KEMER DE VEKTÖR MÜCADELESİNDE BİLİMSEL EĞİTİM SEMİNERİ

Temmuz 21, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

KEMER DE VEKTÖR MÜCADELESİNDE BİLİMSEL EĞİTİM SEMİNERİ

Kemer Kaymakamlığı ve GATAB tarafından düzenlenen “Vektör mücadelesinde Bilimsel Eğitim Semineri”  yapıldı.

Kemer Cristal Otel de yapılan eğitim seminerine Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz, Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras, Çamyuva Belediye Başkanı Ahmet Can, Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Çetin, Otel Müdürleri ve Teknik Müdürleri katıldı.

Açılışa bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal marşımızın okunması ile devam etti. Açılış konuşmasını Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras yaptı. Üras; Otelciler ve GATAB çalışanlarının sürekli iş birliği içerisinde olması gerekmektedir. Krizi düşünürsek Turizm sezonunda giderleri azaltmamız mutlaka gerekiyor.

Otellerinizde müşteri memnuniyetini en üst seviyelere taşıya bilirsiniz. Düzgün odalar, banyolar vs. ama en ufak bir hizmetin aksaması, örneği bir ilaçlamanın yetersiz olmasından bütün müşteri memnuniyeti yok olabiliyor. O nedenle bu iş birliğinin birlik beraberlik içerisinde sürdürülmesinde mücadelede etkin sonuç verip almak bu anlamda çok önemli. Umarım bu toplantıda vereceğim bilgilerle sizde faydalanırsınız. Bilgileri verecek olan hocama ve Kemer Kaymakamımız Seddar Yavuz Beye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Dedi

KAYMAKAM YAVUZ “GATAB UZMANLAŞMIŞ BİR EKİBE SAHİP”

Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz ise yaptığı konuşmada; Dünyada ki hızlı değişim ve dönüşüm tüm birliklerimizin bu gün tamamen eskidiği bir süreçte ve çağda yaşatıyor bizi. Dolayısıyla dünya bu işi çözmek için inanılmaz bir çaba ve mücadele sarf ediyor. Yaşam boyu öğrenme kavramı hepimizin önünde duran en önemli kavramlardan bir tanesi. Şu anda en iyi diyebileceğiniz o alanda 5 yıl sonra en geride kalabileceğiniz bir süreçte yaşıyoruz. Bu gün çok iyi yetişen nesiller 20 yıl sonra tamamen cahiller ordusuna dönüşe bilecek bir süreç yaşıyoruz. Hepimizin bildiği gibi hizmet sektörü hata ve kusuru affetmeyen bir sektör. Gelişmişlik kriterleri bakımından baktığımızda 80’li yıllarda gelişmişliğine ne kadar çimento kullandığına, ne kadar demir kullandığına bakarak anlardık. Şimdi artık bir toplumun gelişmiş olup olmadığına hizmet sektörünün ne kadar gelişmiş olup olmadığına bakıyoruz. Dolayısıyla bu gün artık istihdam sağlayan gerekli sektörlerden bir tanesi artık hizmet sektörü. Hepimizin bildiği gibi Güney Antalya Turizm bölgesine baktığımız zaman Beldibi’nden Adrasan’a kadar olan bölgede ve özelliklede Kemer bölgesinde 120 bin yatak kapasitesine sahibiz. Bunu biraz daha açarsak belki bu 140 bin yatağı ifade ediyor. Bölge geçen yıla baktığımızda 1 milyon 800 yabancıya, 500 binde yerli turiste ev sahipliği yapıyor. Burada yaklaşık 1 bucuk 2 milyon dolarlık bir bütçeden bahsediyoruz.

Harika bir otel, çok iyi bir hizmet kalitesi ama mutfakta veya restoranda dolaşan bir hamam böceği bütün her şeyi bir anda maalesef yok edebiliyor. Yada akşam sahilde otururken sürekli bir sivrisinek ısırması bölgenin kalitesini ve değerini düşürebiliyor. Biliyorum ki GATAB bu konuda uzmanlaşmış bir ekibe sahip. Yakın olarak çalışmalarını takip ediyorum ve takdirle izliyorum. GATAB Başkanına ve bu konuda çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Artık çağımız yönetme çağı değil. Kamu kurum ve kuruluşları sizi yönetmeyecek. Siz yönetime katılacaksınız ve hep birlikte yöneteceğiz. Daha önceden yönetim kavramını tartışırken bugün yönetişim kavramını tartışıyoruz. Dün uzlaşmayı tartışırken bugün uyumlaşmaktan bahsediyoruz. Dolayısıyla eğitim süreçleri, yönetim süreçleri tamamıyla değişti. Sivil tolum kuruluşları başta olmak üzere turizm tesisleri her alınan kararın içerisinde olmalıdır. Karar ve uygulama süreçlerini katılmalıdır. Bu toplantı öyle zannediyorum ki sektörde bu işi yapan, bu işte sorumlu olan arkadaşlarımıza bir pencere açacaktır. Kesinlikle maliyetlerinizi düşüreceğini ve etkin netice alacağınızı düşünüyorum. Tesislerde ilaçlamalar yapılıyor ama ilaçlamaların nerede ve nasıl yapılacağı konusunda bilgi var mı? Bununla ilgili elbette kuşkularım var.  Bu işi yapan firmalarında bir ölçüde denetlemesi yapılması bakımından tesislerde çalışan arkadaşlarımızın bu konuyu daha iyi bilmesi gerekiyor. Bu vesileyle Hüseyin hocama bir kez daha teşekkür ediyorum. Yoğum mesaisi içerisinde bu teklifimizi kabul etti ve geldi bizimle birlikte oldu. GATAB başkanımıza böyle bir düşünce içerinde olduğumuzu ifade ettiğimizde kendisi, büyük bir istekle bu işin faydalı olacağını bize söyledi. İlaçlamayı saylayan Taylan beyde bu sunumun hazırlanmasında iyi bir emek sarf etti. Ben Kemer’de bir şeylerin değiştiğini görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Daha önceki toplantılarımızda böyle kalabalıklar görmekte ciddi sorunlarımız vardı. Görüyorum ki artık biz birlikte çalışmayı, el ele tutuşmayı, gönül vermeyi öğrenmeye başladık. Bu birlik beraberliklerin her zaman daim olması gerekmektedir. dedi.

GATAB zararlılarla Mücadele Birim Şefi Hakan Taylan ise yaptığı konuşmada, GATAB olarak yaptıkları çalışmaları, aldıkları önlemler ve bundan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

En son konuşmacı olarak kürsüye gelen Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Çetin, Slayt gösterilerle eğitime katılanlara Vektör hakkında bilgiler sundu. Çetin konuşmasında, Dünyamızda yaşayan iki milyonun üzerinde canlı türün bir kısmı hastalık taşıyıcısı vektör olarak rol oynamaktadır. Her yıl dünyada binlerce insan bu vektörlerin taşıdığı mikroplar vasıtasıyla yaşamlarını kaybetmektedir. Bu nedenle insanoğlu, vektörlerin insan sağlığına verdiği zararlardan dolayı bunların populasyonlarını kontrol etmek amacıyla çeşitli savaşım yöntemleri uygulamakta, haliyle bu işin maliyeti de ekonomik bakımdan oldukça yüklü olmaktadır. Vektörlerle savaşımın maliyeti bir yana, vektörlerle taşınan hastalıkların tedavi giderleri de oldukça büyük bir maliyet getirmektedir. Bir insana neler hastalık taşır diye sorulduğunda yanıtı size karasinek, sivrisinek, hamamböceği, kene, fare ve sıçan gibi canlılar olacaktır. Bu doğru bir saptamadır. İnsan bu canlıları ne kadar bilse de, onların hangi ortamlarda kolayca çoğalabildiğini, çoğalmalarını ne gibi iklimsel koşulların değiştirebildiğini, bunlarla bilimsel yöntemle nasıl savaşılacağını, bunlara kimyasal savaşım yapıldıysa direnç oluşup oluşmadığını, direnç oluştuysa hangi yöntemle veya hangi kimyasalla savaşım yapılacağını, eğer kimyasal savaşım yapılıyorsa kullanılan kimyasalın insan ve çevre sağlığına uygun olup olmadığını ve daha birçok şeyi bilemez ve bilmek zorunda da değildir. Zira bu konu bir uzmanlık işidir ve mutlaka insan ve çevre sağlığı açısından bu soruların yanıtlarının verilmesi gerekir. dedi

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari