KEMİAD, KEMER DOĞA DOSTLARI VE TEMA KEMER SUYUMUZA SAHİP ÇIKIYOR

Ağustos 18, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

KEMİAD, KEMER DOĞA DOSTLARI VE TEMA KEMER SUYUMUZA SAHİP ÇIKIYOR

KEMER’İN TEK SU KAYNAĞI OLAN GÜVERTE HAVZASINDA KÜLTÜR BALIKÇILIĞI YAPMA DÜŞÜNCESİ, BİR DAHA ASLA GÜNDEME GELMEYECEK ŞEKİLDE   KEMER’İN GÜNDEMİNDEN ÇIKMALIDIR.

Son yıllarda ülke ekonomimizin en önemli sektörlerinden turizmde yaşanan sıkıntılar ortada iken,maalesef Türkiye turizminin başkenti Antalya ve bölgemiz son dönemlerde hiçte hak etmediği bazı tartışmalara maruz kalmıştır.Bu tartışmaların başlıcalar; Kırmızı noktalı bölgeler,Taş-mermer ocakları,Koyların tahsisi,Koylarda yapılanan balık çiftlikleri  gibi konular olmuştur.Bu konuda yaşanan en somut ve çarpıcı örnek ise dünyanın en güzel doğa,dağ ve ormanlarına sahip Antalya’da üç bine yakın taş ocağı ve maden ruhsatı verilmesi olmuştur.

Bu anlamsız tartışma ve düşüncelere son günlerde maalesef benzer bir olay eklenmiştir.Bu düşünce ise Kemer bölgesinin tek su kaynağının bulunduğu Güverte Kaynağı havzasına kültür balıkçılığı ve restoran işletmeciliği düşüncesidir.

Kemer ve beldelerinin alternatifsiz tek su kaynağı olan Güverte kaynağına balık çiftliği yapma düşüncesi bile büyük bir talihsizliktir. Dünyanın her yerinde etkisi gittikçe artan küresel iklim değişikliği konusunda sıra dışı tedbirler alındığı bir dönemde böylesine bir düşünceyi ortaya sürebilmek bile izahı zor bir durumdur.

Güverte kaynağı,Kemer ve beldelerinin tamamına içme ve kullanma suyu sağlamaktadır.Böylesine hayati bir yerde bu tür faaliyetlere izin verme kararı hiç kimsenin cesaret edemeyeceği kadar vahimdir. Böylesine bir düşüncenin ortaya atılması düşüncesi bile halkımızı ve turizmcileri endişelendirmiş,kaygıya düşürmüştür.Çevre ve doğal dokunun korunmasındaki hassasiyetler konusunda en küçük bir hataya dahi tahammül edemeyecek bir konumda olan turizm camiası ve sağlıklı düşünen hiçbir toplum böylesine bir girişime asla izin veremez.Kemer’in tek su kaynağına yapılması düşünülen balık çiftliğinden kaynaklanacak,içme ve yer altı sularımızı biyolojik ve kimyasal kirlenmeye uğratacak böylesine bir uygulamanın hesabını kim verebilir,Hangi proje halk sağlığını bu kadar yok sayabilir. Değil Kemer’de dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse,böylesine bir projeyi telafuz bile etmeye cesaret edemez

Bölgemizin nüfus ve yatak kapasitesinin sürekli arttığı,bölgedeki içme ve kullanma suyu kaynaklarının yerleşik nüfus ve turizm tesislerinin su ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığı,sularda tuzlanma yanı sıra kireçlenme tehlikesinin de baş göstermesinin kaygı verici boyutlara ulaştığı herkesçe bilinmektedir. Buna bağlı olarak GATAB’ın kaynaktan alınan su miktarının arttırılması konusundaki yıllardır süren ısrarlı talebi de göz önüne alındığında durumun vehameti çok açık olarak ortaya çıkmaktadır.
   

Çevresel Etki Değerlendirmesi böylesine olumsuz ve sakıncalarla dolu bir projenin bırakın gerçekleşmesini tartışılması bile büyük bir talihsizliktir. Kemer daha önce de benzer bir düşünceye( Çalış tepesinde maden ve taş ocağı açma) konusunda talihsiz girişimlere maruz kalmış,ancak halkımız Çalış Tepesi protesto- eylemiyle bu konuda herkese gerekli cevabı vermiştir.

Halkımız için yaşamsal öneme sahip bu tür bir hatadan en kısa sürede dönülmesi  ve benzer konuların bir daha asla Kemer’in gündemine getirilmemesi hepimizin ortak temennisidir.Konuyla ilgili herkesin bu düşünceler doğrultusunda hareket etmesinde toplum yararı söz konusudur zira bunun aksi gelişmeleri tasavvur bile etmek istemiyoruz.

 

Ali Nail Kılıç                                     Gülizar Yiğiter                                    Barış Dursun
KEMİAD Yön. Kur. Bşk             Kemer Doğa Dostları Der. Bşk.             TEMA Kemer Temsilcisi

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari