KEMER MARKA DEĞERİNİ ARTTIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI – Halil ÖNCÜ

Mart 7, 2010 tarihinde tarafından  
RÖPORTAJHABER kategorisinde yayımlanmıştır.

KEMER MARKA DEĞERİNİ ARTTIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI - Halil ÖNCÜ

KEMER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜL; “TÜM KONUKLARIMIZIN İLÇEMİZDE HUZURLU, MUTLU VE GÜVENDE TATİL YAPIP AYRILMASI, KEMER İÇİN EN ETKİLİ REKLAM OLACAKTIR”

Kemer Belediyesi 2010 sezonunda markasını daha da kuvvetlendiren bir Kemer için düğmeye bastı. Özellikle sezon öncesi ve sezonda esnafların uyması gereken kuralların ve önlemlerin yer aldığı yazılar, esnaflara Kemer Belediyesi Zabıtaları tarafından tek tek bırakılarak bilgilendirildi. “Değerli Kemer Esnafı” başlığı altında Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün açıklamalarının yer aldığı yazıda, açıklamalarda bulunan Başkan Gül; “Tüm konuklarımızın ilçemizde huzurlu, mutlu ve güvende tatil yapıp ayrılması, Kemer için en etkili reklam olacaktır. Esnaflarımız ve tüm Kemer ile birlikte uygulayacağımız bu önlemler ile markalaşan ilçemize gelen turist, olumlu izlenimlerle donanarak, tatil serüvenini tamamlayacaktır. Tatil için Kemer’i seçen ve mutlu bir şekilde ülkesine dönen her turist, sonrasında gelecek çok sayıda turistin müjdecisi olacaktır.” dedi.

Kemer’in sadece Türk turizminin değil, dünya turizminin de son yıllardaki gözdesi olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Gül, “ Kemer son 20 yılda açılan dünya standartlarındaki tesisleri, denizi, güneşi, doğası ve yeşili ile bir dünya markası konumuna gelirken aynı kulvarda olan pek çok bölgeyi de gerisinde bırakmıştır. Ancak, markalaşma sürecinde ilçemize dünyadan ve ülkemizin dört bir yanından gelecek ziyaretçiler, eğitim seviyesi arttıracak, insanları yabancı dil öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye yöneltecek, bu da gerek kültürel gerek sosyal, gerek ekonomik olarak kentsel yaşamımızın kalitesinin arttıracaktır. Markalaşan kentlerde eğitim, istihdam ve mekan kalitesindeki değişim süreci başlar. Bu süreç, doğal olarak ekonomik canlanmayı doğurur. Tüm bunlar da gerek ilçemizin, gerekse de bölgenin kalkınmasına olumlu katkılarda bulunur.” dedi.

Başkan Gül, “Bu noktadaki amacımız, elbette suçlu aramak değil, çözüm etmek olmalıdır. Çözümü el ele vererek bulacağız.”

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, esnafa dağıtılan yazıda,  son yıllarda markalaşma sürecinde Kemer’e gelen turist potansiyelinin değişiklik göstermesi, içinde bulunulan küresel ekonomik kriz, her şey dahil sistemi, hanutçuluk ve esnafın turiste karşı fahiş fiyat uygulaması ve yanlış tutumlar, Kemer için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkardığını da belirtirken, “  Bu noktadaki amacımız, elbette suçlu aramak değil, çözüm etmek olmalıdır. Çözümü el ele vererek bulacağız. Kemer’i hep birlikte tekrar turizm alanında canlandırıp kalitesini arttırmak, bir numaralı geçim kaynağımız olan turizmi eski parlak günlerine döndürmek görevimiz ve dileğimizdir. Yaptıklarımız değil, bundan sonra yapacaklarımız önemlidir. Kemer’de esnafın hizmet kalitesinin yükselmesi sadece yöre halkına değil esnafa da yansıyacak, esnafımız kalkınacaktır. Kazanç ve refahın artması her zaman sosyo-ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirmiştir. Yerel bazda sorunları görüp, çözüm önerileri geliştirebilmek için, her şeyden önce yerel dinamikleri harekete geçirebilmek önemlidir. Bu dinamikleri hayata geçirecek güç de yetişmiş insan kaynağıdır. Bilinçli insan, yetişmiş personel sorunlarının çözümünün başkalarından beklemeyecek, bizzat kendisi harekete geçecektir. Bireylerin katılımcı, paylaşımcı ve çözümcü yaklaşımları örgütlü bir şekilde ortaya konabilirse toplumsal dönüşümün ve gelişimin önemli iticiliği haline gelebilirler.”dedi.

İşte Kemer Esnafının 2010 sezonunda uygulaması istenilen önlemler:

–         2010 yılı için öncelikle etiketli ürün satış politikasına gidilmeli, satış elemanları yaka kartı kullanmalı, her müşteriye aynı fiyat uygulaması yapılmalı, bu sayede turistin satış elemanlarına, alışveriş yaptığı mağazaya en önemlisi de Kemer’e güveni tekrar sağlanmalıdır.

–         Turistlere, esnaf ve personeller ısrarcı olmamalı, rahatsız edici hareketler ile yaklaşmamalı ve hanutçuluk engellenmelidir.

–         Özellikle tün Cafe ve restaurantlarda bulunan mutfak, lavoba ve tuvaletlerine sağlık açısından Kemer’e yaraşır özenin gösterilmesi gerekmektedir. Sezonun durgun geçtiği şu dönemde yukarıda bahsedilen yerlerin temizliği için gerekiyorsa tadilat ve onarımlar yapılmalı ve sezon süresinde de buraların devamlı hijyenik olmasına özen gösterilmelidir.

–         Kaldırımlar ve mağaza önleri temiz tutulmalı, turistlerin geçişin engel teşkil eden sandalye, masa, motor, bisiklet ve çeşitli eşyalarla doldurulmamalı, evcil hayvanlar beslenmemelidir. Bu tür yaklaşımlar, hem turisti rahatsız etmekte hem de çirkin ve pis bir görünüm sergilemektedir.

–         2010 sezonunda amacı ne olursa olsun mağazaların önlerine, köşe dükkanların yanlarına mal çıkarılmamalı, yemek yenmemelidir.

–         Kaldırımda, yolda ( dükkan dışında ) kesinlikle iskambil, okey ya da tavla gibi oyunlar oynanmamalıdır.

–         Restaurantların açıkta yiyecek, içecek servisi yapmamaları temizlik ve görünüm yönünden önemlidir. Buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

–         Bar disco, lokanta, restoran ve işletme girişlerinde sunulan ( Deniz Ürünleri dahil ) yiyecek ve içeceklerin fiyatlarını gösteriri tarifeler bulunmalı, bunlar müşterilerin görebilecekleri yerlere asılması ve müşteriye takdim edilecek mönüleri bulundurmalıdır. Hiçbir yiyecek ve içecek pazarlığa tabi olmamalıdır.

–         İşletme çalışanlarının kılık kıyafet ve kişisel temizlikleri, Kemer esnafına yakışır bir şekilde olmalıdır.

–         İşyerlerinin ön ve yan bahçelerine plastik, ahşap, kiremit, aliminum vg. Sabit malzeme kullanılarak yapılan gölgelikler, görüntü kirliliği yaratmasından dolayı uygun değildir. Belediyenin uygun gördüğü şekillerde yapılması ve mevcut yapılmış olanların da en kısa zamanda buna uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

–         İşyerlerinin ruhsatlarında bulunan iş tanımından başka iş yapılmamalıdır.

–         İşyerlerinden bazılarının sadece kepenkli olarak kullanılan girişlerinin vitrin olarak dizayn edilmesi gerekmektedir.

–         Kemer’de çalışan personelin, özelikle yabancı turisti yanlış yönlendirdiği gözlemlenmiştir. Bu tür davranışlarda bulunan personellerin davranışlarından doğacak sıkıntı ve şikayetlerden işyerleri sorumlu tutulacaktır.

–         Kemer’i ziyarete gelen turistlere ( yerli ve yabancı ) ayırım yapılamaksızın eşit ve kibar davranılıp, ilgilenilmeli ve ihtiyaçlarının giderilmesine çalışılmalıdır.

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KEMER MARKA DEĞERİNİ ARTTIRMAK İÇİN KOLLARI SIVADI – Halil ÖNCÜ” adlı makaleye 4 yorum yapilmis
 1. Ali Kemal Senan dedi ki:

  Sayın Gül,
  Her sezon başında olduğu gibi bir deklarasyon yayınlamışsınız. Bunların dışında bende bazı öneriler getirebilir miyim?
  1) Kemer’e gelen turistlerin çoğu şüphesiz yabancı. Turizm de bir hizmet sektörüdür. Yabancı dil bilmeyen her türlü personel adayının bırakın orada çalışmasını, Kemer’e girmesini bile engelleyebiliyor musunuz?
  2) Turistik amaç dışında yurt içinden gelen her türlü insanın denetimini yapabiliyor musunuz?
  3) Kemer esnafı bir kelime yabancı dil bilmiyor. Kulağı keskin gençlerin öğrendikleri bir kaç kelime yabancı dille turizm yürümez. “Biliyorum” diyenler, “Naber, nerelisin, ismin ne? Hadi yatalım” den başka söz kullanmıyorlar. Bunun için nasıl bir önlem düşündünüz?
  4) Sandığınız gibi değil sayın Gül. Kemer sadece deniz-kum-güneş-güzel tesisleri ile bilinmiyor. Dünya Kemer’i Olympos Dağı, Khimaira, Bellerophontes ve Phaselis’in tarihinden dolayı biliyor. Yani onlar Kemer’linin bile bilmediği mitolojiyi de okuyor ve hiç bilmeyenler de Kemer’e geldiklerinde tepelerinde dikilen o kocaman dağı merak ediyorlar. Bana lütfen söyler misiniz? Kemer’in varlığı pahasına koruması gereken mitolojik hikayeler nelerdir ve bunları bir kaç uzman dışında kim biliyor? NEDEN BİLMİYORLAR?????? Var olan yabancı dilleriyle o mitolojik metinlerden birini bile anlatabilirler mi?
  5) Kemer, deniz-kum-güneş-lüks tesis-içki satışı ve seks dışında nasıl anılmalı? Bana göre Kemer’i Kemer yapacak kültürel unsurlar mevcut iken siz güzellik yarışmaları, ralli dışında uluslar arasında ses getirecek ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bunun için bir Kitap fuarı, deniz fuarı, ana konusu Mitoloji olan uluslararası tiyatro yarışmaları, sanatçı ödüllendirmeleri, tarih canlandırmaları gibi projeleriniz var mı? Eğer varsa bunları tatmin edici yanıtlarla herkese açıklayabilir misiniz?
  6) Kemer’i şemsiye gibi örten, insanların şaşkınlıkla izledikleri inanılmaz değerde mitolojiye konu olmuş OLYMPOS dağının tepesine yapılan ve aslen gerekli olan tesisin “Tahtalı 2365” olan ismine daha ne kadar sabretmeyi düşünüyorsunuz? Tahtalı ismi yörük-Türk kökenlidir. Olympos isminin sadece bilinen tarihi 4000 yıl civarındadır. Oranın ismini “tahtalı” olarak uluslararasına lanse etmek ise ancak bir cinayettir. Buna göz yumacak mısınız?

  Hülasa,

  Sayın Gül. Sizden önceki iktidar turizm sezonunun tam ortasında Kibariye ve Hakan Altun’u getirerek kendi kuyusunu kazdı. (O gün yüzlerce Kemer turisti KAŞ LİKYA KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ’nde çello konseri izlemeye gitmişti.) Karadeniz’den Tiyatro gruplarını seyretmeye başkanın kendisi bile katılmadı. Benim yabancı dillerdeki, sadece Kemer’in mitolojisini anlatan 25 bin romanım orada depolarda çürüyor.
  Size tarihi ören yerleri ile ilgili bir bilgi göndermiştim. Ben o projeyi dünyaya anlatırken Kemer’in yöneticisi olarak bir kez bile aramadınız. Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz?
  Bakın sizi eleştirmiyorum. Bütün münasebetsizlikler sizin iktidar olmadığınız dönemde yapıldı. Ancak sizin göreviniz, var olanı idare etmek değil, kalıcı, isim getiren, istihdam getiren yeni işler yapmaktır. Ben yaptım. Yapıyorum ve yapacağım. Sizin benden haberdar olmanız gerekmez. ben kemerden haberdarım ve kemer’i izliyorum. Yani tünellerden o tarafa geçtim bir kere dönemiyorum. Bu yüzden yapılan güzelliklerin yanı sıra minasebetsizlikleri de görüyorum. Ben Dostum sayın Gül. Sizin değil. Kemer’in dostuyum. Bu arada, siz veya herhangi bir Kemerli benim kitaplarımın isimlerini bile bilmezken Dünya öğreniyor. Lütfen, açıklamalarınızdan tatmin olmak istiyorum Sayın Gül. Teşekkür ederim.
  Ali Kemal Senan
  Kemerist

 2. Ali Kemal Senan dedi ki:

  Önceki yazıma bir ilave daha;

  Neden “İÇİNDE TİYATRAL GÖSTERİLER OLAN DÜNYA ÇAPINDA BİR MİTOLOJİK HİKAYE YARIŞMASI DÜZENLEMİYORSUNUZ?
  sayın gül, Hiç “Gatececilik ve Haberleşme fuarı” diye birşey duydunuz mu?

  (Eğer bu aktiviteleri sadece bir kaç turistik tesisin kontrol ve idaresine verirseniz bu işin anlamı olmaz. Kemer’in tamamı bir fuar alanı olmalıdır.

  Saygılarımla.

 3. Ali Kemal Senan dedi ki:

  SAYIN BAŞKAN,
  SİZE BİR ÖNERİ DAHA,
  PHASELİS-GEDELMA BÖLGESİ-İDYROS BAĞLANTILI, UZMAN DESTEKLİ BİR TARİHİ FİLM İÇİN, PEGASUS MİTOLOJİSİ İLE İLGİLİ FİLM YAPIMI İÇİN LÜTFEN BİR YÖNETMEN VEYA YAPIMCI FİRMA VEYA HER NEYSE.. ÇAĞIRIN. SENARYOYU SİZE BEN VERECEĞİM…MENEJERİMLE GÖRÜŞÜN VE BAĞLANTIYI YAPIN. SAYIN HÜSEYİN SOYDABAŞ SİZE BENİMLE İLGİLİ İLETİŞİM BİLGİLERİNİ VERECEKTİR. HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI YAPACAĞIM VE ÜSTÜNE, BAĞLI OLDUĞUM ULUSLARARASI FİRMANIN FİLM İÇİN DÜNYA ÇAPINDA TANITIM YAPMASINI SAĞLAYACAĞIM. KEMER İÇİN BUNDAN BÜYÜK İYİLİK OLMAZ. FİLMİN YAPIM AŞAMASI BİLE BÜYÜK İLGİ ÇEKECEKTİR. DÜNYACA TANINMIŞ SANATÇILARIN BU FİLMDE ROL ALMASI İSE HİÇ ZOR DEĞİL. EĞER DÜNYA ÇAPINDA BİR YAPIMCI FİRMA BULAMIYORSANIZ BU KONUDA DA YARDIM EDECEĞİM. TROYA FİLMİNİ GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE GETİRİN. KEMER’İN BUNU YAPACAK GÜCÜ VAR. SADECE AZICIK CESARETLİ OLUN. BEN BU KONUYU FİRMAMIN YÖNETİM KURULUYLA GÖRÜŞTÜM. BUYRUN SİZE İMKAN. DEĞERLENDİRİN ADINIZ TARİHE GEÇSİN.
  ALİ KEMAL SENAN **********

 4. KEMERİST dedi ki:

  SAYIN BAŞKAN,
  SİZE BİR ÖNERİ DAHA,
  PHASELİS-GEDELMA BÖLGESİ-İDYROS BAĞLANTILI, UZMAN DESTEKLİ BİR TARİHİ FİLM İÇİN, PEGASUS MİTOLOJİSİ İLE İLGİLİ FİLM YAPIMI İÇİN LÜTFEN BİR YÖNETMEN VEYA YAPIMCI FİRMA VEYA HER NEYSE.. ÇAĞIRIN. SENARYOYU SİZE BEN VERECEĞİM…MENEJERİMLE GÖRÜŞÜN VE BAĞLANTIYI YAPIN. SAYIN HÜSEYİN SOYDABAŞ SİZE BENİMLE İLGİLİ İLETİŞİM BİLGİLERİNİ VERECEKTİR. HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI YAPACAĞIM VE ÜSTÜNE, BAĞLI OLDUĞUM ULUSLARARASI FİRMANIN FİLM İÇİN DÜNYA ÇAPINDA TANITIM YAPMASINI SAĞLAYACAĞIM. KEMER İÇİN BUNDAN BÜYÜK İYİLİK OLMAZ. FİLMİN YAPIM AŞAMASI BİLE BÜYÜK İLGİ ÇEKECEKTİR. DÜNYACA TANINMIŞ SANATÇILARIN BU FİLMDE ROL ALMASI İSE HİÇ ZOR DEĞİL. EĞER DÜNYA ÇAPINDA BİR YAPIMCI FİRMA BULAMIYORSANIZ BU KONUDA DA YARDIM EDECEĞİM. TROYA FİLMİNİ GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE GETİRİN. KEMER’İN BUNU YAPACAK GÜCÜ VAR. SADECE AZICIK CESARETLİ OLUN. BEN BU KONUYU FİRMAMIN YÖNETİM KURULUYLA GÖRÜŞTÜM. BUYRUN SİZE İMKAN. DEĞERLENDİRİN ADINIZ TARİHE GEÇSİN.
  SENAN **********

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari