KINDILÇEŞME İÇİN AYAKLANDILAR

Ocak 11, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

KINDILÇEŞME İÇİN AYAKLANDILAR

Antalya Barosu Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı aldığı Kemer Kındılçeşme kamp alanının doğal kalması için Orman Bakanlığı’na çağrıda bulundu

Antalyalıların kamp yapabildiği tek tük alanlardan biri olan Kemer Kındılçeşme’de devam eden inşaat çalışmaları Baro’nun açtığı dava neticesinde durdu. Danıştay 6. Dairesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararı sonrasında açıklama yapan Antalya Barosu Kındılçeşme’nin inşaat alanına dönmemesi ve doğal dokusunun korunması için Orman Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Piknikle protesto edilmişti
Konu hakkında açıklama yapan Antalya Barosu’ndan Tuncay Koç şunları söyledi, “Bilindiği üzere Antalya’nın son kamping alanlarından Kemer Kındılçeşme’de bir süredir inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Bununla ilgili çeşitli çevre dernekleri ve sivil toplum örgütleri Haziran ayı içinde Kındılçeşme’de bir piknik düzenleyerek bu alanın yapılaşmasına karşı mücadele vermişler fakat ilgililer bu çağrıya duyarsız kalmıştır.

Bir kısım kampçının Baromuza yaptığı başvuru sonucu konu incelenmiş, Kındılçeşme alanı için Baromuz, Mimarlar Odası ile beraber Kındılçeşme kampçılarına destek vermiş ve dava açmıştır. Açılan bu dava sonucu, keşif ve bilirkişi süreci tamamlanana kadar alanda inşaat faaliyetlerine son verecek şekilde Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bu kararla şu an için Kındılçeşme alanında hiçbir inşai faaliyette bulunulamaz. Bunun için Orman Bölge müdürlüğü yetkililerini göreve çağırıyoruz.

‘Uygulama planlar belli değil’

Kındılçeşme, Kemer ve Antalyalıların son kamp yapacağı alanlardan biridir. Doğal dokusu temiz deniziyle yıllardır çadır kampı yapanlara imkânlar sunan bu alan, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çalışmasıyla 2003 yılında ihale edilmiş, ihalenin ardından bir süre beklendikten sonra 2009 yılında inşaat faaliyetlerine başlanmıştır. İlgili Bakanlıkların verdiği bilgilere göre de hali hazırda 1/1000’lik uygulama planlarının ne olduğu ise belli değildir. 2003 yılında yapılan planlar ise Uzun Devreli Gelişme Planıyla uyumluluk taşımamaktadır.


Baro ve kampçılar Kındılçeşme için ortak açıklama yaptı


‘Doğal doku değişti’

Gelişme planına işlenmiş notta getirilen bungalov kararıyla mevcut inşaatı devam eden yapıların örtüşmediği çok açıktır. Yıllardır yeşil dokusunu ve doğal örtüsünü koruyarak bugünlere gelen kamp alanının dokusu çok kısa sürede değişmiş, kamp alanı halka kapatılarak amacı dışında yapılaşmaya gidilmiştir. Mahkemenin verdiği bu kararla Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu hatadan dönerek alanın yeniden kamping alanına çevrilmesini ve doğal dokusunun bozulmaması yönünde tedbir almasını talep etmekteyiz.

Bakanlığa çağrı

Yıllardan beri ileri sürdüğümüz gibi Antalya çevreye uyumlu ve duyarlı, olabildiğince çok yeşil dokusunu koruyarak turizmi sürdürecektir. Aksi takdirde kısa sürede beton yığını haline gelecek şehrimizin çehresi bozulacak ve sürdürülebilir bir turizm de mümkün olmayacaktır. Bu nedenle Kındılçeşme’de yapılmak istenen projeye son verilmesini ve doğal dokusun korunması için Çevre ve Orman Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz.” Basın toplantısına kampçılar da katıldı.

SEKİZ SAYFA

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari