İSTİFANIN ARDINDAN

Nisan 16, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

İSTİFANIN ARDINDAN

Çarşamba günü  Körfez Gazetesi’nde tam sayfa olarak yayınlanmış olan röportajımda istifamın nedenlerini anlatırken, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkanlığı’ndan istifa etmemden sonra yöneticiliğe devam edenler hakkında kabadayılık veya dayatmalarla yönetime devam etmenin Aleviliğin temel niteliklerine ve öğretisine ters düştüğünü ve bu tür zorlamaların Aleviler tarafından anlayışla karşılanmayacağın anlatmış olmam şu an yönetici olan kişiler hakkında değil tamamen Alevilik ve Vakfımızın itibarının zedelenmemesi kaygısıyla anlatılmıştır.

Gelişmiş olan teknoloji sayesinde, şu an başta Antalya olmak üzere birçok yerde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi’nde yaşanan bu trajikomik olaylar konuşuluyor ve Aleviler hakkında yorumlar yapılırken şubenin bu mücadelesinin kamuoyuna taşınması Alevileri son derece rahatsız etmiştir.

Hâlbuki Alevilikte dede; hem toplumsal önder, hem dinsel önder, hem de bilgeliği kişiliğinde toplayan çok yönlü yol göstericidir, bir bakıma öğretmenlik, arabuluculuk, hekimlik ve yargıçlık görevlerini de üstlenir. Değişik topluluklar ya da kişiler arasında beliren görüş ayrılıkları çoğu kere dedenin arabuluculuğunla çözülür.

Aleviler asırlardır bu tür anlaşmazlıklarını Dede vasıtasıyla ile çözerlerken, maalesef kentleştikten sonra Dedelik Kurumu’nu ihmal etmişlerdir. Hâlbuki sorunun çözümü Dede’nin adaletine bırakılmış olsaydı çoktan çözümlenmiş olurdu.
Ama bu olayda Aleviler Dedelik Kurumu’na gitmedi ve sorununu sokağa taşıdı. Bu hareket sonucu oluşan zafiyetin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz. Dilerim ki toplumumuz hakkında oluşan olumlu intibalar zedelenmez ve bundan bu toprakların üzerinde bütünleşen Alevi Toplumumuz zarar görmez.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu meseleye seyirci kalmayarak yasanın hükmüne göre müdahale etmek zorunda kalacağı düşünülürse Aleviler arasında ciddi ayrılıklar olma ihtimalinden doğacak ve bu sorunların kaynağı bu sorunlara sebep olanlar sayılacaktır.

Diğer yandan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanlığı tüm yasal yolları deneyerek şube yöneticilerini görevden almayı sürdürecek. Muhtemelen yeni oluşan Antalya Şubesi yürütmeyi durdurma kararı almak için İdare Mahkemesine başvuracaktır.

Antalya Şubesi’nin almış olduğu genel kurul kararının Genel Merkez tarafından onanmayacağını bilmesine rağmen kurulun yapılması ve seçime eski üyelerle gidilmesinin mücadelesini vermeye devam edecektir.

Genel Merkez mevcut yönetimi görevden alarak yeni ve eski üyelerle secime gitmeyi ve ardında Genel Merkez Kongresine güçlü girerek tekrar görevine devam etmek istemiyle kararlılığını sürdürecektir.

Antalya Şubesi’nin, 117 üyenin Genel Merkez tarafından şık olmayan bir üslupla ve şubenin referansını almadan kayıt yapılmasını hoş karşılamadığını ve bunun dayatma sayılabileceğini anlattığım ilgili röportajımda, mevcut yöneticilere atfen söylemiş olduğum (Kabadayılık ve Dayatma) sözlerimin fiziki bir anlam ifade etmediğini bildirmek isterim.

Genel Merkez ile Antalya Şubesi’nin düşman kardeşler olarak anılmasını gerek şahsi yaklaşımım gerekse vakfımızın selameti açısından göz yummamız söz konusu bile olamaz.

Aynı inanç, aynı kültür için çalışan kurumlar arasında böyle anlamsız rekabetlerin  sürdürülmesi kamuoyunda tamiri mümkün olmayan yaralar açacak, tarafların haklı veya haksız olmaları bir yana kaybeden Alevilik olacaktır.

Bunu düşünmek bile benim yaradılışıma ters ve inançlarımla zıttır.

Binali EFE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari