KANUN ÇIKARMAK ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞTİR (REGL KANUNU)

Ocak 28, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

KANUN ÇIKARMAK ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞTİR (REGL KANUNU)

Teraziyi taşıyan kör kadın’ın, her iki kefeyi de dengelemek ve her kesimin çıkarları ve haklarını da düşünerek taraflara eşit davranmak yükümlülüğü vardır.

TBMM uzun yıllardır bu işi eline yüzüne bulaştırıyor. Gerek yazım dili ve içerik açısından, gerekse önlerine getirilen “AB uyum yasaları” adı altındaki, “tercüme” yasaları ülke şartlarına indirgemeden, noterlik görevi ile oylayıp kabul ediyorlar.

AB Uyum Yasları çerçevesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 16 Haziran 2004’te, tekstil sektörünü “ağır ve tehlikeli işler” kapsamına almasıyla hazırladığı yönetmelik; bu komediye en son örnek oldu. Tekstil işçileri kadınlara “regl” dönemlerinde “ayda 5 gün” izin verilmesi zorunlu kılındı.

Ömrümün yarısı yurt dışında geçti. Ne İngiltere’de, ne Fransa’da, ne de tekstil ülkesi İtalya ve Portekiz’de kadın çalışanlara, AB şartı olarak, “özel gün izni” verildiğini duymadım, görmedim.

“AB Uyum Yasaları” adı altında birileri bizimle dalga geçiyor.

Türkiye’de tekstil sektöründe çalışan işçilerin % 44’ü kadın. İnsan gibi yaşamak, kadın olarak ayakta durabilmek için; iş yeri şartlarının iyileştirilmesi, kreş açılması, sağlıklı ücret ve çalışma talepleri çok. Ancak “regl” dönemlerinde 5 gün izin verilmesi gibi bir abukluk ve aşağılanma talepleri yok.

Kasım 2009 tarihinden itibaren, tekstil işverenlerine gönderilen tebligatlarla “regl” konusu hatırlatarak, yeni yılla birlikte uymayanlara cezai yaptırımlar başladı.

Haydi hep beraber düşünelim;

İşverenler kadın çalışanlarının “ay hallerini” bilmek ve onlara 5 gün izin vermek zorundalar. Reglimatik”i keşfedecek girişimciler ise yaşadı. Tekstil sektöründeki kadınların; el sabunlarken, fabrikaya kart basarken, yemekhane sırasındayken bir şekilde ay hallerini saptamak çok önemli. Yoksa patron ceza yiyecek.

Fabrikalar kadın işçiye uzattığı iş bulma formunda; “ay hallerinizin olası tarihleri?” kısımlı bir hane açmak zorunda kalacaklar. Ancak, genç kadınların “regl” dönemlerinde düzensizlik olabileceğini de hiç bilmeyen erkek işverenler; olası tarihlerde 5 gün izin verdikleri kadınların aslında regl olmadıklarını hiç bilmeyecekler. “Regl” olmadan izin verilen kadınların; “ay halleri” devam ettiği halde fabrikalarında çalıştıklarından da haberleri olmayacak.

“Cefa” isteyen tekstil sektöründe her bir saat çok önemli iken, kadın işçinin her ay 5 gün izinli sayılması, hem üretimi, hem de kadın istihdamını çok düşürecek. Patronlar artık tekstildeki kadın işçileri istemeyecekler.

Tütün sektörünü satarak, kadın işçiliğini yok ettiniz. Sümerbank’ı kapatarak, kadın işçileri evlerine gönderdiniz. Başımızı kapatarak ve olmayan dini kuralları yaratarak, hayatımızı yönlendirdiniz.  “Haydi kızlar okula” kampanyanıza rağmen, lise 2’deki bir kız çocuğunu okuldan alıp, oğlunuzla evlendirerek, ülkeye kötü örnek oldunuz.

Bir dokunulmadık “ay halimiz” kalmıştı. Bizleri aşağılayarak onu da kanunlaştırdınız. Gayretlerinizi; “kadın evde gerek, cariye olmada, çocuk üretmekte gerek”, “biz buyuz aslında hiç değişmedik” olarak mertçe koyun.

AB uyum yasaları ardına sığınarak dolanmayın.

Yine de “biz samimiyiz, insan ve kadın hakları” filan diyorsanız; kadın ve erkek eşitliğine saygımdan,  başta sayın başbakan olmak üzere, tüm prostatlı devlet büyüklerimiz ve erkek milletvekillerimize, her günkü meclis çalışmalarında 2 saat zorunlu izin istiyorum.

“Özel Hallerinizde” haklarınızı savunmak; bir kadın aydın olarak, benim de insanlık ve demokrasi adına görevlerim arasında.

Çalışma Bakanlığımız; kadınların “regl” dönemi konusundaki duyarlılığını sizin prostat sorununuz için de göstermez ise, konuyu Avrupa İnsan hakları Mahkemesine kadar götürmekte kararlıyım.

Çünkü sizlere çooook acıyorum..

Gönül SARAY
YENİGÜN
www.gazeteyenigun.com.tr

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari