KOSGEB KREDİLERİ

Ekim 27, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

KOSGEB KREDİLERİ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Nisan ayından beri üzerinde durduğu sıfır faizli kredi de Bakanlar Kurulu’nun imzaları tamamlandı. Küçük ve orta ölçekli  esnaf ve sanatkâr, yeni KOSGEB kredilerini bekliyor. Yeni KOSGEB  Mevzuatı  başta sıfır faizli kredi olmak üzere küçük esnafa birçok fırsat sunuyor.

Yeni mevzuata göre daha önce sadece imalatçı esnafa verilen KOSGEB kredi ve destekleri, imalatçı olmayan küçük ve orta ölçekli esnaf ve girişimcileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Şu anda Esnaf odaları ve Ticaret odaları nezdinde başvurular başladı. KOSGEB kredilerinde işletmelere 25.000,00.-TL  ay ödemesiz bir yıl vadeli kredi verilirken tahakkuk eden faizlerin %75’i devlet tarafından ödeniyor.

KOSGEB kredilerinde bayanlara yine  pozitif ayrımcılık yapılarak  kredi miktarı 30.000,00.-TL olarak belirlendi. Kredi çekebilmek için imalatçı olma şartının kaldırılması dolayısıyla yoğun bir ilgi gösterildiği görülmekte. Ümit ediyorum bankalarda kredi kıskacında olan ve çekleri geri dönen esnaf; sizlerin çekiniz dönmüş, kredi borçlarınız var vs. gibi bahanelerle bu krediden mahrum bırakılmaz.

Uluslar arası finans kuruluşları Hükümetten gelen ‘Türkiye’ye hak ettiği kredi notu verilmiyor’ eleştirileri sonrasında ilk adım Fitch’ten geliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Fitch, Türkiye’yi pozitif izlemeye aldı. Fitch Türkiye’nin kredi notunu pozitif izlemeye aldı, yıl sonuna kadar notta artış olabilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch kararına gerekçe olarak Türkiye’nin global finansal kriz karşısında görece dayanıklılığını gösterdi.

Para piyasalarında son durum ise borsa yatay bir seyir izlemekte olup bugün 1. Seans sonu itibariyle 51.064 seviyelerinden kapandı. Döviz piyasası doların dip seviyelerinden sonra yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte 1.49 seviyelerine çıktığı, Euro’nun 2.21 seviyelerinde seyrettiği, paritenin de yeniden 1.50 seviyesinin altına düştüğü görülmekte. Önümüzdeki hafta ise Borsanın 52.000 ile 50.000 seviyesi arasında bir seyir izleyeceğini, Dolar’ın 1.48-1.51 seviyelerinde seyredeceğini düşünüyorum.

Tüm okurlarımın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, bereketli ve bol kazançlı günler dilerim.
Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KOSGEB KREDİLERİ” adlı makaleye 10 yorum yapilmis
 1. CEMAL KALYON dedi ki:

  BİLAL BEY İYİ GÜZEL HOŞ DA BU KREDİLERDEN ÇEKİ DÖNENLER BANKARA KREDİ BORCU OLANLAR FAYDALANAMAYACAK DİYOLAR NE KADAR DOĞRU ACABA? EĞER ÖYLE İSE İHTİYACI OLANA DEĞİL PARASI OLANA KREDİ VERİLECEK ZATEN VATANDAŞIN PARASI OLSA ÇEKİNİ DÖNDÜRÜR MÜ? YA DA PARASI OLSA KREDİLERİNİ GECİKTİRİ Mİ?
  HÜKÜMETİN BU KONUYA EL ATMASI LAZIM PARASI OLANA DEĞİL İHTİYACI OLANA VERMESİ LAZIM KREDİYİ

 2. BASRİ YILMAZ dedi ki:

  BU VERILEÇEK KREDİ COK GÜZEL AMA İHTİYACI OLANLARADA VERİLECEKSE İYİ PARASI OLANA VERİLECEKSE İYİ DEĞİL. BU PİYASALARDA HÜKÜMETİN YAPMASI GEREKEN İŞ BANKALARDAN İÇRAYA AVUKATA TAKİBE DÜŞENE YARDIM ELİ UZATILIYOR. BEN ÖLDÜKTEN SONRA SEN BANA NE VERİYORSUN VERME. BİR YASA CIKARSALAR DESELERKİ 3.YIL DEĞİL 5.YIL DEĞİL 7.YIL PROBLEM YAŞADIĞIN BANKAYA GİT MASRAFI DÜŞÜK FAİZİ 1. İLE KREDİLERİNİ YAPILANDIR. YAPILANDIRMIŞ OLSANDA YENİDEN YAPILANDIR. OLMAZMI. BUNU YAPAN BANKALAR VAR. FİNANSBANK BEN KREDİ KARTIMI YAPILANDIRMIŞTIM.2.99. İLE SIKIŞTIM. BANKAYA MESAJ ATTIM BANA DÖNDÜLER VE BENİM KREDİ KARTIMA KALAN BAKİYEME MASRAF ALMADAN 1.36. FAİZ İLE 60. AYA YAPILANDIRDILAR. ALLAH RAZI OLSUN BENİ RAHATLATTI BORCUMU ÖDEMEYE İMKAN VERDİ. YERİ GELDİMİ BİZİM BANKACILARIMIZ GAVUR BANKASI DİYOR. SİZ BİZİM DİYER BANKALAR SİZ BUNU NİYE YAPMIYORSUNUZ. EV KREDİLERİNİ 1.İN ALTINDA KULLANDIRIYORSUNUZ. BATICAK DİYE DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ESNAFIN KREDİLERİNİ BÖYLE YAPILANDIRSANIZ ESNAF VEYA BORÇLU DİYELİM RAHATLAR BORCUNU ÖDER. PARANIZI ALIRSINIZ. BIRDAHA İSTER VERİN İSTER VERMEYIN BİZLERE BORCUMUZU KAPATMA İMKANI VERİN O YETER. BİR DE BDDK BAŞKANIMIZ BANKALAR KMH ADI ALTINDA KULLANDIRDIKLARI ACIK KREDİLERE 5.VE 6. YAKADAR. FAİZ UYGULUYORLAR BENDEN SİZE ŞAHSIMIN FİKRİ 100.000. DEĞİL 1000.000. ESNAFA KREDİ VERCENİZE BANKALARIN FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRSENİZ. MESELE KÖKTEN BİTECEK. PARANIN BANKAYA MALİYETİ NE SİZ BENDEN DAHA İYİ BİLİYORSUNUZ.KULLANDIRDIKLARINA BAKIN HEPSİNE AMA ZORDA OLANA PARA VERMEYİN ÖDEME İMKANI VERİN VADE KARŞILIKLI ANLAŞILSIN BANKA 3.YIL DER. AMA MÜŞTERİ 5. YIL DA ÖDERİM DİYEBİLİYORSA 5. OLSUN. ÖDEMESSE OZAMAN BANKADA SİZLERDE GEREKENİ YAPARSINIZ. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

 3. almina dedi ki:

  aylardır kadın girişimci destek kredilerini araştırıyordum ama sonuç hep aynı…ipotek ettirecek bir eviniz yada arabaniz yoksa daha projenize bile bakmadan üzgünüz diyorlar

  kosgeb in 4.000 tl hibe yardımı var ancak onu almak da bir okadar zor..eğitime katılmanız gerekiyor. ne var bunda zor olacak demeyin çünkü bu eğitim öyle herzaman düzellenmiyor. arşivlere baktım senede 4-5 tane..o da biri ankara daysa diğeri konya da. yani hem tarihi yakalayacaksınız hemde o ile gidebileceksiniz. tabi duyurular sadece 1 hafta kala yapılıyor ( arşivlerden öğrendiğim)

  kosgebin bu yeni programı birçok kişi gibi beni de umutlandırdı ama bu çok uzun sürmedi. kosgeb 17 banka ile anlaşma yapmış. projenizi onaylarsa bu bankalardan birine gidiyorsunuz, birde onlar değerlendiriyor. işte tam bu noktada başa dönüyorsunuz

  kefiliniz yok, ipotek gösteremiyorsunuz, hele birde daha önce sorun yaşamışsanız bankalarla, kosgeb istediği kadar onay versin projenize…bunlar benim bankalardan aldığım bilgiler

  yarın tekrar kosgeble görüşeceğim..bakalım onlar ne diyecek?

 4. bülent kaya dedi ki:

  ben bu krediye baş vurdum ama fos çıktı kredi kartlarımda gecikme var diye yani asgarilerini ödüyorum diye ret aldım yani parayı parası olana veriyorlar cansuyu falan yalan.

 5. güler şenses dedi ki:

  merhaba ben güler şenses yukarıdakı yazılanları okudum çok doğru yazmışlar az bile demışler belkı ben tamamlarım,hakıkaten bu kosgeb furyasıda boş çıktı.
  arkadaşların yazdığı gibi senı bankaile karşıkarşıya bıraktıktan sonra ben kosgebe niye gideyimki?100 bın tlyı ödeyen onun faizinide öder.bugüm küçükyalı halkbankasına gıttım yüzbin tl lik kredinize kosgebden onaygeldı dediler, amma 200bın tllık temınat ıstıyorlar,birde birincı dereceden ipotek koyarız ıkıncı derece olmazmıs.
  ısbankası küçükyalı şubesıde yapılandırılmış borca ve ödeme güçlüğüne düşen esnafa veya kişilere veremezmiş.
  onlara yazıklar olsun dıyorum bugüne kadar enaz 80 bın tl kredı ödedim onlara şu anda 7500tl yapılandırılmıs borcum var vs dıye dırsek gösterıyorlar. ama bir zamanlar şu anda bıle vardır kapı kapı dolaşıp kredı kartı vermeye çalışırlar hatta adreslerıne bıle kımsenın haberı olmadan kart gönderıyorlar simdi esnafa yaptıklarına bakın. buna hükümetin bır çare bulması lazım hemde hemen. saygıyla

 6. murat mücevher dedi ki:

  arkadaşların yazılarını okudum hepsi haklı.Ama şuda var bankalar ve devlet hiç batan firmaya yada kişiye kredi verirmi mümkün değil.Dünyanın hiç bir ülkesinde özelikle liberal ekonomilerde batan yada borcu olan firmalara kimse kredi vermez.ülkemizde ise hiç olmaz devlette para yok, eğitime sağlığa zaten para bulamazken ve sürekli borçlanırken neden batan esnafa kredi versinki,parasının geri gelmeyeceğini devlet çok iyi biliyor.herekezde bir ticaret yapma esnaf olma hevesi var piyasada iş bulamayan herhangi bir vasfı olmayan esnaf oluyor yada olmaya çalışıyor,iş yapmaya çalışıyor ama olmuyor yüretemiyor yeteri kadar bilgi beceri esnaflığın vermiş olduğu kabiliyet olmayınca bir noktadan sonra genelde ilk 18 ayda batıyor. batarkende toptancısına borç yapıyor,kirasını ödemiyor vs.. çevredeki esnafın işini baltalıyor ve zincirleme reaksiyon devam ediyor.bu işin çözümü kredilerde değil aslında devlet iş yeri açacak kişinin yerine semtıne bakacak fazlalık var ise o işle ilgi hayır diyecek git şu semte diyecek.devlet semtlerdeki iş yerlerinin faaliyetlerini denetleyim o şekilde iş yeri açtırırsa hiç bir kişinin işi krize girmez.vergi daireleri kümese tavuk toplar gibi her önüne gelene iş yeri belgesi verirse işte hal böyle olur ne vergi toplanır nede ticaret döner,sonrada avrupa birliği yada imf derki kardeşim senin bukadar firman varken neden vergi toplayamıyorsun neden açığın var sende cevap veremesin.çin ata sözü.. ona balık verme balık tutmayı öğret.ticaret odaları esnaf kuruluşları. yandaşlarını ahbaplarını yurtdışına götürüp bedava laptop (izmir ticaret odası) dağatacağına esnafına ticareti öğretsin saygılar.

 7. Anonim dedi ki:

  ahmet.erdsem kosgeb.sadece akp lilere kredi verıyor.saygılar

 8. Anonim dedi ki:

  bir türlü ayıt olamadım

 9. burcu dedi ki:

  bende bu krediye başvurmak istiyorum ıpotek edıleck ev var vergı levham var fakat daha önceden bankada sorunum var odemelerı gecıktırdım sorun olurmu verırlermi?

 10. DİDEM YIGIT dedi ki:

  BEN YENI DUKYAN ACMAK ISTIYORUM KOSGEPTEN KREDI ALABILIRMIYIM DAHA ONCE HIC BI BANKAYLA SORUNUM OLMADI ISIM DE OLMADI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari