KALKINMA AJANSLARI

Kasım 4, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

KALKINMA AJANSLARI

DİKA (Dicle Kalkınma Ajansı)

(Ekonomik konulu panelimizin sonuç raporu I)

Kalkınma Ajanslarını birkaç yıl önce incelemiş ve yazmıştım. Türkiye, AB’nin isteği doğrultusunda, bölgesel kalkınma programları yapmış, bu çerçevede 26 bölgesel birim programlanmıştı. Yani 26 Kalkınma Ajansı oluşturulmuştu. Kamuoyundan, Türkiye eyaletlere ayrılıyor tepkileri gelince, Kalkınma Ajansları hedeflenen zamanda işlerlik kazandırılamamış 2-3 yıl gecikmeli olarak hayata geçirilmeye başlanmıştır.

Tepkileri aza indirmek için de öncelikle İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajansları uygulamaya konmuş, sonradan da diğerleri yavaş yavaş gündeme alınmıştır. Şu an için aktif olan sadece İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile Adana-Mersin illerini kapsayan Çukurova Kalkınma Ajansıdır (ÇKA). 

Bugün algılandığı şekliyle, Kalkınma Ajansları, DPT’nin (Devlet Planlama Teşkilatı) birimlere ayrılmış ve o birimler bünyesinde ağırlık verilecek olan çalışmaları gibi düşünülebilir. Coğrafik ya da siyasi değil, ekonomik bölge misyonu yüklenmeye çalışılmaktadır.

22 ve 23 Ekim 2009 tarihlerinde Midyat ve Siirt’te yaptığımız “Sorunlarımız ve Kalkınma” başlıklı panellerimizde ekonomik konular olarak GAP, Kalkınma Ajansları, Su ve kuraklık, turizm, gümüş konuşuldu. Öncelikle Kalkınma Ajanslarını, irdelediğim ve bu panellerde dinlediğim kadarıyla özetlemeye çalışacağım. Bizim panellerimizin konusu olan Mardin-Şırnak-Batman-Siirt illerini kapsayan Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) idi.

DİKA’yı Midyat panelimizde, DİKA Genel Sekreteri Abdullah Erin, Siirt panelimizde ise DİKA’da uzman görevli Ömer Mergen anlattılar. İlginç bir rastlantı; Abdullah Erin Midyatlı, Ömer Mergen ise Siirtli idi.

Güneydoğu bölgesinin ekonomik ve sosyal görüntüsü hakkında son derece karamsar konuşan Abdullah Erin konuşmasında özetle şu konulara değindi:

-2008’in 11. ayında kurulan DİKA, 2009’un 6. ayına kadar Genel Sekreter olmadığı için atıl kaldı. Mardin merkezli olarak kurulan kurum Batman, Şırnak ve Siirt illerini de kapsıyor. 2009 sonuna kadar kurumsallaşmayı hedefleyen Dicle Kalkınma Ajansı’nda, İTÜ, ODTÜ mezunu teknik elemanlar ağırlıklı olmak üzere 35 personel bulunuyor.

-2010 yılında destekler başlayacaktır. Yatırım destekleri verecek, sanayici ile bire bir ilgileneceğiz. Birlik, dernek, vakıf, kooperatif gibi sivil toplum kurumları;

Belediye, il özel idaresi, muhtarlık gibi yerel yönetimler;

Üniversiteler, sendikalar, odalar, mesleki okullar, kamu kurum ve kuruluşlarının istihdam ve üretime dönük projeleri kabul edilecek ve desteklenecek.

– “%30’luk bir kesim dünyadaki net gelirin %80’ini almaktadır.

Bölgenin hiçbir çarpıcı datası Türkiye ortalamasının üzerinde değildir. Bölgede ulusal kalkınma politikaları uygulanmalı; gençlerin, öğrencilerin geleceğe dair beklentileri olumluya çevrilmelidir. Şimdi artık vatandaş daha katılımcıdır, vatandaşın fikirlerine tepeden bakan anlayış bitmiştir.

-Kalkınmanın manevi boyutunu maddi boyutu ile bütünleştiren ülkeler mükemmel konuma gelmektedirler. Bölgesel dengesizlik veya ekonomik gelişmişlik farklılıkları, ülkenin bütünlüğüne zarar veren zorluklar doğurmaktadır. En önemli geri kalmışlık faktörlerinden birisi bu bölgedekilerin inisiyatifinin olmamasıdır. Sermaye ve toprak belli güçlerin elindedir.

-Bölgenin kalkınması anlamında şu ana kadar birçok formül geliştirildi ancak hiç birisi başarılı olamadı. Kalkınma Ajansları da bu formüllerin son halkasıdır ve başarılı olması temenni edilmektedir.

**********

Midyat panelimizde Abdullah Erin’den sonra konuşan Sultan Acar, kendisini uluslararası takı tasarımcısı olarak tanıttıktan sonra, Midyat’ın gümüş potansiyeli üzerinde durdu ve bu alanda kadınların istihdamda ön plana çıkacağı projeler ürettiklerini anlattı. Sultan Hanım yakın gelecekte, Midyat’ta gümüş başta olmak üzere bazı sektörlerde istihdamla ilgili bir değişim rüzgarı estirecekleri konusunda söz verdi.

03.11.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari