KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN!

Eylül 15, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN!

Sevgili Müftü Bey tüm Kemer’lilere iletilmek üzere Norveç Stavanger’den Kadir Gecesi Mesaji ve bu gecenin feyzini, bereketini, hakikatini anlatan bir yazısını göndermiş. Bu yazıdan ayrıca burnumuza gurbet ve hasret kokularıda geldi. “Ekemer” olarak bizde tüm Kemer’in ve Kemer adına kendisi ile birlikte  Norveç Stavanger’de bulunan Müslüman Kardeşlerimizin Kadir Gecelerini tebrik ediyor, sevgi, saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.

KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN!

15.09.2009 Salı gecesini 16.09.2009 Çarşambaya bağlayan gece Kadir gecesidir.

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu gece vesilesiyle Yüce Rabbimiz günahlarımızı bağışlasın. Bu gecede yapacağımız tüm ibadetlerimizin, istiğfar ve dualarımızın kabulünü ve Rabbimizin rızasını kazandırmasını dilerim.

Kadir gecesini en güzel şekilde değerlendirmek ümidiyle, gecenizi tebrik ediyor, bu gecenin, cennet vatanımızın huzur ve refahına, necip milletimizin birlik ve beraberliğine vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

Mehmet MUSLU 

Kemer Müftüsü

KADİR GECESİ

Gecelerin en feyizlisi Kadir gecesidir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek gece Kadir gecesidir. İnsanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye  başlamıştır. Yine bu gecede yapılan ibadet, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır.

Aynı adı taşıyan Kadir Suresinde şöyle buyrulmuştur:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an ‘ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

İmam-ı Buharînin pek çok rivayetine göre Kadir gecesinin Ramazanın son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Peygamberimiz Ramazanın bu son on gününde Mescitte kurdurduğu küçük bir çadır içinde itikâfa girer, kendisini tamamıyla ibadete verirdi.

Peygamberimizin rastladığı Kadir geceleri hakkındaki rivâyetler arasında 27. geceye ait olan rivâyet, alimlerin çoğunluğu tarafından tercih edilerek, bu gece Kadir gecesi olarak kutlana gelmiştir. Esasen zamanın iyi değerlendirilmesini bilen kimseler için her zaman Kadir gecesidir. Yeter ki insan, kendisini yaratan, sayısız nimet ve lütuflarda bulunan Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanma yolunda olsun. İlahî  âşıklardan olan İbn Fariz: “Dost ile her buluşma ânı Cuma olduğu gibi, bütün geceler de -Hak tecelli ederse- Kadir gecesi olur” sözüyle bunu ne güzel ifade etmiştir. 

Kadir gecesinin ibadetle değerlendirilmesi büyük bir kazançtır. Çünkü bu gecede yapılan ibadet bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Bu gecede yapılacak olan; Kur’ an okumak, namaz kılmak, dua etmek, günahlardan tövbe ve istiğfar etmektir.

Hz. Âişe’den rivâyet olunduğuna göre Peygamberimiz, Ramazan gecelerini bu çeşit ibadetlerle değerlendirirdi. Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder, hem de geceyi ihya etmiş olur. Hz. Âişe (r.a.) Peygamberimizden sordu:

– Ey Allah’ın Resûlü Kadir gecesine tesadüf edersem nasıl dua edeyim?

Peygamberimiz: – “Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fü anni = Allah’ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affeyle” diye dua et buyurdu.

(Tirmizı, Daavet, 84; İbn-i Mace, Dua, 5) .

Gece ile ilgili olarak Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kim, faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları mağfiret olunur.” Buhari,Teravih,2;Müslim,Salat,25

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari