KDV ARTIŞI 40 BİN KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKABİLİR

Temmuz 21, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

KDV ARTIŞI 40 BİN KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKABİLİR

Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut’un,birinci sınıf lokantalar, işletme belgesine sahip yerler, 3-4-5 yıldızlı oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesinde yer alan lokantalarda verilen hizmet bedellerine uygulanacak KDV oranının 15/07/2009 tarihinden itibaren yüzde 18 olmasına yönelik açıklaması aşağıdadır.

Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut’un,15/07/2009 tarih ve 2009/15200 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 27289 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yapılan değişiklikle; birinci sınıf lokantalar, işletme belgesine sahip yerler, 3-4-5 yıldızlı oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesinde yer alan lokantalarda verilen hizmet bedellerine uygulanacak KDV oranının 15/07/2009 tarihinden itibaren yüzde 18 olmasına yönelik açıklaması aşağıdadır.

Turizm sektöründe hayal kırıklığı yarattı

KDV ARTIŞI 40 BİN KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKABİLİR

“Restaurantlarda ki KDV oranlarının tekrar yüzde 18’e çıkarılması Turizm sektöründe derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Sezonun tam ortasında hem de 19 Temmuzda başlayan sigara yasağı ile müşteri kaybetme riski taşıyan restaurantlar bir de KDV artışı ile sarsılmışlardır.

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve piyasayı hareketlendirmek için diğer sektörlerde KDV indirimine gidilirken Turizmdeki KDV artışı, hükümetin Turizmi stratejik sektörler arasında görmemesidir. Ama bizce asıl sorun hükümet ve kamuoyu nezdinde Turizmin bir sanayi/endüstri olarak görülmemesidir

Türkiye’deki restaurantlarda KDV trajikomik bir şekilde yüzde 8’den 18’e çıkarken; dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi olan Fransa’da bar ve restaurantlardaki KDV oranı 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 19.06’dan yüzde 5.05‘e düşürülmüştür. Bu KDV indirimi ile hedeflenen de önümüzdeki 2 yıl içinde Fransa’da 40 bin kişilik yeni istihdam yaratmaktır. Doğal olarak krizden az etkilenmek için Fransız Hükümeti en kolay ve en ucuz istihdam yolu olarak turizme daha da önem vermiştir. Fransa’nın bu yaklaşımı, küresel krizin çıktığı ilk günden beri “Krizden az etkilenmenin yolu başarılı bir turizmdir” diyen TÜROFED’in söylemini teyit etmektedir.

Restaurantlardaki KDV’nin 10 puanlık artışı çok önemli değilmiş gibi gösterilse de, nasıl Fransa’ya 40 bin yeni istihdam yaratacaksa eşdeğer büyüklükte bir ülke olarak bizde de tam tersi 40 bin kişiyi işinden edebilir.

Bunun yanı sıra KDV artışının başka olumsuzluk ve eğilimlere sebebiyet vereceğini de düşünüyoruz.
—Sadece belgeli restaurantları kapsadığı için yüksek standartlı restaurantlar cezalandırılmıştır. Ayrıca bu uygulama restaurantlar arası fiyat farkları yaratacaktır.

—Çok şikayet edilen her şey dahil talebi daha da arttıracaktır.

Yani kısaca; KDV artışından elde edilecek ek gelir bizce bu kadar büyük riski almaya, atılan taş da ürkütülen kuşa değmeyecektir. Biz, 22 Temmuz’da yapılacak olan EKK toplantısından sonra bu yanlış uygulamadan dönüleceğini umuyoruz. Bu yıldan daha zorlu geçeceği tahmin edilen 2010 yılı için destek beklerken, bu artış kabul edilemez.”

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari