ötürü, bugün internete yazmak durumundadır. İnternette yazmış olmaktan ötürü de kesinlikle mutsuz değil aksine doyumludur… Ne yeteneksizdir, ne yarım yamalaktır ve ne de komplekslidir. Ayrıca sinirlerini boşaltma gibi bir derdi de yoktur…

Yazlı basında pek çoklarının yazamadığını burada (internette) kimseye eyvallah demeden çatır çatır yazmaktadır… Yazmaya da devam edecektir. Çünkü internette özgürlük vardır.

Söyleyin bakalım değerli müzisyen, bu yazımızı ve benzerlerini yazılı basında yaygın ya da yerel de olsun sizlerin yazdığı o ünlü gazetelerin yöneticileri yayınlayabilirler miydi?

Onlar iktidar gözdesi olmak için bir yandan “umre şov”larını sürdürürken öbür yandan da dünyanın en pahalı şaraplarını içmeye devam ederler. 70-80 bir Dolarlık maaşları sayesinde…

İşte bugün (çok şükür) internet denilen bir teknoloji harikası olduğu için siz (ve sizin gibi düşünenler) bu yazıyı okumak talihsizliğine erişeceksiniz!…

Şimdi anlaşıldı mı Sayın Livaneli, zurnanın neden “zart” dediği…

BURHAN ÖZBEY

burhanaozbey@yahoo.com

İşte Livaneli’nin tepki toplayan o ağır sözleri;

Zülfü Livaneli: Bu tartışmaların hepsini izlemiyorum. Çünkü, çok afedersiniz ama bana “çok aptalca ve soysuzca” geliyor. Kusura bakmayın ama bunlan deli saçması! Bunlarla uğraşacağım ben.

Rana Erik: Bunları okumuş olmalısınız!

Z.L: Bakın hanımefendi, ben onları okumuyorum. Kim yazmışsa halt etmiş. Kimin yazdığını bilmiyorum ama aşağılığın biriymiş. Türkiye’de her deli, her kompleksli sitede kalkıp birşey yazdı diye, ben yaşayamam o zaman.

R.E: Leman dergisinden…

Z.L: Ne bileyim ben aşağılıkça bişey! Nedir bu ne biçim şey böyle. Özgürlüğü neden satmışım! İt oğlu it, sende yaz sen de sat.

R.E: Ancak bakın medya sitelerinde var bu!

Z.L: Medya sitesi dediğiniz, gazetelere giremeyen iş bulamayan ya da bulan yarım yamalak kompleksli kişilerin sinirlerini boşalttıkları yer. (İnternethaber

 • Netinial Internet

Yorumlar

“İNTERNET KOMPLEKSLİ KİŞİLERİN SİNİRLERİNİ BOŞALTTIĞI YER (Mİ?)” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Hüseyin SOYDABAŞ dedi ki:

  “Medya sitesi (İnternet) dediğiniz, gazetelere giremeyen iş bulamayan ya da bulan yarım yamalak kompleksli kişilerin sinirlerini boşalttıkları yer” demekle içini boşaltmış, it oğlu it. (BUNU “İADE-İ SIFAT” OLSUN DİYE YAZDIM)

 2. Serap Telli dedi ki:

  Teker teker geçmişlerini tekzib edercesine dökülüyor ve kusuyorlar.
  Bunlar özgürlüğü başkalarının bağlı olması pahasına istiyorlar.
  Öğrenmemiz gereken çok şey var.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari