KÜÇÜK HİZMETLERDEN MUTLU OLAN HALK

Şubat 20, 2010 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

KÜÇÜK HİZMETLERDEN MUTLU OLAN HALK

Erdemli Mersin’in batısında, Mersin’e 35 km uzaklıkta, merkez nüfusu yaklaşık kırk bin olan, şirin ve çağdaş bir güney ilçemizdir. Benimde ortaokul ve lise eğitimimin bir kısmı burada geçti. Okula giderken nisan mayıs aylarında mis gibi kokan limon çiçeklerinin kokusu hala aklımdan çıkmıyor.

Rivayetlere göre Erdemli 15.yy da İç Anadolu’dan geldiği sanılan “Erdem Oğulları“ tarafından kurulmuştur. Çeşitli tarihi dönemleri yaşadığı için çevresi tarihi eserlerle doludur. Nüfus artışı ve göç nedeniyle hızla artan nüfus ve buna bağlı olarak, betonlaşma hızla devam etmektedir. Ancak yinede halkın ve ilçenin geliri tarıma ve hayvancılığa bağlıdır.

Şehirde yaşamakla birlikte örf ve adetlerini devam ettiren halka belediyede çeşitli hizmetler sunmaktadır. Alt yapılar, yol ve cadde çalışmaları hızla devam etmektedir. Belediyenin diğer hizmetlerinden biride, Erdemli’ de oturan annemin vefatı nedeniyle tanık olduğum cenaze hizmetleridir. İlçede herhangi bir ölüm anında belediyeye telefon ediyorsunuz. Belediye size kendi atölyesinde ürettiği çok amaçlı kullanılan bir taziye çadırı getirip sizin istediğiniz bir yere kuruyor. İçerisine istediğiniz miktarda sandalye ve masa getiriyor. Mevsim şartlarına göre elektrikli soba, çay kahve makinesi, soğuksu su makinesi ve vantilatör koyuyor, çay, şeker ve plastik bardakta getirmeyi ihmal etmiyor. (bu çadırlar yetkililerin verdiği bilgiye göre afet ve deprem anları da düşünülerek tasarlanmıştır.)

Camilerde ve belediyeden yapılan sala ve anons hizmetleri de telefonla yapılıyor. Ayrıca cenaze yıkama ve cenaze nakil aracı istediğiniz saatte cenaze evinde hazır ediliyor. Cenaze namazını mezarlıkta kılmak isteyenlerde düşünülmüş. Mezarlıkta üstü kapalı bir yer yapılmış, buraya musluklar konulmuş abdest almak isteyenlerde buradan yararlanıyor. Cenaze sahibi cenaze namazını kıldırmak için imam aramıyor. Burada görevli bir imam hem cenaze namazını kıldırıyor, hem de mezarlıkta çalışan işçileri denetliyor. Tüm bu hizmetler için hiçbir ücret talep edilmiyor. İnsanlar bir yakınının ölümünde neler yapacağını bilemiyor. Acılar içinde ağlarken bulunduğunuz yerin belediyesinden, böyle bir hizmet görmek acı içinde olsanız da bir yanınızda biraz olsun mutlu oluyor.

İşte o zaman yerel yönetimlerde parti kavramının ortadan kalktığını görüyorsunuz. Yerel yönetimlerde asıl olanın halka dönük hizmet olduğunu daha açık ve net görüyorsunuz. Bende hangi vatandaşla konuştumsa hiçbirisi belediye başkanının hangi partiden olduğunun önemli olmadığını, bu yapılan hizmetlerden memnun olduklarını ifade ettiler. Bende Antalya’da yaşayan bir Erdemli’li kişi olarak bu hizmetlerden memnuniyetimi belirtirken diğer belediyelerin de böylesi halkı memnun eden; belediye için küçük, halk için büyük olan hizmetler yapmasını diliyorum. Buradan belediye başkanını ve tüm belediye çalışanlarına şirin ilçemiz Erdemliye ve halkına, böylesine güzel hizmetler verdiği için teşekkür ediyorum.

İlhan DENİZ
Tüketiciler Birliği
Antalya Şube
Eğitim
Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari