İŞSİZ ORDUSUNUN TERHİS BEDELİ KORKUNÇ

Ağustos 2, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

İŞSİZ ORDUSUNUN TERHİS BEDELİ KORKUNÇ

Türkiye’nin resmi rakamlarla bile milyonları aşan işsizlerine istihdam yaratmanın maliyeti, 1 trilyon 43 milyar lirayı aştı!

En acil çözüm bekleyen sorun

İŞSİZLİK oranında dünya dördüncülüğüne yükselen Türkiye, çok tehlikeli bir noktaya doğru ilerliyor. 1 kişilik iş yaratma maliyetinin 288 bin lirayı aşması, resmi rakamlarla  bile 3 milyon 618 bine ulaşan işsizler ordusuna iş bulunması için Türkiye’nin önüne 1 trilyon 43 milyar liralık fatura koyuyor.

İşsiz sayısı 6 milyona ulaştı

HAZİNE Müsteşarlığı verilerine göre,  6 aylık dönemde teşvik belgesine bağlanan toplam 7.1 milyar TL tutarındaki 647 yatırım projesi, 24 bin 666 kişilik istihdam sağlayacak. Gerçek işsiz rakamının 5 milyon 837 bine ulaştığı düşünülünce gereken yatırım miktarı da 1 trilyon 684 milyar lirayı aşıyor.

İşsizler yatırım bekliyor

İşsizlik oranında dünya dördüncüsü Türkiye, 3 milyon 618 bine ulaşan işsiz ordusuna iş
bulması için, toplam 1 trilyon 43 milyar 847 milyon TL’lik yatırım yapmak zorunda.

İşsizlik oranında dünya dördüncüsü olan Türkiye’de bir kişilik iş yaratma maliyetinin 288 bin 515 TL olduğu belirlendi. İşsiz olan 3 milyon 618 bin kişiyi istihdam etmek için Türkiye’de toplam 1 trilyon 43 milyar 847.3 milyon TL’lik yatırım yapılması gerekiyor. Hazine Müsteşarlığı verilerine göre, 6 aylık dönemde teşvik belgesine bağlanan toplam 7 milyar 116.5 milyon TL tutarındaki 647 yatırım projesi kapsamında 24 bin 666 kişilik istihdam yaratılacağı bildirildi. Buna göre yaratılacak her bir kişilik istihdam başına ortalama 288 bin 515 liralık yatırıma gidileceği belirlendi.

Gerçek işsiz 5 milyon

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) iş gücü istatistiklerine göre Nisan dönemi itibariyle 3 milyon 618 bin kişi olan mevcut işsizlerin tümüne iş bulmak için toplam 1 trilyon 43 milyar 847 milyon TL’lik yatırıma ihtiyaç duyuluyor. TÜİK, aralarında iş bulma umudu olmayanların da yer aldığı işsizlik oranına iş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar ile mevsimlik çalıştığı için işsiz durumda bulunanları işsizlik oranı hesaplamasına katmazken, bunlarında dahil edildiği gerçek işsizlik ise 5 milyon 837 bine ulaşıyor. Gerçek işsizliğe göre ise yapılacak yatırım miktarı 1 trilyon 684 milyar 62.6 milyon TL’ye çıkıyor. Bir kişilik iş için gerekli ortalama yatırım tutarı projelerin niteliğine bağlı olarak sektörlere göre değişiyor. Tarımda 142 bin 340 TL ile en düşük düzeyde bulunan bir kişilik iş yaratma maliyeti, madencilik sektöründe 211 bin 387 TL’ye, hizmet sektöründe 218 bin 433 TL’ye kadar yükseliyor.

YENİÇAĞ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari