İNTERNET MEDYASINDA HANGİ SİTELER ÖNEMLİ (İMİŞ) – Burhan ÖZBEY

Ağustos 29, 2009 tarihinde tarafından  
ÜSTAD'IN KALEMİNDEN - BURHAN ÖZBEY kategorisinde yayımlanmıştır.

İNTERNET MEDYASINDA HANGİ SİTELER ÖNEMLİ (İMİŞ) - Burhan ÖZBEY

Ortalık “açılım”dan ve “saçılım” dan kırılıp dökülürken; biz bugünlük  bir adım geri duralım da, yazılı basının hatta televizyonların yakın gelecekte ki korkulu rüyası “internet medyası” ndan  söz edelim dedik.

Neden bugün böyle bir yazı yazma gereği duyduk. Çünkü Genelkurmay ilk kez, 4 medya internet sitesine davetiye çıkardı. Ne demek bu? TSK olarak internet medyasını da artık yazılı basın ve televizyonlar ölçüsünde önemli saymaya başladık. Genel açıdan baktığımızda, güzel ve geçte olsa beklenilen bir adımın yaşama geçmesi olgusu..

Hangileriydi bu şanslı ve “önemli” siteler?

İnternethaber, Gazeteport, Haber3 ve Odatv.

Hayırlı olsun…

X

İnternetin daha doğrusu internet medyasının yaşama geçmesini, demokrasi ve özgürlük adına son derece önemsiyoruz.

Neden? Çünkü sayıları onlarla ifade edilebilecek sitelerin pek çoğunda “patron” baskısı diye bir şey söz konusu değil. Bu satırların yazarı yaklaşık beş yıldır internet medyasında yer alan bir basın mensubu olarak, yazmış olduğu çeşitli sitelerin hiçbirinde bir baskı ve sansürle karşılaşmadı…

Yazılı basın patron ve yöneticilerinin koymuş olduğu ambargolar, seçicilikler, baskılar, sansürler vs internet medyasında çoğu zaman söz konusu olmamakta. Bugün internet medyasında o denli değerli, birikimli ve yetenekli köşe yazarları var ki, yazılı basında ki duayen denilen köşe yazarlarıyla boy ölçüşecek ve yarışacak durumdalar.

Hele kimileri var ki adeta rakipsizler. Burada yanlış anlaşılmaması için isim vermek istemiyoruz.

Gerek yaygın (ulusal demiyoruz) gerekse yerel basında, bugün o denli baskı ve sansür var ki; köşe yazarları olarak kalem oynatabilmeniz olanaklı değil.

Adam(patron) diyor ki; “ ben iktidarla, yerel yöneticilerle iyi geçinmek durumundayım. Kazancımı (reklâm, ilan, baskı vs. olarak) büyük ölçüde onlardan (devletten) kazanıyorum. Onları hoşnut etmek, karşıma almamak, tepki çekmemek görevim. Seçimlere kadar önümüzde daha şu kadar yıl var, böyle olmak durumundayım..”

Siz ülkenin en iyi gazetecisi, yazarı, tv program yapımcısı olsanız önemi yok. Çünkü görevinizi yapabilecek yer bulamadığınız sürece, açıktasınız ve o ölçüde de önemsizsiniz. Medya da yer almak için günümüzde mutlaka patronun istediği kişi olmak zorundasınız..

Biliyoruz ki; özellikle yerel basında, iktidara ait belediyelerin başta bulunduğu kentlerde AKP döneminde objektif, özgür gazetecilik ve köşe yazarlığı yapabilmek söz konusu değil. Ülkenin pek çok kentinde; açın yerel basını ve izleyin televizyonlarını, baştan aşağı AKP ve yerel yönetim (belediye) propaganda ve övgüleri mevcut.

Öyle ki adeta “kusacak” kadar. Aksini yaparlarsa belediyelerden zırnık, reklam ve ilan almaları söz konusu değil. Bunu gayet iyi biliyorlar. Böyle bir ortamda yazılı basının ve görsel medyanın güvenirliğinden, yayınlanan haber ve yorumların doğruluğundan söz etmeniz olanaklı mı?

İnternet medyası; gerçeklerin bilinmesi ve öğrenilmesi açısından günümüzde şans denilecek ölçüde en büyük dayanak.

Örneğin, çok az istisna dışında; şimdi okumakta olduğunuz bu satırları ülkenin herhangi bir kentinin yerel medyasında okuyabilmeniz olanaklı mı? Hangi yerel  basın patronu bu açıklamaları gazetesinde ve televizyonunda yer verebilir. O nedenle internet medyası hiç kuşkunuz olmasın yakın gelecekte yazılı basının önüne geçecektir.

Tabii İnternet medyasında da, uçuk, kaçık, çıkar amaçlı ve şovenist siteler olacaktır. Ve vardır da, ama bunların yazılı basında olduğu kadar önem ve etkileri olmayacaktır ve yoktur…

X

Gelelim işin başka bir yönüne…

Genelkurmay’ın seçiciliği beklenildiği gibi ciddi eleştirilere neden oldu. Davet almayan onlarca medya sitesi “önemsizmiş” gibi gösterildi ya da bu anlam doğdu. Oysa söz konusu 4 sitenin dışında pek çok saygın, ciddi ve önemli site mevcut. Hiç kimse diyemez ki bu yazının yayınlandığı medya sitesi davetiye alan sitelerden önemsizdir.

Her şeye karşın, başlangıç olduğu için gelecek açısından sabırlı olmayı yeğleyerek, internet medyasının da ülkemizin güzide bir kuruluşunca öneminin anlaşılmış olmasını, kimi eleştireler söz konusu olsa da bir “önemli adım” ve talih sayıyoruz…

Sonuç olarak:

İnternet medyasının doğuşu, yeni bir 24 Temmuz 1908 hareketinin başlangıcıdır. İddia ediyoruz ki o günlerde olduğu gibi; davullarla, zurnalarla bayram edilerek kutlanması gerek bir olaydır.

Göreceksiniz, gün geçtikçe internet medyası varoşlarda bile okunacak, adını duyuracak ve güven duyulacak bir “sosyal olgu” olacaktır. Bir kuruş ödemeden, tüm medyayı okumak, en önemlisi de, saklanmış gerçeklerin göz önüne serilecek bir plâtformun, rahatlığını ve önemini kim yadsıyabilir ki.,.

BURHAN ÖZBEY
 
*******************

SEVGİLİ OKUYUCULARIM;
Burhan Bey’i !970 yılında “çırak” olarak girdiğim SEKA’da, “tanıdım”. Mütevazi kişiliği, efendiliği ve Devlet Malı’na olan sadakatini ise ilerleyen yıllarda “izledim”. Ülke malına zarar veren herkesin korkulu rüyası bir müfettiş iken “sevdim”.

Bakın o hırsızların korkulu rüyası “SEKA Teftiş Kurulu Başkanı” SEKA ve SEKA Yıllarını nasıl sevecenlikle anlatıyor.

 “”Yedek subaylığımızdan sonra 1969 yılının güzel ve güneşli bir ilkbahar gününde göreve başlayıp 27 yıl süreyle kesintisiz çalıştığımız SEKA’dan, 1996 yılının yine ilkbahar aylarında kendi isteğimizle emekli olduk.

Müfettiş yardımcılığından, teftiş kurulu başkanlığına kadar kesintisiz 25 yıl süren müfettişlik yaşamımız, çeyrek asır sonra sona erdi…

Bu satırları, SEKA’lı gerçek dostlarımızı bu vesileyle, sevgiyle yad ederken, çalıştığımız yıllarda görevimizi “namus ve şerefimizle”, kelimenin tam anlamıyla “gece gündüz” demeden çalışarak yapmış olmamızın doyumsuz huzuru ile kaleme aldığımızı özellikle belirtmek isteriz.

Ancak, ne hazindir ki kapanmadan önceki son 10 yıllarda tam anlamıyla “siyasetin pençesine” girmiş olan SEKA’da, ne eski çalışma disiplini ne de görevlere bağlılık ilkesi kalmıştı.

Siyaset güzide kuruluşu, tam bir “arpalık” haline dönüştürmüştü…

Sonunda “efsaneyi”, parça parça koparıp, ağır ağır bitirdiler””
Aşağıda sizlere Burhan Özbey Bey’in özgeçmişini sunuyorum. Bunda amacım doğru kişiyi okuduğunuza emin olmanızı sağlamak.

Sevgi ve saygılarımla…
Hüseyin SOYDABAŞ

ÖZGEÇMİŞİM:

Eskişehir İktisadi ve ticari ilimler mezunuyum.
Vatan hizmetimi topçu teğmen olarak yaptım. SEKA Genel Müdürlüğü’nde 25 yıl süreyle müfettişlik, başmüfettişlik ve Teftiş kurulu başkanlığı görevlerini sürdürdükten sonra, kendi isteğimle emekli oldum.

Bürokratlık görevimiz devam ederken, yerel (Kocaeli) ve genel medyada pek çok yazı ve makalelerimiz yayınlandı. Emekli olduktan sonra, basın camiasına aktif olarak girdik ve halen devam ediyor.

Güneş, Günaydın, Tercüman, Milliyet, Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet gibi gazeteler yazılarımızın yayınlanmış olduğu gazetelerdir. Ağırlıklı olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde 100′e yakın makalemiz yayınlanmış durumda. Halen Cumhuriyet’te ki yazılarımız aralıklı olarak devam etmektedir.

2005 yılı Haziran ayına kadar 10 yıl süreyle Kocaeli’de kablolu formatta yayın yapmakta olan bir yerel televizyonda her hafta cumartesi günleri saat 21.00 – 21.30 saatleri arasında ekrana gelen “Serbest Kürsü” adlı açık programının yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlendik. Ülke çapında çok sayıda ünlü siyasi kişilik program konuğumuz oldu. Deprem yıllarında ekrana getirdiğimiz sayısız özel programlar dahil, Yaklaşık 1500 televizyon programına imza attık.

Konuklardan bazıları:
Sadettin Tantan, Yaşar Nuri Öztürk, Masum Türker, Ali Topuz, Muhsin Yazıcıoğlu, Enis Öksüz, Doğu Perinçek, Berhan Şimşek, Hasan Fehmi Güneş, Yekta Güngör Özden, Zeki Sezer, Nesrin Nas , Hayri Kozakçıoğlu, Hayri Kozanoğlu, Prof Mustafa Erkal, General Osman Özbek, Celal Adan, Sevgi Erenerol, Bedri Baykam.

Eylül 2005 yılından itibaren kimi medya sitelerinde günlük köşe yazıları yazarak medyada ki aktif görevimizi internet platformunda sürdürüyoruz.

Hiçbir uç görüş ve ideolojinin sahibi değiliz.

Bayrağımıza, vatanımıza ve ATATÜRK’E bağlı demokrat ve laik görüşlü bir yazar olarak yıllardır süren mücadelemiz, elimiz kalem tutabildiği sürece devam edecektir.

Evli iki çocuk babasıyım.

BURHAN ÖZBEY

 • Netinial Internet

Yorumlar

“İNTERNET MEDYASINDA HANGİ SİTELER ÖNEMLİ (İMİŞ) – Burhan ÖZBEY” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Furkan Sertçetin dedi ki:

  İzmit’liyim ama yazınızı bir Antalya Sitesinden okudum. Sayenizde bir haber izleme ve yerel medyayı takip etme sitem oldu.
  Yazdığınız gibi gelecek internet gazeteciliğinde, hür iradeyle yazılmış yazılarda. Bir çok gazete borazan misali…
  Yazınızdaki alt bilgiden sitenin yönetici veya yazarlarından birini İzmit’li olduğunu okumak ayrı bir mutluluk.
  Biim meslekte yani uzun yol şoförlüğünde “TEKERİNE TAŞ DEYMESİN” denir.
  O uzun yollarda tek eğlencemiz bilgisayarımız ve memleket haberlerimiz.
  Bende sizlere “TUŞUNUZA SU KAÇMASIN” diyorum.
  Her şey gönlünüzce olsun.

 2. Ahmet Uslu dedi ki:

  Artık yazılı basın okumam. Vınnnnnnnnnnnn

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari