KEMER DE YENİ YILIN İLK ETKİNLİĞİ AŞURE

Aralık 30, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

KEMER DE YENİ YILIN İLK ETKİNLİĞİ AŞURE

afisAlevi Kültür Dernekleri Kemer Şubesi, 2 Ocak 2010 günü Aşure etkinliği ve Cem Töreni düzenliyor.

Alevi Kültür Dernekleri Kemer Şube Başkanı Kamer Bilici, tüm Kemerlileri Alevi-Bektaşi kültürünün bu önemli etkinliğine davet etti.

Bilici; “Kültür mozaiğimiz içinde Muharrem, tarihte çok önemli olayların meydana geldiği bir aydır. Alevi Bektaşi  geleneklerini yakından tanımak için, bir olmak, birlik olmak için bu etkinlik önemli bir fırsat olacaktır. Tüm Kemer halkını aramızda görmek istediğimiz bu etkinliğimizi her yıl düzenlemeyi arzu ediyoruz” dedi.

Bu etkinlikler çerçevesinde, 2 Ocak günü Cumhuriyet Meydanı’nda 12:00-15:00 saatleri arasında aşure dağıtılacak. Dev kazanlarda pişirilecek Aşure, Aşure Duası’nın okunmasının ardından davetlilere ikram edilecek. Semah Ekibi gösterisi ve deyişlerin de yer alacağı etkinlik için Göynük, Çamyuva ve Tekirova Belediyeleri önünden saat 11:45’de servis kaldırılacak.

Birlik Cem’i ve Lokma Dağıtımı
Derneğin ikinci etkinliği ise 18:00’de Aslanbucak’taki Kemer Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek. Alevi-Bektaşi inancının en önemli ibadet ritüeli olan Cem; İbadet için birleşme, toplanma, birlik olma anlamına geliyor. Alevi Kültür Dernekleri Kemer Şubesi’nin hazırladığı etkinlikte, binlerce yıllık Alevi geleneği, evrenin oluşumundan günümüze semboller ve deyişlerle anlatılacak.

Cem töreninde 12 hizmet görülecek, Çerağ uyandırılarak, hayatın bir ışıkla başladığı anlatılacak. Güzel sözlerden oluşan Gülbenk’lerin de okunacağı Cem’in davetliler tarafından ilgiyle izlenmesi bekleniyor.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari