KANADA DOĞA MÜZESİ!..

Mayıs 25, 2010 tarihinde tarafından  
EĞİTİM VE KÜLTÜRÜN TARİHİ - M.ALİ SULUTAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

KANADA DOĞA MÜZESİ!..

Kanada Mektubu 4 / M. Ali Sulutaş / 24 Mayıs 2010

Ottava’da bulunan asırlık “Canadian Museum of Nature” (Kanada Doğa Müzesi) yeniden açıldı. Asırlık şatonun doğaya ve insana daha uygun duruma getirildikten sonra onarılıp genişletilmiş durumunun Müze’ye kazandırılan yeniliklerle yeniden görücüye çıkarılmasından başka bir şey değildi bu açılış. Bu bina ve 100 yıl içinde gördüğü hizmetler anılmaya değer.

Bakımı yapılmış, yenilenip tarih sayfalarındaki dimdik yeri yeniden kazandırılan saray gibi bu şato, alnında yazıldığı gibi, bir müze: “VICTORIA MEMORIAL MUSEUM” (Viktorya Anıt Müzesi).  Sekiz yıl süren, 200+ milyon dolara mal olan, 400 işçinin çalıştığı, sayısız rapor hazırlanan ve sonsuz bir sabır gerektiren bir onarım ve yenileme sonunda, Kanadalılarca bir tarih mirası olarak  kabul edilen bu bina tamamıyla yeniden müze olarak anlamlı bir güne yetiştirildi.

Kanada’da her yıl 24 Mayıs (yönetilen ülke konumu “Dominyon” döneminin İngiltere Kraliçesi) ‘Viktorya Günü’ olarak kutlanmaktadır. O günün öncesi Cumartesi ve Pazar da “Viktorya Günü Hafta Sonu” diye anılır, tören ve etkinlikler düzenlenir, Kraliçe anısına. İşte böyle bir amaç ve görevle açıldı Müze yeniden, hem de görkemli ve katmerli bir törenle.

Kırk yıldır ziyaret edip hayran kaldığımız bu yeniden doğan 100 yıllık ŞATO-MÜZE, içi ve dışıyla bir doğa-yapı harikası. Müzenin yeniden hizmete açılışı 22 Mayıs 2010 Cumartesi günü yapıldı. Aynı zamanda, “Uluslararası Biyolojik Değişim/Farkındalık Günü” olarak kutlanan bir güne de denk getirilmesi bu açılışın, nature.ca öbeğinde de açılımı yapıldığı gibi, Müze’nin işlevine ayrı bir önem de kazandırdı. Bir ŞATO yeniden doğdu.

Gotik biçemli bina, Başbakan Sir Wilfrid Laurier’nin 1893’te onayıyla 1910’da yapılmış, ama düşünülenden farklı amaçlara hizmet vermiş. “Ottava’nın Eğik Kulesi” diye anılan giriş kapısı üstündeki bölüm sorun yarattığı gerekçesiyle sonradan kaldırılmış. Parlamento binasında 1916’da çıkan yangın sonucu Meclis dört yıl burada çalışmış. İşte o yıllarda verilmiş kadınlara seçimlerde oy kullanma hakkı. (Kadınların seçilme hakkı henüz ortalıkta yok.) Herkesin gelir vergisi verme yükümlülüğü de o yıllarda yasalaşmış. Meclis bu binada hizmet verirken, 22 yıl Başbakanlık yapan Sir Wilfrid Laurier’nin cenazesi de bu binadan törenle kaldırılmış. Bu bina ayrıca, “Kanada Uygarlıklar Müzesi” ve “Kanada Ulusal Galerisi” olarak da hizmet vermiş.

Binanın çevresindeki yeşil alanlar da pek çok Kanadalı için bir gezinti, oturma, oyun yeri oldu. Gençlik yıllarımızda bizler de yuvarlandık bu çimenler üstünde. Hatırlarım, ne davullar çaldı kapı önünde yerli halkın protesto eylemlerinin bir açılımı olarak. Gizeminden esinlenen ne çiftler evlendi burada, nikahtan sonra gelip kutsadı evliliklerini. Sevgililer fısıldaştı kuytusunda.

Bakım, yenileme ve ek camekân için sekiz yıl çalışma yapıldı ama Müze hiçbir zaman tamamen kapatılmadı. Bazı bölümler yenilenirken Müze halka açık tutuldu ve ziyaretçiler de onarım-bakım- ilave çalışmalarını hoş karşıladı. Bütün bu yenileme girişimi, bir tasarının masa üstünde görüşüldüğü sırada tetiklenir. Kanada’nın ilk kadın astronotu ve peyzaj fotoğrafçısının bazı çalışmalarının sergileneceği bir mekân olarak seçilmesi sonucu Müze’nin bir salonunda görüşmeler yapılırken tavandan bir sulu-yağlı çamur yığını düşer masa üstünde serili 10,000 dolar değerinde ve 90×180 boyutunda bir fotoğraf üzerine. Toplantı halindeki insanlar donakalır.

Dokuz gün sonra Müze bir mektup gönderir “Kanada Mirasları Bakanlığı”na, bu son derece onur kırıcı, güvenilirliklerini aşındıran olayı ve tehlike arz eden yapı aşınmalarını anlatan. Bir hafta içinde federal hükümet bu asırlık binanın konumunu incelemek için gerekli tahsisatı onar 2002’de. Hazırlanan raporlar binanın bir deprem sırasında yıkılma olasılığını ortaya koyar. Binanın çağın gereklerine uygun olmadığı, yangın uyarı, mekanik ve elektrik  donanımlarının eskimiş, tavanın çürümüş ve duvarların asbestli olduğu da saptanır ve onarım sağlanır…

*************Bugün, Kanada’da “Viktorya Günü” nedeniyle, köşe bakkalı dâhil, her yer kapalı. Tek açık yer, Kamil yeğenimin, Nezahat gelinimin ve çocukları Eren ile Deniz’in yaşam evi. Bu ileti, onların ‘kablosuz’ ağından ulaşıyor sizlere. İyi ki, yeğen için yatırım yapmışım 30 yıl önce. [Ek bilgi: Dün Pakistan +50, Güney Kutbu -60 derece oldu. Yağmurlu Kanada’nın güneyinde, doğusunda ve batısında nem oranı yükselip ısı derecesi 20-30 santigrada çıkınca halk plajlara akın etti…]

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari