KÖŞE YAZARI NAMUSLU VE KAVGACI OLMALIDIR

Nisan 24, 2010 tarihinde tarafından  
ÜSTAD'IN KALEMİNDEN - BURHAN ÖZBEY kategorisinde yayımlanmıştır.

KÖŞE YAZARI NAMUSLU VE KAVGACI OLMALIDIR

Ülkenin bugün  “kavgacı yazarlara” acilen ve şiddetle gereksinimi var!..

Kavga ne için gerekli?

Gittikçe elimizden kaymakta olan ülkemiz, vatanımız, millet olarak gurur ve haysiyetimiz, ekonomik ve siyasi bağımsızlığımız için!…

Gençlerimizin, yavrularımızın güvenli bir geleceğe kavuşmaları için!

Kimi işbirlikçilerin yarattığı tahribat nedeniyle yerlerde sürünen basın mensuplarının onurlarını kurtarmak için!…

***

İşsizlik, yoksulluk, sefalet, partizanlık, haksızlık, adaletsizlik, yolsuzluk iddiaları, adam kayırmalar, bireysel ve kurumsal despotluk almış başını gidiyor…

Ancak, hal böyle iken, yaygın (ulusal değil) ve yerel medyamızda ne birinci sayfalarında ne de anlı şanlı yazarlarının köşelerinde, istisnalar dışında ülkeyi yönetenlere, siyasi erklere yönelik elle tutulur ciddi uyarılar ve eleştiriler yok…

Yaygın basında olsun yerel basında olsun, gazeteyi yönetenlere, köşe yazarlarına ya da televizyon program ve yapımcılarına, medya patronları tarafından son yılarda sürekli söylenen tek söz şu:

“Aman AKP’ye dokunmayın, iktidarla uğraşmayın, Belediye başkanlarını, il yöneticilerini ve milletvekillerini sakın eleştirmeyin!”

Ülkenin neredeyse tüm illerinde, çok az istisna dışında, bu sözlerin yazılı ve görsel basın mensuplarına “balyoz” etkisinde sabah akşam söylendiğinden, zerre kadar şüphemiz yok!

***

Hangi dönemde olursa olsun; iktidarlara bilerek ve çıkarı için dokunmayan, yönetimin başarısızlıklarını, yanlışlarını, yolsuzluklarını ve yapmış olduğu partizanca uygulamaları görmezden gelen köşe yazarlarına söyleyin Allah aşkına nasıl  toplumcu ve ülkesini seven “yazar” diyebileceksiniz?.

Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın, hangi devirde olursa olsun iktidarı eleştirmeyen, üzerine gitmeyen, düzene uyan gazeteciler, köşe yazarları, televizyoncular geceleri yastıklarına nasıl huzur içerisinde başlarını koyup uyuyabiliyorlar, anlayabilmek olanaklı değil!

***

Dönün yakın tarihe bakın!

1900’lü yılların başında…

Kötü yönetimlerle, yolsuzluklarla, ülkeyi dış güçlere teslim ederek felâkete götürenlerle, her türlü tehdit ve baskıya karşın canları pahasına savaşım vererek…

Gözünü kan bürümüş iktidar tutkunları tarafından düzenlenen saldırı ve suikastlar sonucunda ilk basın şehitleri olarak tarihe geçmiş olan ve bugün saygıyla anılan:

Hasan Fehmi’ler, Adnan Samimler, Zeki Beyler, Hilmiler, Hasan Tahsinler

Neden canlarını verdiler?

Onların dünya zevklerini tadarak keyif içerisinde yaşama hak ve istekleri yok muydu? Onların çoluk çocukları yok muydu?

***

Basının duayenlerinden değerli yazar Hıfzı Topuz, gazetecilere yönelik suikast ve cinayetleri anlattığı “Özgürlüğe Kurşun” (Remzi Kitapevi) adlı kitabını, acaba neden bugünlerde yazıp yayınlamak gereğini duydu?

Mücadele gücünü yitirmiş, dünya nimetlerine tutsak olmuş, gerçekleri görmezden gelip gününü gün eden, pek çok anlı şanlı köşe yazarını, vicdan muhasebesine çağırmak için mi kaleme aldı dersiniz?

X

Değerli okurlar;

Ülkenin uçurumun kenarından dönmesi ve kötü gidişattan kurtulması için, vatanı, bayrağı ve milleti için, her türlü tehdit ve baskıya karşın cesaretle gerçeklerin üzerine gidebilecek yürekli ve gerçek vatansever köşe yazarlarına gereksinimi var!!!

Sürekli olarak “İktidarı eleştirmeyin!” diyen, bu yönde çalıştırdıklarına baskı yapan medya patronlarına tavır koyabilecek ve doğrular, gerçekler hak ve adalet uğruna mücadele edecek yürekli ve “kavgacı köşe yazarları” aranıyor.

Hasan Fehmi’ler, Adnan Samim’ler, Zeki Beyler, Hasan Tahsin’ler gibi!..

***

Milleti, vatanı, ülkesi için mücadele etmeyen, halkı ve toplum vicdanı adına yönetimleri eleştiren, uyarıcı yazılar yazmayan, yalaka, yağcı  köşe yazarlarının yazılarını okumayın!..

Okumayın ki, bir zaman gelsin, akıllarını başlarına toplamazlarsa itibar ve varlık  olarak yok olacaklarını, tükeneceklerini ve bir daha toplumda yüzlerine bakılmayacağını anlar duruma gelsinler!

Hangi meslekte olursa olsun, ister siyasetçi, ister basın mensubu isterse işadamı ya da bürokrat olsun; namusuyla, şerefiyle, içtenliğiyle görevini yerine getiren ve ahlâki akidelere dayalı olarak topluma hizmet verenlere tabi ki sözümüz yok!

“Kavgamız”, kavga etmesi gerektiği yerde olup da, kişisel çıkarı için “kavgadan kaçanlaradır!…”

Demokratik kavgaların yapılmadığı yerlerde, demokrat ülke varlığından, toplumun rahat ve huzurdan söz edilemez!..

Edilse edilse  “demokrat despotluk” tan söz edilir!…

Bugün olduğu gibi…

BURHAN ÖZBEY

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari