İŞÇİ EMEKLİLERİNE KÖTÜ HABER

Kasım 17, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

İŞÇİ EMEKLİLERİNE KÖTÜ HABER

İşçe emeklileri ile memur emeklileri arasındaki maaş farkının kaldırılmasına yönelik ‘intibak’ çalışmasının kolay sonuçlanmayacağı açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İntibak yasa taslağına ilişkin çalışmanın halen devam ettiğini ancak kısa zamanda sonuçlanmayacağını söyledi.  Bakan Dinçer, kiralık işçi yasasının da esnek çalışmanın da gündemlerinde olduğunu açıkladı.

2010 yılı bütçesiyle ilgili görüşmelerde bakanlığına yönelik eleştiri ve soruları yanıtlayan Bakan Dinçer, milyonlarca işçi emeklisini ilgilendiren intibak yasasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti. Dinçer, “Ama konunun içine girdikçe işçi emeklilerin intibakı ile ilgili 5 ayrı sistem var.

1980 öncesi, 1988,  1998, 2000 ve 2008 öncesi başka sistem var. Süper emeklilik de katılınca takriben 6 ayrı sistem. Her birinin sistemi farklı. Bu kadar ayrıntılı düzenlemenin gözden geçirilmesi en azından orta seviyede uyumlaştırılması ağır bir çalışma gerektiriyor” dedi.

Bağ-kur emeklilerinde prim ödeme sistemlerinin de esnaf ile tarımda faaliyet gösterenlerin de farklılık arzettiğine dikkat çeken Dinçer, dolayısıyla buna Emekli Sandığını da ilave ettiklerinde çalışmanın kısa sürede sonuçlandırılacağını söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Kiralık işçi gündemde!

Komisyon toplantısının çıkışında gazetecilerin kamuoyunda kiralık işçi yasası olarak bilinen, özel istihdam bürolarına geçici istihdam sağlama yetkisine dair düzenlemenin gündemlerinde olup olmadığı sorusuna ise Bakan Dinçer, “Görüyorsunuz Türkiye ciddi işsizlik sorunuyla karşı karşıya. İşsizlik sorununu çözmek için evet makro politikalar üretmek gerekiyor ama aynı zamanda istihdamı artıracak şekilde çalışma hayatına dair başka düzenlemeler de yapmak gerekiyor. Bu çerçevede esnek çalışma, işe giriş çıkışın kolaylaştırılması, maliyetlerin düşürülmesi gibi her türlü konu gündemimizde. Bununla ilgili ne aklınıza geliyorsa  gündemimizde. Gereken adımları atacağız” dedi.

  • Netinial Internet

Yorumlar

“İŞÇİ EMEKLİLERİNE KÖTÜ HABER” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Ayhan KABA dedi ki:

    İşçi emeklileri ile memur emeklileri arasındaki farkın kaldırılması çok olumlu bir uygulama olur, ancak memur ikramiyeleri düşünüldüğünde de arada büyük bir fark işçi ikramiyeleri ile mevcut. Bunu ne yapacaklar? Memur emeklilerinin maaşları da her yıl azalmakta, bu erozyonun giderilmesi için memur emekli maaşlarında da güncelleme yapılması gerekmiyor mu? Yoksa işçi emeklisinin sayısı fazla olduğu için sırf oy hesaplarıyla mı bu konu gündeme getirildi? Her alanda olduğu gibi hükümetin bu balonuna da doğrusu inancım yok. Zira hatiplerle dolu bir hükümet ve sırf laf kalabalığı ve ebeliği yapılıyor.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari