İYİMSER HAVA DEVAM EDİYOR

Ekim 18, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

İYİMSER HAVA DEVAM EDİYOR

İMKB Birleşik endeksi 51.000 sınırını aşarak büyük sükse yaptı. Ancak İMKB’nin bu yükselişinin suni ve yapay olduğunu düşünüyorum. Artışın belli başlı hisselerde toplandığı ve bu hisselerin Birleşik endeksi yükseldiği görülmekte. Bu artışın yapay ve suni olmaması için artışın tüm hisselerde kendini göstermesi ve tabana yayılması gerekmektedir. Görülüyor ki İMKB yatırımcıları IMF anlaşmasının önemi olmadığına işaret ediyorlar. IMF olmasa da Ekonomimiz ayakta kalmaya ve her şeye rağmen direnmeye devam ediyor.

Döviz piyasalarına gelince ABD dolarındaki düşüşün daha fazla olmayacağını 1.45 seviyesinin dip olduğunu asıl olması gerekenin 1.50 seviyeleri olduğunu düşünüyorum. EURO’nun ise 2.16-2.18 seviyelerinde olduğunu ve bu seviyelerini koruyacağını tahmin ediyorum. Yaklaşık 1 aylık gibi kısa vadede ABD Dolarının yeniden 1.50 seviyelerine çıkacağını düşünüyorum.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)  Ağustos ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. 2009 Temmuz ayında  %13 olan işsizlik oranı Ağustos’ta 12.8 e düştü. Ancak Hala 2008 Temmuz ayı işsizlik rakamı olan 9.9’un çok üzerinde yer almakta. Enflasyon oranları  2009 yılı Eylül ayında Üretici Fiyatları Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,62, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,47 ve on iki aylık ortalamalara göre %3,22 artış gerçekleşmiştir. 2009 yılı Eylül ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,39, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,18, bir önceki yılın aynı ayına göre  %5,27 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,52 artış gerçekleşmiştir.

Yukarıdaki verilere göre Enflasyonda düşüş devam etmekte, piyasalardaki durgunluk, esnaftaki hareketsizlik  davam ettiği sürece de devam edecek. Enflasyonun düşmesindeki en önemli faktörlerden birisi de piyasadaki nakit sıkıntısıdır. Vatandaş maddi olarak sıkıntıda olduğu sürece talep azalacak talep azaldıkça da fiyatlar düşmeye veya yerinde saymaya devam edecek. Ne zaman ki piyasaya para girişi artacak piyasa hareketlenecek işte ondan sonra enflasyonda yukarı doğru hareket başlayacaktır. Vatandaşın kriz korkusunu yenip tasarruflarını bankalara değil de yatırıma yönlendirdiği zaman piyasalarda bayram havası esmeye devam edecektir.

Muhabbetle Kalın…

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari