KDV NEREYE İNDİ…

Mayıs 14, 2009 tarihinde tarafından  
SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

KDV NEREYE İNDİ…

avibrahimSon zamanlarda alışverişlerde fiyatlara yansıtılmamasını nedeniyle tüketici şikâyetlerine konu “KDV indirimlerini” değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü, “satıcılar tarafından KDV indirimleri fiyatlara yansıtılmamaktadır” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

29.03.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2209/14812 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile; daha önce %18 olarak uygulanmakta olan katma değer vergisi oranı, 30.03.2009- 30.06.2009 tarihleri (bu tarihler dâhil) arasında yapılacak işyeri teslimlerinde ve bazı makinelerde, mobilyalarda, bilgi işlem makinelerinde %8’e indirilmiştir.

Belirtilen tarihlerde belirlenen ürünlerden satın alan tüketiciler karar gereği yapılan KDV indiriminden yararlanabilmektedir. KDV indiriminin uygulanmaya başladığı 30.03.2009 tarihinden önce yapılan alışverişlerde ise bu indirimin uygulanmayacağı açıktır.

30.03.2009 tarihinden önce sipariş verilmiş ancak faturası kesilmemiş ürünlerde satıcı ve tüketici arasında sorunlar yaşanmaktadır. Satıcı %18 üzerinden KDV hesaplayarak tüketici ile fiyat konusunda anlaşma yaparken 30.03.2009 tarihinden sonra ürün teslim ederken fatura kestiğinde ise %8 KDV üzerinden fatura kesmekte, fatura miktarını anlaşılan tutara göre ayarlamakta ve tüketicinin KDV indiriminden yararlanmasına engel olmaktadır. KDV farkından oluşan fark satıcının cebine inmektedir.

Bu sebeplerle KDV indirimi öncesinde yapılan ön siparişlerde de ürünün faturası teslimat zamanında ve KDV indirimi döneminde kesiliyorsa sipariş formundaki fiyat üzerinden KDV indirimi yapılması ve tüketiciye yansıtılması gerekmektedir.

Bunu uygulamayan satıcılar hakkında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından idari yaptırım uygulanması ve maliye tarafından gerekli incelemenin yapılması tüketicinin mağdur olmasını engelleyecektir.

Tüketicimiz de indirimi fiyatlarına yansıtmayan satıcılar hakkında mutlaka hakkını aramalı ve şikâyetini ilgililere iletmelidirler.

İbrahim Güllü

Şube Başkanı

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KDV NEREYE İNDİ…” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Baki Tüfekçi dedi ki:

  Sayın Avukatım. Yazınızı Adapazarı, Kaynarcadan okudum. Bir konu ile ilgili bilgilendim. Kandırıldığım bir konuda bilgi sahibi oldum. teşekkür ederim. Hakkımı arayacağım.

 2. Anonim dedi ki:

  Baki bey,
  ifadeleriniz bizi mutlu etti. Hakkını aramayan bir toplumuz genel anlamda. Sizin gibi duyarlı insanımız bizim geleceğe olan inancımızı ve aşkımızı arttırmaktadır. Var olun daim olun.
  Umarım sivil bir toplum da çalışmalarınız ve aktiviteleriniz de vardır.
  Selam ve hürmetlerimle
  İbrahim Güllü
  Tüketiciler Birliği
  Antalya Şube Başkanı
  avibrahim07@hotmail.com

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari