KENTTE YEŞİL DOKUYU ARTIRACAĞIM

Haziran 7, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

KENTTE YEŞİL DOKUYU ARTIRACAĞIM

Mustafa Akaydın, Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesinin düzenlediği ”Nasıl bir kentte yaşıyoruz” konulu panelde, Antalya’nın nüfusunun her geçen gün arttığına işaret etti. Akaydın, şöyle konuştu:
”Mimarların çok güzel bir lafı vardır (imar kentin namusudur) diye. Maalesef bugüne kadar Antalya’nın namusuna uygun hareket edilmemiş, Kent betonlaşma lehine bir süreç yaşamış. Antalya iyi planlanmamış. Artık şapkamızı önümüze koymalıyız. Bu kentte nasıl bir gelecek planlıyoruz? Gelecekte çevre ve yeşil alanlar nasıl korunmalı bunları planlamalıyız. Antalya’nın betonlaşma ile ciddi bir sorunu var ve geriye dönük çözümü çok zor.”

 

-”100. YIL’DA KENT FACİADAN DÖNDÜ”-

 
Bugüne kadar yaptıkları en güzel işin 100. Yıl Projesi’ni durdurmak olduğunu anlatan Mustafa Akaydın, ”Oradaki ticari alanı durdurmakla Antalya’yı büyük bir facianın eşiğinden döndürdük. Şimdi, basketbol şampiyonası elimizden gidiyor diye gürültü çıkarıyorlar. Kenti geri kazandık. Çok önemli bir zenginliği geri kazandık. Yaklaşık 250 metre yüksekliğindeki bir yapıya, 160 bin metrekare inşaat yüküne izin veremezdik. Hükümet 25 milyon dolara basketbol sahasını bitirir. Basketbol sahasını başka yere yapabilir” diye konuştu.Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kişi başına düşen yeşil alanın 2 metrekare civarında olduğunu bildiren Akaydın, bunun asgari 7 metrekare olması gerektiğini söyledi. Bazı çağdaş Avrupa ülkelerinde bu rakamın 11 metrekare olduğuna işaret eden Akaydın, yeşil dokuyu artırmak için elimden geleni yapacağını bildirdi.Çevre konusunda karartıcı bir tablo olduğunu da anlatan Akaydın, sözlerini şöyle tamamladı:
”Sadece 100. Yıl Projesi bile karamsarlığı dağıtıcı bir projedir. Yakında katı atık çamurunu değerlendirip elektrik enerjisi üretmek için bir tesisisin temelini atacağız. Antalya’nın katı atık yönetimi daha çağdaş bir şekilde yapmak için bir çalışma yapacağız. Güneş enerjisini mutlak ve mutlak kullanmalıyız. Yatırım maliyeti yüksek olan bu projeyi hükümetinde de yasalarla teşvik edici olması gerek. Güneş enerjisi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

 

 

AJANS 1

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari