KİMSE HATIRLAMAZ BİLE SİZİ

Haziran 17, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

KİMSE HATIRLAMAZ BİLE SİZİ

İki kadın Hz. Ömer’in huzurunda bir meselenin halli için kendilerince konuyu anlatmaktadırlar. Konu bir bebeğin üzerinde ikisinin de hak iddia etmesi ve bebeğin kendilerine ait olduğunda ısrar etmeleridir. Kadınlardan birisi;

– Ey Ömer, bu bebek benim doğurduğum ve süt verdiğim çocuktur. Bu kadın kıskançlığından çocuğum üzerinde hak iddia etmekte ve onu benden ayırmak istemektedir. Bir anne olarak adaletine güveniyor ve onu senden istiyorum. Der. Bunun üzerine Hz. Ömer diğer kadına da sorar, onun da cevabı ve isteği aynıdır.

 • – Ey Ömer, bu çocuğu ben doğurdum ve süt verdim. Asıl kıskanç olan odur ve asıl ben çocuğumu istiyorum. Der.

Mahkeme bu şekilde sürüp gitmekte ve kadınların herhangi biri diğerinin lehine davasından vazgeçmemekte, Hz. Ömer’de konunun ehemmiyeti dolayısı ile kararında zorlanmaktadır. Ve biraz daha düşündükten sonra kararını açıklar.

 • – Madem her ikinizde haklı olduğunuzu ve bu çocuğun annesi olduğunuzu iddia ediyor ve çocuğu istiyorsunuz öyle ise iki annesi olduğuna göre çocuğun ikiye bölünerek iki anneye de verilmesine kara veriyorum. Der.

Herkes şaşkındır, Hz. Ömer göz ucuyla anneleri izlemektedir. Anne olduğunu iddia eden kadınlardan birisinin gözlerinde zafer pırıltıları vardır. Diğeri ise önce sararmış, sonra dizlerinin bağı çözülmüş, yere düşmüş ve güçlükle ağzından şu sözler dökülmektedir.
      – Hayır, ben yalan söyledim. Çocuğun annesi ben değilim, çocuk bu kadınındır. Der. Diğerinin gözündeki zafer ışıltıları sürerken Hz. Ömer yerdeki kadının kaldırılması talimatını verir ve nihai hükmü açıklar.

 • – Çocuk bu yere yığılan kadınındır. Anne çocuğunun parçalanmasını görmektense onu başkasına vermeyi ve kaybetmeyi bile göze alabilendir.

Ara sıra yazıma uygun hikâye ve anekdotları zihnimin derinliklerinden çıkarır ve yazılarımda kullanırım. Bu benim ilkokul zamanında öğrendiğim ve hayatıma yön veren bir hikâyedir. Gelelim bunu niye anlattığıma.

 Gazete Kemer’in internet sitesi olan www.gazetekemer.com adresinde hemen Gazete Kemer yazısının altında kayan yazı ile geçen ve dikkat çeken bir yazı var. Yazı aynen şöyle…

“Geçtiğimiz hafta görevden alınan CHP Kemer İlçe Başkanı Necati Ataş ve Yönetim Kurulu Üyeleri zehir zemberek açıklamalar yaptı. İl başkanı Ömer Melli’nin ateşle oynadığını ileri süren Ataş’ın olay yaratacak açıklamaları yarın Gazete Kemer’de”

Gerek haberin alınışı, gerek yapılışı açısından yani gazetecilik açısından söylenecek bir şey yok.  

Konu, ayrılan veya ayrılmak zorunda bırakılan CHP Eski İlçe Başkanı Sn. Necati Ataş Beyin davranışı. Hatırlamasını istediğim bir şey var.

Yerel seçimler için start verilmiş, partisi bir aday göstermiş ve bu haldeyken Sn. Necati Ataş Bey İlçe Başkanlığına getirilmişti. Bu arada yaşadığı zorluklardan birisi de eski yönetimin kendileri hakkında düşünceleri idi. Gazeteciler bir haber, bir kırılma noktası yakalamak için ayrılmak zorunda bırakılan başkan ve üyelerin peşinde idiler.

Kendisini o ana kadar tanımamış olmama rağmen ve başka bir partinin adayını gerek fikir gerekse yazılarımla desteklememe rağmen, sadece iktidar kadar sağlam bir muhalefete de olan ihtiyaçtan dolayı, o gece Salim Uysal, Durmuş Can ve Kemal Yüksel Beyleri arayarak şunu rica etmiştim.

“Arkadaşlarım, beni bir ağabey bir arkadaş olarak görün, dışarıdan sizleri daha iyi izleyebildiğimi düşünün. Herkesin gözü üzerinizde ve bir hatanız kollanıyor. Gerek Ali Nail Bey, gerek Necati Topaloğlu, gerek Ahmet Can ve gerekse Recep Yılmaz Beyler için bir birlik ve beraberlik fotoğrafı çektirin. İçinizdeki fırtınaları partinin bekası için susturun ve gülen yüzlerinizle bu birlikteliği teyit edin” demiştim.

Hepside olumlu yanıt verdiler ve başka açıklama yapılmadan seçim süreci tamamlandı. Şimdi ise sebebi ne olursa olsun yine bir değişiklik yaşanıyor. Partinin üst yönetimi bunu gerekli görmüş, daha önce hangi sebeple değiştirdiyse, yine kendince gerekli veya gereksiz bir sebep bulmuş, tasarrufu bu yönde olmuş. Buna siz oy vermeyerek tepki gösterebilirsiniz. Ama çocuğunuzu bölmeye ne hakkınız var. Demek ki o zamanda bu çocuk sizin değildi. Yanlış bir kararla birkaç gün büyüttünüz.

Bunun hal mercii, gazetelere verilecek bölmeyi amaçlayan bir demeç olmamalıdır. Bunun hal mercii üst kurullardır. Böyle bir demeç söz konusu ise; Yazık sizin emeklerinize bile yazık. Yazık sizi bir değer olarak görenlere, oy veren vermeyen herkesin emeğine yazık.

Ben Kemer’de iktidara gelmiş bir partinin, Kemer Halkının birçoğunun gözünde “tam iktidarın meyvesini yiyecekken” kendi prensipleri ve inisiyatifi doğrultusunda, hem de kongrede tek aday olarak girip kazandıktan ve bana baş kaldıranların başını alacak gücüm var iken ayrıldığımda ortada yukarıdaki hikâyede olan çocuk vardı. Ve bana çocuğunun büyümesi için haklarımdan vazgeçmek düştü. Tek üzüntüm, Kemer’e belediye başkanlığını getirememek ve Kemer’i hak ettiği yerlerde görememektir.

Liderin görevi, ekibini bulunduğu yerden bulunmadığı yere getirmektir.

“Geçtiğimiz hafta görevden alınan CHP Kemer İlçe Başkanı Necati Ataş ve Yönetim Kurulu Üyeleri zehir zemberek açıklamalar yaptı. İl başkanı Ömer Melli’nin ateşle oynadığını ileri süren Ataş’ın olay yaratacak açıklamaları yarın Gazete Kemer’de”

Bu demeci verirsiniz ve Kemer Siyasi tarihine bir daha çıkmamak üzere gömülürsünüz. Kimse hatırlamaz bile sizi.

 Sevgi ve saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KİMSE HATIRLAMAZ BİLE SİZİ” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. EMEK dedi ki:

  CHP KEMERDE İYİ BİR ÖRGÜTLENME YAPAMADI SANCILAR BURADAN KAYNAKLI. ALİ NAİL
  BEYİN SEÇİM ÇALIŞMALARI SÜRECİNDE MUHALİF OLANLAR KİMLER…
  KEMAL BEYLER BU SÜREÇTE KİME DETEK OLDULAR….
  İL BAŞKANI ZATI MUHTEREMLERİNİ İYİ TANIRIM ….FALEZDEN DENİZ MÜKEMMELDİR.
  GECEKONDULARDAN VE KEPEZDEN HİÇ GÖRÜLMEZ…DEMOKRASİ ANLAYIŞLARI BU KADAR.

 2. sinan ince dedi ki:

  sadece siyasi olarak değil insan hayatında herzaman örnek alacağı güzel kıssadan hisselerden biri bunu bize hatrlattığın için tesekkürler sevgili abim

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari