İZMİR’DEN URFA’DA Kİ OKULA GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Eylül 24, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

İZMİR'DEN URFA'DA Kİ OKULA GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Halil Nadas; çocukken, babasının işi dolayısıyla Urfa’dan İzmir’e göç eden ailesiyle birlikte hep İzmir’de yaşamış. Yakın akrabaları Urfa’da bulunuyor.

Sıla özlemi yıllar geçse de bir biçimde dışarı vuruyor, insan doğduğu toprakları, çocuk olduğu yılları ve koşup yürüdüğü o şehri hep arzuluyor. Bu melodi tarihin her diliminde, dünyanın her yerinde, yaşayan her insan için aynıdır. İşte Halil Nadas da, bu melodiyi çok seviyor.

Eğitime dönük çalışmalarıyla dikkat çeken Güneydoğum Derneğini, ilk kurulduğu andan itibaren biliyor ve hemen üye oluyor Halil Bey. Güneydoğum Derneğinin özellikle Güneydoğu’daki köy okullarına dönük yardım çalışmaları kapsamında, kendi köyü olan Urfa Üçatlı köyü okulunun yardım talebinde bulunduğunu görünce, bu okula elinden geldiğince yardım yapmaya çalışıyor.

Halil Nadas, Üçatlı köyü okulunun, her yıl olduğu gibi, bu yıl da, daha okullar açılmadan tüm kırtasiye ve önlük ihtiyaçlarını karşılıyor. Öyle ki, okulun öğretmeni ile çok da güzel bir diyalog kurmuşlar, öğretmen, yardımlar konusunda Halil Beyi yönlendiriyor.

Okulla olan gönül bağı, geçen yıl Halil Nadas’ı okula kadar götürür. Halil Bey çocuklarla ve öğretmenle tanışır, kendileri için elinden geleni yapacağını söyler. Kendisine Üçatlı köyü okulunun hamisi demek en doğru yaklaşım olsa gerek.

Bu arada, köy okullarının genelinde olduğu gibi, Üçatlı köyü okulunun da bir duvarı bile yoktur. Okulun öğretmeni Urfalı Ahmet Can Asrağ, bir maaşını ortaya koyarak okul duvarının yapılması için öncülük ediyor, duvarı örme işini köylülere yaptırmak şartıyla bu işi başlatıyor. Bu durumu gören Halil Bey de duvarın yapılması için kendisinin de yardımcı olacağını söylüyor ve gerekli ihtiyacı tamamlıyor.

Öğretmen son derece azimli. İlköğretimden mezun ettiği öğrencilerin iyi liselere gidebilmesi için araştırma ve çalışmalarını da devam ettiriyor. Ve diyor ki Halil Nadas’a;

“Göreve geldiğim ilk zamanki öğrencilerim şu an 8. sınıfı okuyorlar. Sizin de katkılarınızla bu çocuklara yardım edip başka köyde de olsa okula devamlarını sağlamıştık. Şimdi hepsi SBS’de iyi başarı gösteriyorlar. Devam ettikleri taşıma merkezine birçok köy ve mezradan öğrenci geliyormuş.

Oradaki idare ve öğretmenlerin ifadesiyle 20 köy ve mezra içerisinde en başarılı öğrenciler bizimkilermiş.  İnşallah önümüzdeki yıllarda iyi bir lise kazanmalarını sağlayabiliriz. Sizin gönderdiğiniz yardımları fazla olduğu için mezun öğrencilerimiz olan 6. 7 ve 8 sınıf öğrencileriyle de paylaştık”.

Hem öğretmen hem de yardımsever Halil Nadas için örnek bir davranış, eğitim adına güzel bir katılım. Sembolik de olsa dikkate alınması gerekli bir gönül işi. İzmir’den Urfa’daki okula uzanan bu gönül köprüsü, durup düşünüp “biz de bir şeyler yapabilir miyiz, ne yapabiliriz” diye soranlara en güzel cevaptır.

23.09.2009

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari