İŞTE MGK AÇIKLAMASI

Ekim 21, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

İŞTE MGK AÇIKLAMASI

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokoller ışığında başta Yukarı Karabağ olmak üzere Güney Kafkasya’daki ihtilafların çözümüne yönelik çabalar ve süreç ele alındı.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 7 saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, teslim olan terörist PKK’lılar ile ilgili bir açıklama olmadı.Ankara’yı iyi tanıyan gazetecilere göre, toplantıda son 24 saatte yaşananlar enine boyuna tartışıldı. Ancak bu süreç MGK’nın açıklama bildirisinde yer almadı. Çünkü, PKK’lıların teslim olması ve serbest bırakılması açıklamada yer alsaydı, bu süreç “MGK tarafından da onay” görmüş gibi kabul edilecekti.

Güney Kafkasya’daki ihtilafların çözümüne yönelik çabalar ve bu sürecin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne de yardımcı olacağının bir daha teyit edildiği toplantıda, Türkiye’nin bölgesel barış, istikrar, işbirliği ve güvenin tesisi konularındaki çalışmalarını bundan böyle de aktif bir şekilde devam ettireceği dile getirildi.

Toplantıda ayrıca Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesini amaçlayan 6 Ekim 2009 tarihli TBMM kararının terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil ettiği belirtilerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği de vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapılan ve 7 saat 40 dakika süren MGK Toplantısı sonrasında MGK Genel Sekreterliğince yayımlanan bildiride, toplantıda ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin çok yönlü olarak değerlendirildiği ifade edildi. Bildiride şöyle denildi:

“Ayrıca Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesini amaçlayan 6 Ekim 2009 tarihli TBMM kararının terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil ettiği belirtilerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

Irak’taki gelişmeler ile 15 Ekim 2009 tarihinde Bağdat’ta gerçekleştirilen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın sonuçları ve Irak bağlamındaki bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

Güney Kafkasya’daki gelişmeler ve bu gelişmelerin bölgesel ve küresel ölçekte yaratabileceği sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çerçevede 10 Ekim 2009 tarihinde ülkemiz ile Ermenistan arasında imzalanan protokoller ışığında geleceğe yönelik perspektifler ile başta Yukarı Karabağ olmak üzere Güney Kafkasya’daki ihtilafların çözümüne yönelik çabalar ve süreç ele alınmıştır. Bu sürecin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne de yardımcı olacağı bir daha teyit edilmiştir. Ülkemizin bölgesel barış, istikrar, işbirliği ve güvenin tesisi konularındaki çalışmaları bundan böyle de aktif bir şekilde devam ettireceği dile getirilmiştir.

Afganistan’da son dönemde meydana gelen gelişmeler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri dahil, değerlendirilmiş, ülkemizin Afganistan’ın istikrarına yönelik katkı ve girişimlerinin sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kabil Bölge Komutanlığı görevini Kasım 2009 başında ikinci defa alacağı, yine önceki görevlerde olduğu gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele, mayın temizleme görevlerinde kullanılmayacağı teyit edilmiştir.

Ülkemizin Ege ve Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerine ilişkin hususlar gözden geçirilmiştir.”

Bildiride ayrıca “Afganistan’da son dönemde yaşanan gelişmeler ele alınmıştır” dendi.

TOPLANTI SONRASI MİNİ ZİRVE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi bakanlarla bir araya geldi. Erdoğan, Çankaya Köşkü’ndeki MGK toplantısının ardından, Başbakanlık Resmi Konutu’na geçti.  Başbakan Erdoğan, burada MGK üyesi bakanlarla bir araya geldi. 1 saat süren toplantı sonrası açıklama yapılmadı.

HÜRRİYET

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari