KENDİLERİNİ ARI ZANNEDENLER

Temmuz 5, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

KENDİLERİNİ ARI ZANNEDENLER

Balın mucizevî bir besin olduğu ve bu mucizeyi gerçekleştiren arıların da yine mucizevi bir canlı olduğu asırlardır bilinen bir gerçektir. Zira bir asır boyunca besin değerini hiç kaybetmeden ve bozulmadan dayanabilen başka gıda yoktur. Balın bu kadar uzun süre dayanmasına rağmen bunu yapan mucize arıların ömürleri ana arı hariç 1–5 ay arasındadır.

Bir de kendilerini arı zanneden insanlar vardır. Bunların ürettikleri de hiç bir besin değeri olmayan sıvılar ve bu sıvıları üretmek için bin bir çeşit mucize hileler gerçekleştiren ve bu hileleri yasal boşlukların da yardımıyla halka yutturan sahtekârlar. Pazarlarda kıyı köşede bir kabın içerisinde ne olduğu belli olmayan bir sıvı, üzerinde bir bal peteği ve bunun bal olduğunu kanıtlamak için birkaç bal arısı ölüsü veya dirisi. Marketlerde ise ayrı bir hile şaheseri sergilemişler ve yasal prosedürleri yerine getirmek için ambalaja konulmuş. Ambalajın üzerinde dikkat çekici bir şekilde bal ibaresi, yanında arı ve bal peteği resmi. Mercekle okunabilecek büyüklükte bal aromalı şurup olduğu belirtilmektedir. Aynı duruma lüks otellerdeki açık büfe kahvaltılarında da rastlamak mümkündür.

Arıcılık dünyada en yaygın tarımsal faaliyetlerden biridir. 1973 teki ders notlarımı karıştırdım. O yıllarda Türkiye’de kovan başına 6–7 kg. olan bal üretimi, Teknik arıcılık uygulanan ülkelerde 20 kg. yakın. Bizim tarım teşkilatlarımızca da fenni kovanların geliştirilip yaygınlaştırılmasıyla 15–20 kg. çıkarılacağı hedeflenmiş. 2006 da Tarım teşkilatından emekli olduğumda elimdeki son notlar, dünyada kovan başına ortalama bal üretiminin 20 kg. dolayında olmasına rağmen Kanada’da 64, Avustralya’da 55 ve Türkiye’de fenni kovanlara geçişle 16 Kg. olduğunu gösteriyordu.

Gerçek arcılık çok zevkli, bir o kadar da meşakkatli bir uğraşıdır. Zira arıcılığı geçim kaynağı haline getirmiş kişiler gezici arcılık yaparak yurdun değişik yörelerindeki bitkilerin çiçek açma dönemlerini takip edip arılarını o yörelere taşır ve en kaliteli balları üretirler. Bu balların fiyatları da kalitesi de kendilerini arı zanneden kişilerle kıyaslanmayacak kadar farklı.

 Arı ailesinin yaşama düzeni de tam bir mucizedir. Ana arı bir günde üç bin kadar yumurta bırakabiliyor bu da kendi ağırlığının 20 katına eşdeğer bir rakamdır. Altıgen bir prizma şeklinde olan petek gözlerinin ölçüleri asırlardır değişmiyor. (Merak eden okuyucularımız Antalya Tarım İl Müdürlüğü’ne giderek Arıcılık birimi odasındaki cam çerçeveden arıların yaşantılarını ve nasıl bal yaptıklarını, iş bölümlerini canlı olarak izleyebilir ve yetkililerden bilgi alabilirler) Bir kg. bal için arı çiçeklere 7 milyondan fazla dalış yapar. Yine bir kg. bal için yüz bin km. kanat çırpar.

Arı ve bu canlıların bir mucize ürünü olan bal konusunu bir köşe yazısına sığdırmak mümkün değil. Zira bal mucize bir gıda, onu imal eden minicik vücut ondan daha mucize bir canlıdır. O minicik vücutta insanlar için şifa olan bal üretilirken, onun hemen yanında arının kendisini koruduğu silahı olan iğnesi için zehir üretiliyor. Bunların ikisinin de hammaddesi aynı gıdadır.

Arı ve bal birçok özdeyiş konusu da olmuştur. Bunlardan birkaçı;

*Arısız bahçe kraliçesiz saraya benzer.

*Arı kahrı çekmeyen, balın kadrini ne bilsin.

*Arı söğüdü, akıllı öğüdü sever.

*Arı bal alacak çiçeği bilir.

*Arıkovanı gibi işler.

*Arıdan bal almak herkesin karı değildir.

*Evinde balı olan, yolda yorulmaz.

*Acı acıyı keser, ballı su sancıyı

*Balcıya pekmez satılmaz.

Kendisini arı sanıp sahte bal üretenlere seslenmek istiyorum. Böylesine mucizevi bir besin olan bal ve bu mucize besini gerçekleştirmeye arı hariç hiçbir canlının gücü yetmez. Bu görev Yüce Yaratan tarafından ancak ona verilmiştir. ‘’Nahl’’ suresinde ’’Rabbin bal arısına ilham etti. Dağlarda, ağaçlarda, insanların kurduğu çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbin sana has kıldığı, şaşırmayacağın yayılım yollarına çık. Onların karnından çeşitli renklerde şerbetler çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. Düşünen bir topluluk için şüphesiz bunda bir ayet vardır’’ (Nahl suresi 68,69)

Kuran’da ‘’arı’’ anlamına gelen ‘’Nahl’’ isimli sure tam 16 ayettir. Dünyadaki tüm arılar da 16 kromozomlu bir canlıdır.

Buradan gıda denetimi ile ilgili yetkili kuruluşlara sesleniyor ve diyorum ki balı ancak arı yapar. Kendini arı sanan kişilere ve bunların ürettikleri ne olduğu belirsiz bal görünümündeki sıvıların satışlarına mani olun. Yani göreviniz yapın! Yoksa tüketicilerimiz balın gerçek tadını tadamayacak olup, bunun vebali de sizlerden sorulacaktır.

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari