KONYAALTI NIN YÜZKARASI

Şubat 22, 2010 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

KONYAALTI NIN YÜZKARASI

Tarih 15 Haziran 1990 Antalya’ya ilk geldiğim yıl. Yaz sıcağının kendini yavaş yavaş göstermeye başladığı bir gün serinlemek için Konyaaltı sahiline gittik. Konyaaltı’nı ilk o zaman görmüştüm, çok da hoşuma gitmişti. Gezgin bir kişiliğe sahip olduğumdan zamanla Antalya’nın her köşesini de görme fırsatı buldum. Ancak Konyaaltı’nın 1976 yılında yaptırılan meşhur Süleyman Erol Olimpik Yüzme Havuzu’nu bir türlü gezme fırsatı bulamadım.

Aradan yıllar geçmesine rağmen burada bir yüzme yarışmasının yapıldığını da hiç işitmedim. Peki neden yapıldı bu havuz inşaatı buraya, gayesi neydi?

Süleyman Erol Olimpik Yüzme Havuzu, Antalya İl Spor Müdürlüğüne kayıtlı ve 2008 yılında belediyeye devredilmiş bir beton yığını. Hiçbir yetkili de şu beton yığınına bir el atıp ortaya güzel bir proje çıkarmıyor. Duyduğuma göre bu yüzme havuzunu halka kazandırmak için 8 ayrı makamın onayı gerekiyormuş. Acaba bu onay kaç senede verilecek? Ne zaman Antalya’mızda güzel bir havuzun olduğunu öğrenip yüzmeye gidebileceğiz.

Antalya’mız Türkiye’nin en güzel turistik şehirlerinden bir tanesidir. Her yaz sezonunda bu şehrimize binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Antalya merkezinde sahil olarak bilinen Konyaaltı ve Lara kesimimiz vardır. Antalya Merkezde tatil yapmaya gelen turistlerimiz tatilleri için bu iki kesimi tercih edeceklerdir. Konyaaltı’nı tercih eden turistlerimiz maalesef güzel görünümün, yanı sıra bu virane eski havuzu da göreceklerdir.

Gerçi yıllardır bu kesimde devamlı oturan ya da arada Konyaaltı Sahili’ni arabasıyla görmeye gelen halkımız  ve her yaz burada tatilini yapmak için gelen binlerce turistimiz bu korkunç manzarayla karşılaşmışlardır.

Korkunç manzara diyorum, çünkü Antalya Konyaaltı sahilimize yakışmayan bir döküntü havuz burası, her gün ayyaş ve tinerci insanların konak yeri, tuvalet ihtiyaçlarını gidereceklerin yeri halini almış ve her oradan geçen insanın burnunu tıkayarak geçtiği yer olmuştur.

Burayı her gördüğümde inanın bir turizmci olarak Antalya adına utanıyorum. Üzülerek söylüyorum, Allah’tan kış sezonundayız da arada bir yağmur suyuyla yıkanıyor açık olan bu yer, yoksa buradan geçerken kokudan bayılacağız. Önümüz yaz sezonu yine binlerce turist gelecek buralara. Düşünün Antalya da bir turist ya da yerli bir vatandaş nasıl bir yer de tatil yapmak ister, tabii ki güzel, temiz, bakımlı denize yakın yerlerde. Bu nedenle;

Yetkililere sesleniyorum;

Lütfen, “geçmişe mazi derler” diyerek geçmişteki bu pis yeri unutalım ve ortadan kaldırmak için bir an önce kolları sıvayalım. Antalyalı’lar ve bu zamana kadar Antalya’mıza gelen turistler, yeteri kadar bu virane yeri gördü ve artık görmek istemiyor. Yeni gelen turistlerimize de bu utanç verici döküntü havuzu göstermek istemiyoruz.

Şu an yeni bir onarım yapamıyorsak bile bari döküntüyü ortadan kaldırarak, buraya yeni gelen turistlerimizin görmesini engelleyelim ki; onlarda buraları beğenerek tavsiye etsin ve turizme katkımız olsun. Biliyoruz ki Antalya’mızda ki çoğu insanlarımız turizmden ekmek yiyor, köstek değil destek olalım.

Sevim MURAT

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Genel Koordinatörü

sevimmurat@tuketiciler.org

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari