İZDER ÖDÜL TÖRENİ VE KADINLAR

Mart 25, 2010 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

İZDER ÖDÜL TÖRENİ VE KADINLAR

İZDER; Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği.

Merkezi Mersin’de olan ve 2000 yılından beri faaliyet gösteren Dernek, bugüne kadar Türkiye gündeminde olumlu iz bırakan, işinde başarılı olan siyasetçi, bürokrat, işadamı, kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü, medya mensubu birçok kişi ve kurumu ödüllendirdi.

İZDER, 9. Ödül Törenini geçtiğimiz hafta (19 Mart 2010) gerçekleştirdi. Gerek Ulusal Basın’ın gerekse ödül alan çevrelerin ilgiyle izlediği tören, samimi ve ahenkli bir atmosfer taşıyordu. Bu törende Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Adıyaman Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, .Danıştay Başkanı Mustafa Birden, SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba ve daha birçok önemli isim ödüllendirildi. Danıştay Başkanı ile Saadet Partisi Başkanını bir araya getiren, yan yana oturtan İZDER, listesindeki kadınlara ödül vermeyi başaramadı.

Bu ödül törenlerinde ilk başlarda dikkatimi çeken bir durum olmuştu. Ödül alanlar genellikle erkeklerdi. Bazen listelerinde bir tane bile kadın yoktu. Bu ülkede, siyasetçi ya da bürokrat ya da iş ve sivil toplum çevrelerinden ödüle layık hiç mi kadın yoktu, bulunamazdı? Bunu sorgulamaya başladığımdan sonraki listelerde sembolik de olsa kadın aday olmaya başladı.

Sorgularken haksızlık etmek de istemiyorum.

İZDER’in ödüller sürecinde, siyasette kaç tane kadın bilinir, toplum tarafından takdir edilir olabildi ki?

Bürokraside, hangi kurumda göze çarpan bir kadın yönetici oldu ki? Kadınlar yönetici olamaz sloganı taşıyan bir ülkedeyiz sanki.

Özel sektör, sivil toplum, medya, hangi kadını ön plana çıkardı ki?

Belki vardı tüm bu alanlarda ama cılız kaldı, ödül verenler de onları fark edemedi.

İZDER, 9. Ödül Töreni için listesinde kadınları önemsemişti bu defa.

İki kadın Bakan, Milli Eğitim ve Kadın Aile Bakanını göz ardı etmedi. Her ikisi de ödül almak istemediklerini daha baştan belirttiler. Bu ödül Sayın Bakanların gelecekte kariyerlerine bir şey katmayabilirdi, buna ihtiyaçları yoktu belki ama kadınlar adına önem taşıyacaktı. Her iki Bakan da AKP’nin öne çıkardığı bayanlardır, bu ödülü kendi adlarına olmasa da bayan olmak adına almalıydılar.

Listede yer alan TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, özenle seçilmiş kadın siyasetçilerdi. Ödül almaya gelmedikleri gibi vekâleten bir kişi bile göndermediler. Üstelik de bir açıklama bile yapmadan.

Her ikisi de CHP mensubudur. Konuya CHP olarak bakacak olursak, CHP halkın neresinde diye sormaktan başka bir yorum göremiyorum. Biz de yaptığımız dernek faaliyetlerimizde, Güneydoğu’da yaptığımız panel-sempozyum gibi çalışmalarda, CHP başta olmak üzere parti başkanlarına davetiyemizi göndeririz. Tüm partilerden kutlama mesajı gelir, CHP’den tık çıkmaz. Sivil toplumu önemsemeyen bir irade siyasette kıt kalmaya mahkûmdur.

Ödül listesindeki iki bayanın neden böyle davrandığı konusunda hiç kimsenin bir fikri yok ama onlar hoş olmayanı ve şık durmayanı yaptılar. Sayın Özlem Çerçioğlu Türkiye gündeminde önemli bir isim olmuştu. Acaba bu ödülü alacağından haberi mi yoktu?

Sayın Güldal Mumcu, ödül listesine girmeyi hak etmiş olabilir ama bu ödüle karşı duruşunu keşke bulunduğu makama göre gösterseydi. Bu kadar önemsememek ve dikkate almamak, önemsemediğiniz ve dikkate almadığınız kesim kim ya da kimler olursa olsun sadece kaybettirir, kazandırmaz.

Kadınları neden gözlemlemiyorsunuz, neden ödül listelerinizde onlara da yer vermiyorsunuz diye eleştirdiğim İZDER eleştirilerime kulak verdi. Sanırım kulak verme sırası kendilerini önemseyenleri önemsemeyen kadınlardadır.

23.03.2010

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari