KENDİLERİNE YAKIN BİR TSK OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ocak 12, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

KENDİLERİNE YAKIN BİR TSK OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Cüneyt Ülsever, AK Parti’nin demokratikleşmeye uzak olduğu görüşünde

Gazeteci-Yazar Cüneyt Ülsever’e göre, 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 47 oy aldıktan sonra AKP’nin tavrı değişti. Ülsever, “AKP, karşısında en büyük muhalefet edenin TSK olduğu görülüyor. Onu değiştirmekteki amaçları aslında çok farklı. Kendilerine yakın bir TSK oluşturmaya çalışıyorlar. TSK’yı zayıflatmak istemelerinin bir nedeni de gücü ellerinde tutmak istemeleri” diyor.

Sizce Türkiye demokratikleşiyor mu?

Demokrasi Türkiye’nin en önde gelen sorunu. Ancak henüz genimize yerleşmiş bir kavram değil. En başta iktidarda demokrasi sorunu var. AKP’nin yapısı demokrasiye uygun değil. Çünkü AKP’nin demokrasiye açık olmadığı, yapısının da Milli Görüş üzerine kurulu olduğu açık açık görülüyor. Doğrudan Milli Görüş yapısına sahip olduğu için demokrat olamaz. Çünkü onlar için tek gerçek vardır. İdeolojik olarak, diğer dünya ile ilgili olan dinden kaynak alınmaktadır.

Onlar için doğru ve yanlış dünyevi değil uhrevidir. Diğer yandan AKP, artık gittikçe otoriterleşmeye de başladı. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra ve 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 47 oy aldıktan sonra AKP’nin tavrı daha fazla değişti. Artık ben daha iyi bilirim demeye başladı. Türkiye’nin son dönemlerde buna örnek olarak yaşadığı sorunlardan Ergenekon’da yanlış olanı çözmek için yola çıktılar ama sonra o yanlışa kendileri de düştüler. Askeri vesayeti önlemek istiyorlar, ancak kavga eden unsur olarak giderek tek parti yöntemine geçmeye başladılar.

Neden askeri vesayeti önlemeye çalışıyorlar?

Muhalefet partilerine MHP ve CHP’ye bakınca kimsenin içerde olduğunu görmüyoruz. Neden? Çünkü iktidar tarafından bir karşıt olarak görülmüyorlar. Ortada Cumhuriyeti kuran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hedeftedir. AKP’nin karşısında en büyük muhalefet edenin TSK olduğu görülüyor.

Onu değiştirmekteki amaçları aslında çok farklı. Kendilerine yakın bir TSK oluşturmaya çalışıyorlar. TSK’yı zayıflatmak istemelerinin bir nedeni de gücü ellerinde tutmak istemeleri. Bu güçlerden biri de hiç kuşkusuz ranttan yani ekonomik güçten faydalanmak. Yalnız AKP değil, sade vatandaşın bir kısmı da TSK’yı bir muhalefet unsuru olarak görüyor.
Otorite el değişti

Bu kavgaların asıl nedeni nedir?

Bunun adı paylaşım kavgası. Türkiye’de bu kavga bitmedi. Bu kavga bitmeden de demokrasi gelmez. Bence uzlaşma sözcüğü Türkiye için çok erken. 28 Şubat’ın içinde de ekonomik bir kavga vardı. İktidar kelimesi çok güçlü bir kelimedir. Bu elbette sadece ekonomik anlamda değil. İktidar olmak, kararları da ellerinde tutmak demektir. Benim söylediğim geçerli olsun, benim bürokratım atansın şeklinde bir egemenlik tutumudur. Uzlaşma savaşı bitmeden de bu savaş bitmez.

İktidarın etkisini arttırdığını söylüyorsunuz. Örnek verebilir misiniz?

AKP’nin etkisinin ne olduğu son yıllarda açıkça görülebiliniyor. Örneğin medyaya, gazete sayısına baktığımız zaman iktidar yanlısı gazete ve televizyonların sayısının arttığını açıkça görebiliriz. Sadece medya alanında değil, ekonomik alana da ne kadar etki ettiklerini rahatlıkla görebiliriz. İnşaat sektöründe çok önemli bir bölüm AKP ile sıcak ilişkiler içerisinde. Duble yolların yapımını üstlenen firmalara bakmamız gerek. Bu tür ihalelerin kimlere gittiğini irdelememiz gerek.

Türkiye nereye gidiyor peki?

Otorite artık kaynak değiştiriyor. 28 Şubat’ta otorite TSK’da ve hukuku temsil eden insanlardaydı. Ama şimdi baktığımızda iktidarda AKP’de olduğunu görüyoruz. AKP’nin de birtakım dini cemaatler ve hareketlerin koalisyonu olduğunu ve omurgasının da Milli Görüş olduğunu görüyoruz. Artık TSK’nın yerine bile Emniyet’in geçtiği açık açık ortada. Evet otorite el değiştirdi. Ama aslında bu Türkiye’nin doğasında, hamurunda var. Otoriteye çok açığız.

TARTIŞMAYA SİZ DE KATILIN

VATAN’da, bu yazı dizisini yayınlanırken sizler de görüşlerinizi açıklayabilirsiniz. Yaşınız, mesleğiniz ve bulunduğunuz şehri belirtmeniz yeterli. Kısa ve suç oluşturmayacak görüşleriniz gazetemizde yayınlanacaktır.

e-posta adresimiz şöyle: turkiyetartisiyor@gazetevatan.com

VATAN
*********************

  • Netinial Internet

Yorumlar

“KENDİLERİNE YAKIN BİR TSK OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Ali Kemal Senan dedi ki:

    tartışmaya gerek yok. Ordu “Dur kardeşim ne darbesi yaaa, ben askerim işime bakar ülkemi tehlikelerden korurum” diyor, bir takım arkadaşlar ve darbe rantiyecileri de diyor ki; Cumhuriyeti asker kurdu. Cumhuriyet gidiyor ordu kalk. Yuh. Yuh Yuh. Eğer “Türkiye’de darbe olsun, olmalı.” diyen tek kişi varsa ona da YUH. EN KOCAMANINDAN.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari