İTALYAN LİDERLERİNE DOKUNULACAK

Ekim 10, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

İTALYAN LİDERLERİNE DOKUNULACAK

Berlusconi yargılanabilir. İtalya’da Anayasa Mahkemesi, Başbakan Silvio Berlusconi’ye dokunulmazlık sağlayan yasayı (Alfano Yasası), anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti

Berlusconi hakkındaki yolsuzluk davalarının savcıları tarafından yapılan başvuru üzerine geçen salı gününden itibaren dokunulmazlık yasasını görüşmeye başlayan Anayasa Mahkemesi, kararını dün açıkladı.

Mahkeme, başbakan, cumhurbaşkanı ve parlamentonun her iki kanadının (senato ve meclis)başkanlarına görevde oldukları süre içinde dokunulmazlık sağlayan yasanın, anayasanın bütün vatandaşların kanun önünde eşit olması ilkesini ihlal etitğine hükmetti.

Dokunulmazlık yasasının kaldırılmasıyla, seks skandalları yüzünden popülaritesinde düşüş yaşayan Berlusconi’nin çok daha zor günler geçireceği ve yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanabileceği belirtiliyor.

Bu davalardan birinde Berlusconi, 1997’de şirketlerindeki yolsuzlukları örtmek amacıyla vergi avukatı David Mills’e 600 bin dolar rüşvet vermekle suçlanıyordu. İngiliz avukat Mills, bu davada geçen mayıs ayında 4.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Berlusconi hakkında ayrıca, vergi yolsuzluğu, sahte hesap kullanma, bazı senatörlere rüşvet vermeye çalışma gibi suçlamalar da bulunuyor. Berlusconi’nin yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarıyla ilgili üç ayrı davanın yeniden görülmesinin yolu açılmış oluyor.

Berlusconi: Kararı solcular aldı

Mahkeme kararından sonra Berlusconi, 15 üyeli Anayasa Mahkemesi’nde solcuların çoğunlukta olduğunu savunarak, “Hiçbir şey umurumda değil. Dokunulmazlık olsa da olmasa da yola devam.

Beş yıl boyunca iktidarda olacağız. Anayasa Mahkemesi solcuların elinde. 11 üyenin solcu olduğu bir mahkemenin dokunulmazlık yasasına onay vereceğine zaten inanmıyordum” dedi.

MİLLİYET

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari