KİM TAKAR HÜKÜMETİ?

Eylül 19, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

KİM TAKAR HÜKÜMETİ?

2008 yılında kimlik paylaşım sistemine geçilerek kamu kurum ve kuruluşları tarafından ikametgâh, nüfus cüzdan sureti gibi evrakların istenmemesi kimlik paylaşım sistemi üzerinden ulaşılması için gerekli altyapı oluşturulmuştu.

Son olarak sizlerinde malumu üzere ulusal basında da sıkça yer alan 31/07/2009 Tarih ve 27305 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kamu Hizmetlerinin Sunumunda uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik ile Resmi kurum ve kuruluşların bürokrasiyi azaltmak,  kağıt ve doküman israfını önlemek için İkametgah, Nüfus cüzdanı sureti, Savcılık belgesi v.s. gibi evrakların istenmemesi öngörülmüş ise de uygulamaya gelince kimse uygulamıyor.

Öyle ki bürokraside ki kokuşmuşluk ve vurdumduymazlık burada bir kez daha karşımıza çıkıyor. Resmi ideolojiden vazgeçemeyen devlet görevlileri bu uygulamayı devam ettirme çabasındalar.

Uygulamayı yerine getirmeyen ve yönetmelikleri takmayan kurumları şöyle sıralayabiliriz. Vergi daireleri mükellefiyet tesisi için ikametgâh belgesi talep etmekte, Sosyal Güvenlik Kurumu İşveren kaydı için İkametgâh belgesi talep etmekte, Ticaret sanayi odaları ve Esnaf odaları işlemleri yapmak için ikametgâh belgesi talep etmekte, Milli Eğitime Bağlı İlköğretim okulları, Liseler ve Özel okullar ikametgâh belgesi talep etmekte, Adliye ve Savcılık bir kısım işlemleri yapabilmek için ikametgâh belgesi talep etmekte.

Peki, Bu yönetmelik niye çıktı? Milli Eğitim Bakanlığının e-Kayıt sistemi ile bunun önüne geçmeye çalışmasına rağmen  Okul idarecileri İkametgah istemekte Neden ısrar ediyor?

Okul idarecileri, SGK yöneticileri, Ticaret ve Esnaf Odaları, Vergi daireleri,  Kimlik paylaşım sisteminden faydalanamıyor mu? Eğer faydalanabiliyorlarsa vatandaşa niye zorluk çıkarıyorlar? Neden vatandaşın işini yapmak için bu kadar bürokratik engel çıkarılıyor?

Bu keyfi uygulamaların denetleyicisi yok mu? Bu tür uygulamaları yapanlar cezasız mı kalacak? Vatandaş olarak biz yine uysal koyun olmaya devam mı edeceğiz? Bütün bunların önüne geçmek için sanırım daha çok çalışmamız gerekecek. Ancak şuna da inanıyorum ki biz tepkimizi göstermez isek bizden daha çok ikametgâh Belgesi isterler.

Dostlarıma ve okurlarıma tavsiyem ikametgâh belgesi isteyen resmi kurum ve kuruluşlara karşı tepkimizi koyalım, ikametgâh vermeyelim derim. Yetkililerden de yasaları ve yönetmelikleri uygulamalarını ve vatandaşa zorluk çıkarmamalarını ümit ediyorum.

Hayırlı Bayramlar Dilerim…

Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI                                                                                                                                                                                                 Mali Müşavir/Ekonomist

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari