KATSAYI KARMAŞASI ÖĞRENCİNİN ÖSS STRESİNİ KATLADI

Aralık 5, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

KATSAYI KARMAŞASI ÖĞRENCİNİN ÖSS STRESİNİ KATLADI

YÖK, 2009 yılı içinde, üniversitelere girişte uygulanan ve Fen, Anadolu, Meslek Liseleri ile düz liseler için farklı olan katsayı konusunda bir değişiklik yaparak aradaki farkı kaldırma hamlesi yaptı.

Bu uygulamanın özellikle Fen ve Anadolu liseleri aleyhine olacağı, İmam Hatip Liselerinin lehine gelişeceği tartışmaları yapıldı. Sonra da kararın iptali yönünde Danıştay’a dava açıldı. Danıştay birkaç gün önce o davanın sonucunu açıkladı ve YÖK’ün kararını haksız bularak iptal etti.

Bizde yapılmaya çalışılan düzenlemeler, getirilmeye çalışılan yeni uygulamalar ya da aksaklık olarak görülen ve düzeltilmek istenen her ne ise, çok detaylı düşünülmeden, planlanmadan, yaratacağı sakınca ve polemikler pek hesaba katılmadan, ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla hemencecik uygulamaya konulmak istenir.  Sonra da karşı tepkiler, kavgalar, davalar birbirini takip eder. Ve olan o uygulamanın asıl taraflarına olur.

Şimdi ne olacak? YÖK ‘B planım var’ diyor. Acaba B planı da birtakım boşluklar içeriyor mu? 2010 yılında ÖSS için ne gibi sıkıntılar yaşanacak? Tüm bunlar merak konusu. Tabi ki olan bu sınava girecek bir milyon öğrencinin psikolojisine olacaktır. Zaten bir yıl önceden sınav stresine giren öğrenci bir de bu belirsizlik karşısında iyiden iyiye çözülmüş bulunuyor. Çünkü bir anda bir belirsizlik doğdu. İşin teknik yönü bir yana bu yönü beni öğrenciler adına endişelendiriyor.

Herhangi bir konuda eğer ki bir düzenleme gerekiyorsa, bunu hemen ‘yaptım oldu’ mantığıyla değil de zamana yayarak yapmak gerekir. O zaman açılacak davalar ya da tartışmalar için zaman tanınmış, yapılıp yapılamayacağı görülmüş olur. Böylece üç-beş ay sonra yapılacak olan ve en az bir milyon öğrencinin hayatını etkileyecek olan bir sınav için stresi bir kat daha artırmış olmazsınız.

Buraya kadar bu karar ve iptalinin, çok önemli bir sınav arifesindeki öğrencileri nasıl olumsuz etkilediği üzerinde durmaya çalıştım. Şimdi biraz da katsayı konusunu düşünelim. Eğer ki böyle bir uygulama yapılacaksa o zaman şu farklı statüdeki liseler kaldırılsın, hepsi düz lise yapılsın. O zaman aileler çocuklarını sınavla alan Fen ve Anadolu Liselerine sokabilmek için yarışmazlar. O zaman bu çocuklar daha ilköğretimde iken sınav derdiyle bu kadar ezilmezler. O zaman Fen ve Anadolu liselerinde öğretmen olabilmek için öğretmenler girdikleri sınavlarda bu kadar çırpınmazlar. Hem dershaneleri de kaldıracaktınız, böylece dershane sektörü de gerilemiş olur. O zaman aileler dershanelere bu kadar para da dökmezler.

Demek istediğim şudur; siz farklı statülerde farklı liseler yaratmışsanız eğer bu farklılığı üniversiteye girerken yok etmemelisiniz. Verilen emekleri, salt siyasi düşünceler temelinde yok sayıp, emek verenlere haksızlık yapmamalısınız. Katsayı uygulaması aşırı dozda diyorsanız eğer ona göre bir seçenek bulsaydınız da eşitlik bazında bir değerlendirme ile kaldırmasaydınız. Üniversiteye girişte eşitlik aranıyorsa eğer bu eşitliği daha ilköğretimden itibaren tutmanız gerekir. Daha zor liselerde, daha sıkı öğretmenlerin elinde, hem de sınavla girdikleri okullarda okuyan öğrenciye diğerleriyle eşit olmadığı hakkını daha baştan vermişsiniz. Verdiğiniz o hakkı çok kritik bir noktada elinden almaya çalışırsanız doğru olmaz.

Katsayı uygulamasının kaldırılması yerine İmam Hatip Liselerinin Anadolu İmam Hatip Liseleri yapılması soruna belki küçük bir çözüm olabilir.

***

Sokaklardaki çocuk göstericiler

Katsayı farkını kaldırarak farklı eğitim statülerindeki çocukları haksızlığa uğratmak yerine, sokaklarda devleti taşlayan çocukları eğitime dahil etme çabaları verilmelidir. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, sokaklarda polise, başka bir deyişle devlete taş atan çocuklar karşısında bu kadar aciz gösterilmesini ve meşgul edilmesini doğal olarak vatandaş hazmedemiyor. Bu ne eşitliktir ne de demokrasi. Devlet bunun çaresini bir an evvel bulmalı ve bu topluma ekranlardan sürekli bu manzaralar izlettirilmemelidir.

04.12.2009

dsucuka@htomail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari