İŞTE GERÇEK..!

Şubat 8, 2010 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

İŞTE GERÇEK..!

Memur ve emekli maaşlarına 2010 yılı ilk altı ayı için %2,5 ikinci altı ayı için %2,5 zam yapan günün iktidarı bu zamları daha ilgili kesimler alamadan fazlası ile geri aldı.

Memur ve emeklilerin bizzat kendileri veya yakınlarının değil hastane, Sağlık Ocaklarına gidişlerinde bile utanmadan para ödeten, sözde Adalet ve sözde Kalkınma adını taşıyan partinin hükümeti, yaptığı zammı, ikinci yarı katlanmış artışından fazlası ile, sadece sağlık hizmetlerine uygulanan katkı payları ile geri almış bulunuyor. Elektrik, ulaşım, tüp gaz, zorunlu gıda maddelerine gelen zamlar ise cabası..!

Türkiye’de enflasyonun nasıl hesaplandığını ise izahtan vareste tutuyorum.

Kamuoyunu sürekli, darbe ve benzeri haberlerle meşgul ederek halkın içerisinde bulunduğu vahim durumun göz ardı edilmesini sağlamaya çalışan günün hükümeti, tüm bu yaşanan ve çalışanlarla emeklileri sefalete mahkum eden icraatları ile seçim beyannamesinde yer alan taahhütlerinin de, yerine getirmekten öte tamamen kandırmaca olduğunu ortaya koymuştur.

Nitekim gerçekleri gören bilinçli halk kesimi, günün hükümetinin yaptığı bunca adaletsizlik ve haksızlık karşısında, tekel işçilerinin gerçekten haklarının gasp edildiğini düşünmektedir.

¼’ünden emekli bir vatandaşın maaş artışını gösterir çizelgesi:

AYLIK:1.042,91  EK ÖDEME:41,72  TOPLAM 1.084,63

AYLIK FARKI: 26,59 E.Ö.FARKI: 1,06  TOPLAM: 27,65

Bu emeklinin maaşında ki artış 27,65TL

Bu emeklinin Sağlık Ocağından almış olduğu sağlık hizmeti ve kendisine verilen ilaçlar nedeniyle maaşından kesilen:

2010 yılının 2 ınci ayında maaşınızdan yapılan kesinti miktarları

Kesinti
Kesinti Açıklama

19.92    %10 Reçete S.U.T. Kesintisi
27.0       Muayene İştirak Payı
46.92     Aylık Toplam Kesinti Miktarı

Açıkça görülmektedir ki, günün hükümetinin 2010 yılı için yapmış olduğu 27,65TL lik zamma karşılık çalışan ve emeklisinden utanmadan alınan katkı payı dolayısı ile geri aldığı (daha önce böyle bir uygulama yoktu, zamdan hemen önce başlatılan bu uygulama yapılacak zammın fazlası ile geri alınmasını hedeflemiştir.) meblağ 46,92TL’dir. Zorunlu gıda maddeleri, elektrik, tüp gaz zamları ve diğer fiyat artışları görüldüğü üzere hiç hesaplamalara dahil edilmemiştir.

Buyurunuz bir de günün hükümetinin seçim beyannamesine göz atalım…!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 3 Kasım 2002 Milletvekili Erken Genel Seçimleri’ne ilişkin “Seçim Beyannamesi”ni, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Eylül 2002’de düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. İşte beyannameden sizin için seçtiklerim:

“Koalisyon hükümetinin uyguladığı,
halkı canından bezdiren ekonomik istikrar programları ve acı reçeteler, enflasyonu kontrol altına almaya yetmemiştir. Ağır vergi yükü ve yoğun bürokrasi, ekonominin üretim gücünü zayıflatmış, istihdamı azaltmış ve kaynakların üretim yerine rant gelirlerine yönelmesine yol açmıştır.”

“Bu umutsuz tablo, 2001 yılının
Şubat ayında meydana gelen emsali görülmemiş ekonomik kriz ile zirve noktasına ulaşmıştır. Krizin ekonomik ve sosyal maliyeti çok yüksek olmuş; iç ve dış borç yükü inanılmaz bir şekilde büyümüş, yüzbinlerce iş yeri kapanmış, milyonlarca insan işini kaybetmiş, ekonomi bütünüyle Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası’nın yönetimine terkedilmiştir. Daha da önemlisi, insanımızın devlete ve siyaset kurumuna güveni sarsılmış, geleceğe ilişkin umutları kırılmıştır. Krizin sorumlusu halkımız değildir. Krizin sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. Milletimizin bu kötü gidişe dur demesi için 3 Kasım seçimi önemli bir fırsattır. Kronik hale gelen yüksek işsizlik ve enflasyonu, sürekli artan iç ve dış borçları, ekonomideki istikrarsızlık ve tehlikeli daralmayı, yüksek faiz oranlarını, tasarrufları kamu açıklarının finansmanına yönlendiren borç yönetimi anlayışını aşarak ülkeyi düze çıkaracak bir siyasi iradeye ihtiyaç vardır. AK PARTİ, işte bu iradeyi temsil etmektedir. PARTİMİZ, dürüst, cesur, genç, dinamik, bilgili ve temiz kadroların öncülüğünde, siyaseti yeniden milletle buluşturmak için kapsamlı bir programla umut ve güven dolu bir geleceği yeniden tesis etmek üzere yola çıkmıştır.”

Beyannamesinde yer verdiği taahhütleri, ortaya koyduğu icraatı ve bir emeklinin aylığında ki ayıbı kamu oyunun takdirlerine sunuyorum. Bu arada tüm sivil toplum kuruluşları ile onların arasında yer alan Tüketiciler Birliğini çalışanların, emeklilerin sesi olmaya davet ediyorum.

Cenan AKPINAR
Müzisyen/Araştırmacı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari