KEMERLİ’NİN KEMERLİ’YE YAPTIĞINI

Şubat 3, 2010 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

KEMERLİ'NİN KEMERLİ'YE YAPTIĞINI

Bana göre Kemerli; Kemer’de yaşayan ve buradan ekmek yiyen herkestir. Tüm belde ve köyleri ile, tüm atanmış veya seçilmişleri ile, tüm eski ve yeni siyasileri ile, esnafı, turizmcisi, iş adamı, işçisi, memuru ile herkes.

Bu herkesin içinde; idare edenler ve edilenler, ekmek pişirenler ve yiyenler, iş yeri açanlar ve çalışanlar, gazete yazanlar ve okuyanlar, işine Kemer’den gidenler ve işine Kemer dışından gidenler, herkes ama herkes girer ve bunlar ortak menfaat olan Kemer çıtasını daha yükseklere çıkarmak için birbirleriyle yarışır, birbirlerine destek olur ve bu ülkü uğruna ter dökerler.

Bu dediklerime, “burası yanlış olmuş” diyebilecekler olacağını sanmıyorum. Hemen her sağduyu sahibi insan bu veya buna yakın bir tarif yapar dili döndüğünce, aklı yettiğince ve imzasını atar yazımın altına…

Ama gelin görün ki, izahatta durum böyle olmakla birlikte, icraatta hiçte öyle değil.

Kemer’de her şey ama her şey kıyım üzerine yıkım üzerine kurulmuş. Sanki herkes gelecek dönemin “Belediye Başkan Adayı” Kimse hiçbir şeyi beğenmiyor. Ha bire kuyu kazıyor.

Yazımın konusu Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül Bey’in, MHP Kemer İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği konserde söylediği sözler. Yani, şu “Şubat ayında Kemer’de turizm sezonu açılıyor” sözleri.

Kemer öylesine büyük bir şekilde iki tarafa bölündü ki. Artık bir araya gelmek imkansız gibi. Yerel seçim süreci ile başlayan bu bölünme, seçimlerin ardından yerini birlikteliğe ve ortak çıkarlara bırakması gerekirken ve seçimlerin üzerinden geçen zaman az, seçimlere ise en az dört yıl varken ve de sevgiye hizmete bu kadar çok ihtiyacımız varken herkes öküzün altında buzağı arıyor, birbirinin dolayısı ile Kemer’in kuyusunu kazıyor.

Belediye Başkanı bu sözü sehven söylemiş olabilir, hatta orada partisinin Genel Başkan Yardımcısı ve partinin ileri gelenleri varmış onlara karşı da bir şirinlik yapmış, ağzından çıkmış olabilir, veya ne bileyim bir otel sahibinden, hatta birkaç otel sahibinden aldığı bilgilere göre söylemiş olabilir.

Ne olmuş, ne oluyor, dünyanın sonu mu veya başka söylenecek sözünüz mü kalmadı.

Veya, bunun olması sizleri üzecek mi?

Kemer’in başarısı değil de başarısızlığı mı sizi mutlu edecek?

Veya ve en önemlisi, Şubat’ta oteller dolsa kime ne faydası olacak?

Geçen sezon doldu da ne oldu?

Eğer bu dolulukları sağlamak yerel yönetimlerin işi ise, geçen sezon doldurulan odaların sezonun sonunda başlayan yerel seçim sürecine katkıda olması ve yine Hasan Şeker Bey’in başkan olması gerekmez miydi?

Evet, biliyorum. Geçimimiz turizmden, ama yerel yönetimlerin suçu mu para harcamayan turistlerin gelmesi. Esnafın kasasının dolmaması, borçlarını ödeyememesi.

Hayır, bin kere hayır.

Turizmin meyveleri genel yönetimin çalışmaları ile alınır, dünya ekonomisinin durumunun iyi olmasıyla alınır, rakibiniz olan diğer ülkeler ile yaptığınız rekabet ile orantılı olarak alınır, otel ve konaklama tesislerinin kalitesi ve doğru konuşlandırılması sonucuyla alınır. Bunların hangisi yerel yönetimlerin denetimindedir.

Kısacası turizmden pay, doğru bir turizm politikası ile alınır.

Geçen sezon “Gökyüzü turist dolu” haberlerine, “GÖKYÜZÜ TURİST DOLU AMA YERYÜZÜ DE OTEL DOLU” diye yazdığımda belki de gülmüştünüz.

Şimdi ne bekliyorsunuz anlamıyorum. Belediye Başkanı’nın elindeki sihirli değneği dış ülkelere doğru uzatarak turistleri buraya çekmesini mi?

Gelen turistlere doğru uzatarak onların daha fazla para harcamasını sağlamasını mı?

Yerel yönetimlerde başkanların görevi kısaca, beldesini temiz tutmak, daha güzel bir görünüm için çalışmak, ticari disiplini sağlamaktır.

Tanıtım bir devlet politikasıdır ve geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanı bu konuda “Turizm Tanıtma” işlerini yaptıkları bir ihale ile verdikleri tanıtım şirketlerinin ismini açıklamıştır.

Yoksa sizin derdiniz bu da mı değil, siz kargaşa, kaos, düşmanlıklar ve başarısızlıklardan mı nemalaşıyorsunuz?

Hiç ama hiç kimsenin yanlış turizm politikaları veya daha başka dengeler yüzünden oluşacak bir başarısızlıktan ötürü İlçe Belediye Başkanı’nı veya Tekirova, Çamyuva, Göynük Belediye Başkanlarını sorumlu tutamaz, tutmamalıdır.

Sevgi ve saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KEMERLİ’NİN KEMERLİ’YE YAPTIĞINI” adlı makaleye 6 yorum yapilmis
 1. şakir dedi ki:

  çok haklısınız hüseyin bey. yerinde bir tespit. adam daha ne yapsın. 10 yıl hiç sesini çıkartmayanlar 10 ayda bağrışmaya başladı. insan düşünmeden edemiyor; kaynakları mı kurudu acaba?
  saygılarımla…

 2. EMEK dedi ki:

  PLANSIZ VE GELECEĞE DÖNÜK TURİZM HESAPLARI YAPILMADAN YAPILAN YATIRIMLAR…
  BEŞBİN NÜFÜSLÜ KIYI KASABASI YİRMİ YILDA GELDİĞİ NOKTA UMUTSUZ VAKA…TURİZİM.

 3. Özgür Kayacan dedi ki:

  Sayın Soydabaş,

  Kimselerin umudunu kırmak istemem ama şubat ayında açılacak otellerin isimlerini ve sayısını inanın çok merak ediyorum.Bu konuda bir açıklama olursa çok sevinirim.

 4. süleyman canpolat dedi ki:

  öncelikle selam eder calışmalarızda başarılar dilerim hüseyin bey ben yıllarca inandıgım bir şey vardır bulundugu yerel yönetimlerin başında oturan kimselerin var oldukları yerleşimde yaşıyan insanlara saygı duymayı bilmedikleri ve onların seslerini duymadıkları sürece o insanlara hiç bir şey veremezler kaldı ki herşeyden önce kendilerine de bir şey veremez ve hiç bir şey ögrenemezler ve hep söylerim kişiyi secerken düşünmek lazım kimi nereye kim oldugu için seciyoruz ve o kişi bize ne verebilir.. umarım benim hemşerilerim anlamışlardır ne demek istedigimi.. saygılar

 5. KEMER sevdalısı dedi ki:

  Sayın Hüseyin Soydabaş…

  Ben Kemer esnaflarından İbrahim…Anlattığınızı özetle siyaset olarak nitelendiriyorum.Niye diye sorsanız cevabı çok basit,biz Kemer e gelip yatırım yapan esnaf olarak işyeri sahiplerinin yani çoğu Kemer halkından öyle sanki burası Paris kiralar (FORA) Ya artık burada sezon açılsa ne olur oteller dolsa esnafa ne yararı olacak!Öncelikle şu konuya bi acıklık getirseydiniz;kim kimin kuyusunu kazıyor yazın isim olarak yani bu siyaset heryerde aynı şey işinize gelince açıklarsınız yoksa bizim belediye başkanlarına lafımız yoktur.Onlar halkın yani bizim seçtiğimiz kişilerdir.işini yapmayan gider zaten o koltuktan.işallah düzelir diyecem ama bu Kemer de artık sadece sezonluk ac trist turizmi olur.hiçbir cazibesi kalmamıştır.Keşke belediye başkanımızın imkanları olsa da Kemer i her yönüyle bi ultra trizm ilcesine dönüştürse artık kalite düşüyor.gemi batmadan kurtarılsın…
  SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNARIM…

 6. Mehmet dedi ki:

  Gelen turistin esnafa ve yöre halkına çok faydalı olduğu söylenemez. Herşey dahil denen “körün fil tarifi” sistem yüzünden.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari