KOSGEB İŞKENCESİ

Kasım 14, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

KOSGEB İŞKENCESİ

Yeni KOSGEB  Mevzuatı  başta sıfır faizli kredi olmak üzere küçük esnafa birçok fırsat sunuyor. Yeni mevzuata göre daha önce sadece imalatçı esnafa verilen KOSGEB kredi ve destekleri, imalatçı olmayan küçük ve orta ölçekli esnaf ve girişimcileri de kapsayacak şekilde genişletildi.

Şu anda Esnaf odaları ve Ticaret odaları nezdinde başvurular başladı. KOSGEB kredilerinde işletmelere 25.000,00.-TL  ay ödemesiz bir yıl vadeli kredi verilirken tahakkuk eden faizlerin %75’i devlet tarafından ödeniyor. KOSGEB kredilerinde bayanlara yine  pozitif ayrımcılık yapılarak  kredi miktarı 30.000,00.-TL olarak belirlendi. Kredi çekebilmek için imalatçı olma şartının kaldırılması dolayısıyla yoğun bir ilgi gösterildiği görülmekte.

Yukarıda iki hafta önce yazmış olduğum yazı ile KOSGEB kredilerinden kısaca bahsetmiştim. Aradan iki hafta geçmesine ve Krediyi verecek olan 17 tane bankanın açıklanmasına rağmen esnaf Çin işkencesi gibi işkence çekmeye devam ediyor. 1 Kasımdan itibaren bankaların kredi vermeye başlayacağı açıklandı.

Açıklandı açıklanmasına ama KOSGEB veri tabanına kayıt olmak isteyen küçük ve orta ölçekli esnaf KOSGEB’in www.kosgeb.gov.tr adresinden veri tabanına sanırım küçük ve orta ölçekli esnaflarımızın yoğun ilgisi sebebiyle bir türlü kaydını yaptıramıyor, daha önce kaydını yaptıranlar güncellemelerini yapamıyor. KOSGEB temsilciliğine evraklarını teslim edenlerin tanımlamaları da sanırım personel yetersizliğinden bir türlü KOSGEB yetkilileri tarafından onaylanamıyor.

Birde bunun yanında KOSGEB yetkililerine telefonla ulaşmak sanırım Başbakanlığa ya da Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ulaşmaktan daha zor. Telefonlar cevapsız, küçük ve orta ölçekli esnaf perişan. Kredi kartı borcu olan, çeki yazılan, senedi protesto edilen, daha önce çekmiş olduğu kredileri geciktirdiği için yasaklı duruma düşen esnafın durumu ne olacak hala cevap bulabilmiş değil. Eğer onlara kredi verilmeyecekse vay esnafın haline bin bir ümitle ve binbir zahmetle KOSGEB ve Bankaların yoluna düşen esnaf eli boş dönerse hayal kırıklığına uğrayacak.

Bana kalırsa bu tür destek kredilerinin ihtiyacı olan kredi borcu takipte, senedi protesto olmuş, çeki yazılmış zor durumda olan esnafa verilmesi lazım. Durumu iyi olan hiç çeki yazılmamış, senedi protesto olmamış, Kredileri takibe girmemiş esnafın bi şekilde çarkını döndürebileceğini düşünüyorum.

Bol ve bereketli kazanç dileklerimle…

Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KOSGEB İŞKENCESİ” adlı makaleye 4 yorum yapilmis
 1. hakan dedi ki:

  kardeşim bu kıredinin amacı sadece devlet kırizden duyarsız değildir imajını yaratmak başka birşey değil. kıredi çözüm değil zaten kırizin başlıca temelinde kıredi eşittir faiz değil mi? devlet piyasaları canlandırmak nakit akışı hızlandırmak için yapacağı tek bir şey var oda işçiye memura emekliye zam vermesi yoksa kıredi verip kısa zamanlı rahatlıkla piyasalar açılmaz sadece kısa süreli nefes alır. hem bu kıredi eğer ki sıkışık durumdaki sicili bozuk esnafa verilmiyecekse zengin hali vakti yerinde olan esnafa parasına para katmaktan başka ne işe yarar söylermisiniz. esnaf kısa süreli değil kalıcı çözümler istiyor ama inanın devlet okadar geç kaldıki farkında değil. bi zaman gelecek vergi alacak esnaf bulamıyacak ssk bağkur pirimi topluyacak ne işçi nede işveren bulacak umarım sonumuz afrikalılar gibi olmaz. yazık ak parti sana üzülerek söylemek istiyorum oyumu ak partiye vermiştim…..

 2. hakan dedi ki:

  bir devlet hemde inançlı bir devlet yönetimi kırizden kurtulmayı kırdiyle çözeceğine inanıyorsa yazık halimize nerde osmanlı nerde adalet nerde bereket yazık şu ülkeye ki haram olan faizle kurtuluş arıyor…

 3. osman dedi ki:

  kosgeb kredisini durmu iyi olanlar aldı.bence çeki dnönene verilmeli .problemi olmayana niye veriyorsunuz.mantiken

 4. EMEK dedi ki:

  ALABİLENE MADALYA …
  BAĞKUR BORCUNDAN VERGİ BORCUNDAN KİRA BORCUNDAN KURTULURSAK..

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari